Kars’tan Kırklareli’ne kaşar göndermesi

Kırklareli Tecim ve Uran Odası Başkanı Soner Ilık’ın “Kars kaşarının adı, Trakya kaşarının tadı var” açıklamasına Kars’tan tepki geldi. Kars Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, Kars kaşarının 100 yılı çok benzeri geçmişi, farklı benzeri kültür altyapısı, birçok medeniyetin, bir nice budunsal yapının, bir nice emeğin birleştiği ve coğrafi konumu, coğrafi özelliğin zarfında bulunduğu bir iz olduğunu belirtti.

Kars Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, yaptığı açıklamada aynı ürünü harcamak amacıyla ayrımlı bire bir bölgenin ürününü karalayarak veya kötüleyerek pazarlama tekniği kullanmanın balaban bire bir günah olduğunu söyledi. Kırklareli Ticaret ve Uran Odası Başkanı Soner Ilık’ın açıklamasının akseptans edilemez olduğunu rapor eden Alibeyoğlu, “Bittabi kim Kırklareli’nin kişi yöresel benzeri ürünü, marka tıpkı işaret tür. Amma ayraç ürünün tanıtımı yapılırken ayrımlı tıpkısı bölgenin emeğine, markasına, ticari getiri sağlayacak alanını baltalama ederek, karalayarak yahut de çamurlamak yoluyla lansman yapılmasını doğru bulmuyoruz. Çünkü 81 ilin hepsinin kendisine bakarak bire bir markası, namına bakarak bire bir dernekevi değeri, tıpkı ürünü bulunmakta, bunun süresince de büyük bire bir iş yatmaktadır. Bu emeği namevcut addetmek yahut bu emeği hiçe addetmek, bu emeğe kötülük verici açıklamalarda mevcut olmak makul tıpkı boyut değil” dedi.

“Kars kaşarının 100 yılı fazla aynı geçmişi, ayrımlı bir firez altyapısı var”

Kars kaşarının 100 yıllık tıpkısı geçmişi olduğuna ilgi calip Alibeyoğlu, “Yapılan açıklamada Kırklarelili ustaların Kars kaşarını ürettiğini, Kars’a kaşar yapımını öğrettiğinden bahsedilmiş. Kars kaşarı 100 yılı fazla benzeri geçmişi, farklı tıpkısı hars altyapısı, bir nice medeniyetin, birçok etnik yapının, birçok emeğin birleştiği ve coğrafi konumu, coğrafi özelliğin içre bulunduğu ayrımsız üründür. Yani eksantrik bire bir illa kıyaslanması akıllıcasına gayrimümkün benzeri, ikincisi üstelik aynı ürünü kıymak için değişik tıpkı bölgenin ürününü karalayarak veya kötüleyerek pazarlama tekniğini sarmak bu henüz de iri bir hatadır. Biz ürünümüzü satarken 81 ilin hiçbir ürünüyle kıyaslamayız. 81 ilin hep ürününe, emeğine, markasına, değerine cemaat çıkarız. Hepsine tıpkısı saygıyı gösteririz. Sadece kendi ürünümüzü satmak üzere elimizde kâin doneleri, elimizde kâin değerleri pazarlayarak ürünümüzü satmaya çalışırız. Bambaşka bir içtima emeğine, ticaretine kötülük verecek, kötüleyecek, aksi etkileyecek tıpkısı durum üzerine açıklama yaparak pazarlamaya fiilen böyle ayrımsız işe başvurmayız. Kırklareli Tecim Odası’nın yapmış olduğu bu açıklamayı kınıyoruz. Çünkü bizim ayraç değerimiz olan ürünün Türkiye’nin çöz piyasasında aheste ayrımsız akseptans görmüşlüğü var. İhracata çevrik aynı üretime intikal yapacağız. İhracata servet çıkarmayı planlarken bu cins haberlerle ürünümüzü itibarsızlaştırmanın tek anlamı namevcut” diyerek konuştu.

Kars kaşarı ile ilişkin açıklamalara Karslı üreticiler de tepki gösterdi. kaşar üretimi ve pazarlamasını özne Selami Çapan, “Böyle benzeri izah yapılması etik değildir. Kars kaşarının dönüp tarihine baktıklarında 100 yılı fazla tıpkı tarihi vardır. Bunun kökeninin nereden geldiğini haddinden fazla bereketli biliyorlar. Trakya de çok ferah biliyor, Türkiye üstelik haddinden fazla bol biliyor. Kars ile kıyas etmeleri bire bir defa kusurlu. Kars’ın tarihi, Kars’ın dokusu, Kars’ın nebat çeşidi, kaşara aromayı veren, lezzeti veren ayrımsız katıksız klima var. Ayrımsız Trakya ile Kars’ın kaşarı kıyas edilmesi ya tıpkı hikmet kirliliğidir ya birlikte bir farkındalık amacıyla yapılan benzeri açıklamadır. Böyle benzeri özdek olamaz” şeklinde konuştu. – KARS

Share: