Kamu Başdenetçisi Malkoç: “Diyarbakır terörden arz çok mağdur olan insanların yaşadığı site”

Mütenevvi temaslarda düşmek amacıyla Diyarbakır’a gelen Kamu Başdenetçisi Itibar Malkoç, ‘Diyarbakırlılarla Buluşuyor’ ünlü programda basın mensuplarıyla tıpkı araya geldi.

Talih ilçesinde bir otelde düzenlenen programda konuşan Malkoç, Diyarbakır’ın yıldırı olaylarından arınıp bozuk huzurunu yeniden yakaladığını söyledi. Türkiye’bile PKK ve FETÖ yıldırı örgütlerine balaban ölçüde çarpış vurulduğunu tamlayan Malkoç, “Diyarbakır Türkiye’nin eke merkezlerinden tıpkısı yerdir. Kültürel, tarihi, içtimai, hayvancılık, ekincilik ve son zamanlarda özellikle sanayide dolay plana çıkmaya başlayan benzeri şehrimiz. Diyarbakır, günümüzde terörden sunma haddinden fazla calip şehirlerin başında geliyor. Terörden sunma çokça mağdur olan insanların yaşadığı kent. Akıbet yıllarda Türkiye’da şanlı gelişmeler oldu. Özellikle oyuntu olaylarının sona ermesiyle gelişigüzel Diyarbakır bozuk canlılığını ve sakat huzurunu baştan buldu. PKK yıldırı örgütünün koca ölçüde beli kırıldı. Operasyon asgari seviyeye indirildi. FETÖ yıldırı örgütüne dahi muhteşem darbeler vuruldu. Sıkıntılı süresince bu terör örgütleri yerli kuzuluk getirildi. İşte bu ortamda Türkiye’de doğruluk ve özgürlüklerin önü açıldı. Türkiye önümüzdeki sene, Cumhuriyetinin 100.yılını kutlayacak. Yani 2’nci yüzyıla gireceğiz. Türkiye Cumhuriyetinin bu 2. yüzyılında ülkemiz adalet ve dürüstlük üzerinden yükselecektir” dedi.

“Türkiye, Rusya- Ukrayna savaşının sona ermesi için elinden geleni yapıyor”

Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesi amacıyla Türkiye’nin muhteşem rol oynadığını belirten Malkoç, “Savaşın hangi kadar bulaşık ayrımsız ruh olduğu ve insanların nasıl kıygın ettiğini en son Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla bu arada bir defa daha dehşetle yaşadık. Binlerce insan öldü, 10 binlerce yavru beyninde kaldı ve milyonlarca kayırıcı topraklarını fırlamak zorunda kaldı. Birçok mevki savaşın devamını dilerken Türkiye Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, bu savaşın aynı an evvel sona ermesi amacıyla elinden gelen çabayı gösterdi ve gösteriyor. Bunun bildirme kemiksiz konkre örneği Cumhurbaşkanımızın Ukrayna Celal Başkanı Zelenski ve Rusya Celal Başkanı Vladimir Putin ile daim temas halinde olması ve bunun ardından tahıl koridorunun açılıp 10 milyon tona andıran tahılın farklı ülkelere ulaşması barıştan yana olan insanların gönlüne su serpiyor” diye konuştu. – DİYARBAKIR

Share: