Inşa karı dolandırıcıları adliyeye sevk edildi

Prefabrik sülale dolandırıcıları adliyeye gönderme edildi

Ihdas aile yapımı ve satımı vaadiyle vatandaşları dolandırmaktan 23 emanet gözaltına alındı

KOCAELİ – Kocaeli ve Sakarya polisinin ortak yürüttüğü operasyonda, kurdukları düzme internet siteleri üzerinden kurma aile yapımı ve satımı vaadiyle vatandaşları dolandırmaktan gözaltına alınan 23 kişiden 3’ü serbest bırakılırken, 20 yaşama adliyeye irsal edildi.

Edinilen bilgiye göre, Kocaeli ve Sakarya İl Inanma Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Büro Müdürlüklerince koordineli kendisine hesaplı çalışmada, oluşturdukları yapmacıklı genel ağ siteleri üzerinden inşa ev yapımı ve satımı vaadiyle vatandaşları dolandıran şahıslara yönelik Sakarya’da 20 adrese ameliyat düzenlendi. Cerrahi Müdahale çerçevesinde 14 Ekim’de 23 nüfus kıskıvrak yakalanarak gözaltına alındı. Yapılan GBT sorgusunda şüphelilerden birinin 32, aynı şüphelinin bile 17 yanlışlık kaydı olduğu belirlendi. 3 şüphelinin ise ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan aranma kaydı olduğu tespit edildi.

100 bin liralık nakit para ele geçirildi

Şahısların ikameti ve büro kendisine kullandıkları dairelerde yapılan aramalarda 2 ruhsatsız tabanca, sahte kimlik, haddinden fazla sayıda sayısal gereç ile pos cihazı, konvansiyon, hüccet ve benzeri doküman ile kestirmece 100 bin teklik efektif ele geçirildi.

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü’nde işlemleri tamamlanan 23 şahıstan 3’ü ifadelerinin peşi sıra başıboş bırakıldı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 20 münasebetsiz ise adliyeye sevk edildi.

Share: