İnşaat sektöründe faiz indirimi beklentisi!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), yapım ve bununla bağlantılı imalat ve bakım sektörlerindeki bulunan uzanım ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan ‘Hazır Beton Endeksi’ 2021 Ağustos Kocaoğlan Raporu’nu açıkladı.

Raporda, orak ayı ayında meze tatili kaynaklı gerilemenin ardından ağustosta ayrımsız yükselme yaşanırken, Beklenti Endeksi artı tarafta devam ediyor. Yiğitlik Endeksi’nde kapalı benzeri çoğalma görülmekle gelişigüzel, pandemi koşullarındaki düzelme ve ekonomik normalleşmeye rağmen inşaatta ayrıntılı dönemli toparlanma üzere mukteza koşulların ortaya çıkmadığı görülüyor.

‘İNŞAATIN GERİ KALMASININ NEDENİ ERDEMLI FAİZ’

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Umumi Heyet Başkanı Ağır Işık, “Ekonomideki tevessü göstergelerine rağmen inşaatın bağıl hoşgörüsüz kalmasının asıl nedeni, efdal nema kendisine görülebilir. Orak Ayı ayında ipotekli evvel el basamak satışları 5 bine büyüklüğünde gerilemiş görünmektedir. Güzeşte yılın eş-orak ayı döneminde 128 bin olan ipotekli ilk umum satışları bu yılın aynı döneminde 33 bine düşerek yüzde 74 gerilemiştir” diye niteleyerek konuştu.

İkinci çeyrekte yüzde 21,7 büyüyen Türkiye ekonomisindeki sektörler içerisinde inşaatın, tarımdan sonraları genişlik bağan zait büyüme oranına cemaat olan kısım olduğunu tamlayan Müşkül Işık, “13 çeyrektir yapım sektörü yüzdelik 3’ten faziletkâr bir büyüme performansı ortaya koyamamaktadır. İnşaat sektörünün 2009 toptan krizi öncesinde çeyrekler bazında ortalamada yüzdelik 9,8 ve akse sonrasında 2010-2017 döneminde yüzdelik 11 olan nema rakamı, 2018’den bugüne yüzdelik -4’e inmiştir. Bu boyutta bir düşüş, yapım sektörü için planlı ve sürdürülebilir bire bir büyüme ihtiyacını ortaya koymaktadır” dedi.

Share: