İçişleri Bakanı Aristokrat, Trabzon’da konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Zaman komut alan bire bir Türkiye namevcut. Esas muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Bugün acun politikasında, acun siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan ayrımsız Türkiye var.” dedi.

Aristokrat, AK Fırka Ortahisar İlçe Başkanlığı binasının açılışında, DÜRÜST Fırka iktidarı döneminde yapılan hizmetleri anlatarak, millete bakım için geceli gündüzlü çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Nereden gelirse gelsin ülkeye oyun kurmaya çalışanlara imkan vermediklerini belirten Aristokrat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a rastgele antlaşma destek veren millete teşekkür etti.

Soylu, terörle mücadeleye içeride ve dışarıda ait kurumlarca bitmeme edildiğini, milletin ortaya koyduğu iradenin bugünün sonucunu oluşturduğunu aktardı.

Eren Bülbül ve Astsubay Ferhat Gedik’in teröristler yoluyla şehit edildiği haset, bugün üzere hatırladığını tamlayan Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Giresun’dan Trabzon’a kadar, Gümüşhane’ye kadar teröristler güya giderek gelecekmiş kadar anlaşmazlık ve zor oluşturmaya çalıştılar. Buradan size bitirme veriyorum, tekmilim şudur, Karadeniz zaman tıpkı tek terörist bulunmayan ve tertemiz Cenabıhak’ın izniyle. Tekmilimiz şudur, Türkiye’nin bildirme tahakküm terörle savaş coğrafyası olan Mersin’den Hatay’a, Antep’ten Maraş’a, Amanoslar’dan Adıyaman’a olan… Amanoslar’birlikte Tanrı’a hamdolsun bir biricik terörist namevcut, Amanoslar arı sili.”

Erzurum, Bingöl, Muş, Elazığ, Kars Çömçe-Madur, Tendürek Dağı’nın birlikte arak saf olduğunu dile getiren Aristokrat, “Yine size mezuniyet veriyorum, Tanrı müsaade verecek, Cumhuriyet’in birinci asrında yani Cumhuriyet’in 100. yılında, 29 Ilk Teşrin 2023’te Tanrı’ın izniyle Cudi arı sili olacak, Gabar arı sili olacak ve bu ülkede bir tek yıldırıcı kalmayacak.” dedi.

Soylu, Türkiye’nin terörle mücadelesini anlatarak, defans sanayisinde son yıllarda yaşanan gelişmelerin bu mücadeledeki önemine dikkati çekti.

Türkiye’bile önceki yıllarda ekonomi, esenlik ve ulaşım kadar birçok alanda yaşanan sıkıntıları sıralayan Aristokrat, akıbet yıllarda yer sarsıntısı, baskın, ateş gibi haddinden fazla sayıda afet meydana gelmesine karşın bire bir bir tane insana ‘Nerede bu izzet?’ dedirtmediklerini vurguladı.

Gelecek nesillere altyapısı işlenmiş bir Türkiye bırakacaklarını tamlayan Soylu, nesir edilen barajlardan spor tesislerine kadar çeşitli sektörlerde yapılan yatırımları hatırlattı.

Soylu, “Bize boynu büküklük yakışmaz.” ifadesini kullanarak, “Tığ hoppadak kendimize değil, etrafımızdaki coğrafyaya ilgili ve dünyaya ilgilendiren sözü olan aynı milletiz.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, MHP Genel Başkanı Cesamet Bahçeli ve BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici ile Türkiye’nin ayrımsız elan eski Türkiye haline düşmesine izin kesmek için Halk İttifakı adına şişman aynı savaş ortaya koyduğunu dile getiren Aristokrat, şişman ve zinde aynı Türkiye amacıyla, 21. yüzyıla nitelik vurabilmek için koca tıpkı uğraş verildiğini aktardı.

Soylu, “Bugün emir düz ayrımsız Türkiye yok. Asıl muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Bugün dünya politikasında, acun siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan bire bir Türkiye var.” dedi.

“Benim Amerika’bile bir tane malım var, o bile FETÖ”

Nazır Soylu, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Eğer zaman Arnavutluk’ta FETÖ okulları kapatılıyorsa, dünyanın birçok ülkesinde FETÖ okulları kapatılıyorsa, Türkiye’den FETÖ silinip atılmışsa tabiatıyla kim bu konudaki hassasiyetimiz sonuna kadar bitmeme edecek, tek kimseye bir vesile vermeyeceğiz. Sözde? Amerika’ya gidecekmişim üstelik iki defa beni ‘istenmeyen adam’ ilan etmiş Amerika. üst üste iki öğün. Güya? Amerika’da mallarım varmış da onlara de umum koyacakmış. Benim Amerika’bile bir tane malım var, o da FETÖ.”

Coğrafyadaki huzurun önemine belen fail Soylu, “Yemeden Içmeden Diyarbakır’ın huzuru bize yetmiyor, elden Mardin’in huzuru bize yetmiyor, Cizre’nin huzuru bize yetmiyor. Ne zaman biz Bağdat’ı erinçli ağıl getirirsek, hangi devir Şam’ı rahat kuzuluk getirirsek, hangi antlaşma Filistin’den Yemen’e büyüklüğünde hep coğrafyayı erinçli hale getirirsek işte o ahit bu Rum’nun hakkını vermiş oluruz. 2023’ün tarifi budur, 2053’ün tarifi budur, 2071’in tarifi budur. Tığ buna inandık.” diyerek konuştu.

Soylu, Halk İttifakı’nın tıpkı açık oturum iktidarı vermek için kurulmadığına bel ederek, şunları kaydetti:

“Topluluk İttifakı’nın tarifi bugüne sığmaz. Halk İttifakı’nın tarifi Hoca Ahmet Yesevilerden İmam-ı Gazzali’ye kadar, Halk İttifakı’nın tarifi Hacı Bektaş-ı Veli’den Hacı Bayram’a kadar, Cumhur İttifakı’nın tarifi Veysel Karani’den bu coğrafyaya gelmiş Eyüp Melik Hazretleri’hangi kadar, Piri Reis’e kadar. Cumhur İttifakı’nın tarihi Selçuklu’dur. Halk İttifakı’nın tarihi Osmanlı’dır, bizim medeniyetimizdir, inancımızdır, kardeşliğimizdir. Tayyip Erdoğan ile Devlet Bahçeli anca bir şeyin altına imza attılar kim bu iktidardan bundan sonra, ati nesillere bu coğrafyayı ve dünyayı dalavere edecek koskocaman bir mirası bırakıyorlar. Buna inancınız umum olsun.”

“Biz geleceğimizi Amerika’üstelik, Avrupa’üstelik aramıyoruz.” ifadesini kullanan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tığ geleceğimizi Anadolu coğrafyasının gücünde, kuvvetinde, kudretinde, imanında, seciyesinde, ahlakında, birliğinde ve beraberliğinde arıyoruz. Bu sırat-ı müstakimdir, bundan ayrılmayın. 2023 Türkiye’nin bağımsızlıdır, özgürlüğüdür. 2023’ten sonradan Cumhuriyet’in ikinci asrına bu birliktelik büyük tıpkısı nitelik vuracak. Bizi seçme yerden bekliyorlar, bire bir kardeşiniz olarak söylüyorum, bize değme yerden dua ediyorlar, beklenti ediyorlar.”

Türkiye’bile Halk İttifakı’nın yapacağı çokça hareket olduğunu anlatan Soylu, “Bu nazik milletin, kerim milletin yapacağı haddinden fazla aksiyon var. Bu ülkede AK Fırka’nin yapacağı çok gelişim var. Türkiye’nin dünyada yapacağı haddinden fazla gelişim var. Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı çok hareket var. Tanrı bizi size mahcup etmesin.” dedi.

Icra Vekili Soylu, Ortahisar ilçesinde yapımı tamamlanan yıpranmamış Trabzon Güven Müdürlüğü binasındaki incelemeleri sırasında birlikte kullanılmamış hizmet binasının, kentin huzuruna ve güvenine hizmet noktasında güvenlik mensuplarının gayretlerine yardım sağlayacağına inandığını söyledi.

Teşkilat mensuplarının kazasız, belasız günlerde bakım etmelerini dileyen Soylu, “Buradaki ve Türkiye’deki bütün polis arkadaşlarımı Allah saye etsin, korusun, ayaklarına taş değdirmesin. Zaman Türkiye’bile, ülkemin değme tarafında güvenlik açısından dahi geçim açısından da büzük açısından da şükürler olsun kim istediğimiz, aradığımız dideban oluşuk durumda amma bu mesleğin arz iri zafiyeti rutin ve rehavettir. Rutin ve rehavete düştüğümüz andan itibaren karşımızdakiler hızla tahkimatlarını gerçekleştirirler. Onlara bu hakkı kesmek geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

Soylu, Akyazı mevkisindeki Trabzon Yavru Trafik Yetişek Parkı’nı musahabe etti, restorasyonu tamamlanan tarihi Vilayet binasının bile açılışını gerçekleştirdi.

Share: