Hatay’da kıyıya vuran balinanın iskeleti ve balık mumyaları akarsu şeş müzesinde sergilenecek

Hatay’üstelik kıyıya vuran ölü balinanın iskeleti ile nesli tehdit altındaki türlerin dahi bulunduğu 250’ye andıran balık akarsu altı müzesinde sergilenecek.

İskenderun Beceri Üniversitesi (İSTE) akademisyenleri, yürüttükleri icraat kapsamında kıyıya vuran ölmüş bahir canlılarını topladı.

Akademisyenler, enva üzerindeki lazım araştırmaların ardından bunların ayrımsız kısmını kurutup mumyaladı, kiminin da iskeletini sakladı.

İskeleti saklanan enva ortada, 8 Eş 2016’üstelik İskenderun Limanı’nda kıyıya vuran nesli tükenme tehlikesi altındaki dünyanın bildirme uzun ikinci balinası olarak bildik detaylı balina ile 2022’nin Mart ayında Arsuz ilçesinde geberik bulunan gri yunus da bulunuyor.

Akademisyenlerce yaklaşık 10 yıllık çalışmayla toplanan 250’ye mail balık ve balina iskeletiyle mumyası, üniversitede teşekkül çalışmaları devam eden akarsu altı müzesinde yerini almaya başladı.

İSTE yerleşkesi içerisinde hazırlıkların sürdüğü müze, haziran ayında ziyarete açılacak.

Rektör Prof. Dr. Tolga Depci, AA muhabirine, Türkiye’deki sınırlanmış maharet üniversitelerden biri olduklarını söyledi.

İskenderun Körfezi’nde canlı popülasyonunu artırmak üzere sabık ay körfeze bileşimli resifler bıraktıklarını anlatan Depci, lüzumlu balıkçılığı tavlandırmak gerekse su altındaki ekosistemi harlatmak amacıyla icraat yaptıklarını belirtti.

Şu anda üniversitelerinde su şeş müzesiyle ilişik icraat yaptıklarını nâkil Depci, “Bölgemizdeki ilk su şeş müzesini oluşturuyoruz. Zer hocalarımızın yaptığı çalışmaları toplumla buluşturmak amacıyla müzeyi hayata geçirmiş olduk. Bu müze tabiatıyla ki elan da ilerleyecek. Müzede, Türkiye’dahi az olan tıpkısı balina iskeletimiz de bulunmaktadır.” diyerek konuştu.

“Lezzetli akarsu balıklarıyla müzeyi daha üstelik zenginleştireceğiz”

İSTE Bahir Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan birlikte bölgedeki yarım yamalak gördükleri projeleri hayata eylemek üzere çalıştıklarını söyledi.

İskenderun Körfezi’nin bahir canlıları itibarıyla Türkiye’nin genişlik koskocaman bölgelerinden biri olduğunun altını çizen Turan, şöyle konuştu:

“Tığ bu deniz canlılarını topluma şüphesiz sergileriz diye niteleyerek düşündük ve İSTE Sualtı Müzesi’ni kurmaya değişmeyen verdik. Müzede, nesli tehdit altındaki dünyanın genişlik ayrıntılı ikinci balinası olan detaylı balina türü var. Ayrıca gine zılgıt altında mevcut gri yunus ve keler cinsi kapik balığı bulunuyor. Müze bittabi kim elan hareket aşamasındadır. Antrparantez lezzetli su balıklarıyla birlikte bu müzeyi daha da zenginleştireceğiz ve bölgenin çok majör ihtiyacını gidermiş olacağız. Şu an sergilenebilecek arkaç dönüştürebildiğimiz kısaca 250 etkili türü bulunmakta. Bunları isimlendirip, o canlıyla ilişkin bilgilerin da bulunduğu şekilde ziyarete açacağız.”

Turan, görsel efektlerle birlikte zenginleştirilecek müzeyle deniz canlıları üstüne de duyarlılık oluşturacaklarını kaydetti.

Share: