Hapşırma şikayeti olan iki hastanın burunlarından cibin larvası bundan sonra

Konya’da burun tıkanıklığı ve hapşırık şikayetiyle hastaneye başvuran iki hastadan birinin burnundan 3, diğerinin burnundan 1 larva (kurtçuk) çıkarıldı, hastaların şikayetleri sona erdi.

Hapşırma ve kibir tıkanıklığı kabil şikayetleri zımnında farklı hastanelere giden ve bahar nezlesi tanısı alarak umar kullanmaya başlayan iki emanet, şikayetleri geçmeyince Medicana Konya Hastanesi Kulak Büyüklenme Argıt Uzmanı Prof. Dr. Kayhan Öztürk’e başvurdu.

Hastaları taharri eden Öztürk, birinin burnundan 3, diğerinin burnundan 1 sürfe çıkardı.

Öztürk, AA muhabirine, el ortada kurt ya da sürfe olarak adlandırılan larvaların cibin yumurtasıyla bulaştığını söyledi.

Larvaların burna evet da hücre yerleştiğini ifade eden Öztürk, sinüsler içerisinde saklanan larvaların büyüklenme içerisinde gezinerek alerjik şikayetlere sebep olabildiğini söyledi.

Büyüklenme içinde dolaşan larvaların burunu kaşındırarak akıntıları artırdığını, bu akıntılardan beslenerek hayatını idame ettirdiğini anlatan Öztürk, “Bir hastamızda şikayetler 17 dolaşma sürmüştü. Burunda çok bulunmaz rastlanan bu olayda, şikayetler şırakkadak başlıyor ve detaylı sürebiliyor.” dedi.

Hastaların şikayetleri sona erdi

Öztürk, larvaların burunda, tedaviye yanıt vermeyen alerjik semptomlara illet olduğunu dile getirdi.

Larvaların burun içerisindeki hareketlerinin kibir salgılarını artırdığını tamlayan Öztürk, “Kurtların bu salgılardan beslendiğini düşünmekteyiz. Tedavide kurtları nüfuz etmek gerekmektedir. Hastamızda, muayenede yanak arkası sinüs dediğimiz maksiller sinüsten çıkan alelade benzeri sinek türünün larvalarını gördük. Hastamızdan 3 larva çıkardık.” diye niteleyerek konuştu.

Öztürk, ayrıksı hastanın üstelik gözünden daha önceki 16 kurtçuk çıkarıldığı öyküsüyle kendilerine başvurduğunu söyledi.

Larvanın gözyaşı kanalı tarafından burna ve sinüs içerisine yerleşip, sağlıklı maksiller sinüs içerisinde yuva yaparak hastada 17 ahit süren koku alma organı tıkanıklığı ve hapşırık şikayetlerine öğün açtığını anlatan Öztürk, şöyle konuştu:

“Marazlı yüz kere kulak burun argıt muayenesine girmesi ve birçok alerji ilacı kullanmasına rağmen şikayetleri geçmeyince hastanemize başvurdu. Hastanın yapılan muayenesi ve radyolojik muayenesinde kurtçuk ile düzenli görünüm olması üstüne rahatsız operasyona alınarak sinüs içerisinden benzeri kurtçuk çıkarıldı. İşlem sonrası ertesi gün hastalarımızın hiçbir şikayeti kalmadı. Alerjik tedaviye cevap vermeyen, şappadak başlayan alerji şikayetlerinde koku alma organı içerisindeki larvalar araştırılmalı, cerrahi namına yaşadıkları alandan çıkarılmalıdır.”

Öztürk, işlemi, lokal duyum yitimi altında sinüs genişletilerek yaptıklarını, hastanın, müdahale sonrası normal yaşantısına döndüğünü sözlerine ekledi.

Share: