Gelişme çağındaki çocukların gözlerini muntazır felaket: Tablet ve telefon bağımlılığı

Gelişme çağındaki çocukların gözlerini muntazır felaket: Tablet ve telefon bağımlılığı

SİİRT – Siirt Terbiye ve Araştırma Hastanesinde Ayn Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Şaban Kılıç, çocukların el telefonu ve tablet kullanmalarına müteveccih uyarılarda bulundu.

Tablet, telefon kadar günümüz teknolojisiyle gelen cihazların ayrıntılar için vahim bire bir gözdağı olduğuna ilgi çekici Tığ, bu cihazlara yakından bakmanın hele evolüsyon dönemindeki çocuklarda gözün büyümesini tetiklediğini ve çocuklarda göz bozukluğuna neden olduğunu dile getirdi.

Tığ, “Göz tembelliği tıp dilinde ambliyopi deniliyor. El arasından ayn tembelliği namına aşina aynı genişlik. Genellikle çocukluk yaş gurubunda ortaya çıkıyor. İlk 7 gözyaşı içerisinde tedavi edilmediği antlaşma çocuklarda dünya malı boyu sürekli rüyet kaybıyla sonuçlanıyor. Bağımlı bize ayn tembelliğiyle mevrut ailelerin çoğunlukla sorduğu sorulardan biriside çocuğumuz taşkın derecede telefon ve tablet bağımlısı tığ bunun pekâlâ önüne geçebiliriz diye niteleyerek yahut bunun hücre zararı var mıdır kadar sorularla karşılaşmaktayız. Ailelere önerimiz cins adım televizyonu yakından izlememeleri, çocukları betik okurken içine girecek şekilde kitaplarını okumalarını engel olmak” dedi.

“Aileler, tablet, telefon ve televizyon karşısında fazla ayakyolu geçiren çocuklara bariyer olmalı”

Çocukların tablet, telefon başında türlü rütbe haddinden fazla ilk kânun geçirmelerine hapsetmek gerektiğini belirten Dr. Kılıç, “Meslek için, vukuf amacıyla bilgisayara bakmak gerekebiliyor buna üstelik benzeri süre kaplamak, hacir koyup ve ihtiyaç dahilinde ne kadar ihtiyacı varsa o süre süresince bilgisayar başında çatlak geçirmesi sağlanabilir. Bire Bir zamanda telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon karşısında ölçüsüz derecede kânunuevvel nâkil çocuklarda sık namına göz kuruluğu da saplanmakta buda ilerleyen dönemlerde sıkıntıya misil açabiliyor. Bu nedenle ailelerimizin rutin kendisine çocukları, her yeni doğanın kategorik karı hekimleri marifetiyle elhak yönlendiriliyor. Hiç bir şey olmasa birlikte 3 yaşında meslek öncesi dönemde kesinkes çocuklarını kontrole getirmeleri gitgide bastırık yaşamamaları amacıyla ehemmiyet en etmektedir” şeklinde konuştu.

Share: