Talasemi hastası 3 kardeş, kardeşlerinden alınan üs hücreyle sağlığına kavuştu

Malatya’da, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Mızrap İliği Nakli Merkezi’nde tedavi gören talasemi heybetli hastası kardeşler Esame, Muhammed ve Cuma Namazı, kardeşlerinden alınan gerçeklik hücreyle sağlığına kavuştu.

Malatya’da dinç talasemi hastası kardeşler 6 yaşındaki Esma, 12 yaşındaki Muhammed ve 13 yaşındaki Cuma Diyem, henüz önceki otama görmelerine rağmen iflah bulamadı. Suriyeli 3 kardeş, öneri konusunda 2019’da Turgut Özal Tıp Merkezi Bala Kemik İliği Nakli Merkezi’ne başvurdu.

Burada yapılan tarama ve tetkikler sonucunda çocukların ağabeyleri 11 yaşındaki Yusuf ve 18 yaşındaki Hüseyin’in asıl hücresinin aktarım amacıyla ağır ezgi olduğu belirlendi. Esma, Muhammed ve Cuma’ya tedavi sürecinin arkası sıra nesep hücre nakli yapılması kararlaştırıldı.

Muhammed ve Cuma Namazı 2019’da, Esame ise kısa süre geçmiş merkezde yapılan başarılı hakikat göze nakliyle emanet tutundu.

Bala Kemik İliği Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Gönül Akyay, AA muhabirine, 3 kardeşe ocak zarfında mecmu uyumlu üs hücre vericisi bulabilmenin kıymetli tanıdık ayrımsız uzanım olduğunu söyledi.

Akyay, talasemi majörün bir nefes hastalığı olduğunu anımsatarak şöyle konuştu:

“Bu hastalık çokça er çocukluk döneminde teşhis düz ve kemik iliği nakli yapılmazsa hastanın hayatta kalabilmesi üzere mülk boyu dem transfüzyonları alması müstelzim ayrımsız çor. 3 kardeşe aktarım yaptık. Kardeşleri 3 kardeşe donör oldu. Bu oldukça kıymetli tanıdık bir uzanım. Normalde benzeri çocuğa üstelik eş içinden donör seçmek zorken burada 3 kardeşe şakkadak kardeşlerinden ayrı ayrı zamanlarda nakiller yaptık ve 3’ü de zinde şekilde hayatlarına bitmeme ediyor. Hastalıklarından kesin kendisine vareste bulunuyorlar. “

2017’üstelik açılan merkezlerinin Şark Anadolu ve Güneydoğu Küçük Asya’ya hitap ettiğini anlatan Prof. Dr. Ikbal Akyay, bugüne büyüklüğünde 80 aktarım gerçekleştirdiklerini ve hastalara düş olmaya bitmeme ettiklerini anlattı.

Ailenin şanslı olduğunu seçme devir hakeza durumlarla karşılaşmadıklarını aktaran Akyay, “Verici temin etmek çok tahakküm olabiliyor. Ev içinden verici bulamayan hastalara umut almak üzere fahri köken göze vericisi doğmak haddinden fazla kocaman. Mutlak herkese Kızılay nefes merkezine başvurarak kök göze vericisi olmalarını başvuru ediyoruz.” diyerek konuştu.

Anne Helam Diyem ise çocukları sağlığına kavuştuğu için haddinden fazla bahtiyar olduğunu belirterek, “Çocuklarımın kâffesi çokça şükür bahtiyar, herkesten Tanrı razı olsun.” dedi.

12 yaşındaki Muhammed ise yaşadığı ızdırap günlerin peşi sıra sağlığına kavuştuğu için haddinden fazla bahtiyar olduğunu söyledi.

Share: