Gaziantep tutum haberleri: Araban Ovası’nda mısır hasadına başlandı

Gaziantep’in Araban ilçesinde 2022 yılı ikinci im kıran kuş yemi ve silajlık darı hasadına başlandı.

Ünü talih sınırlarını aşan bir nice ürünün yetiştiği Araban Ovası’nda buğday, arpa ve sarımsak hasadından bilahare Haziran kocaoğlan böylecene ikinci nişane adına ekimine başlanan çevre kuş yemi ve silajlık akdarı bu yılki rekoltesi ve kalitesiyle üreticilerini sevindiriyor.

Araban Tarım Odası Başkanı Hasan Altun yaptığı açıklamada, Araban Ovası’nın artağan topraklarında yetişen, Türkiye’nin yeryüzü kalitesi makarnalık kaba buğdayı ve sarımsağı üzere periferi dane ve silajlık mısıra bile ülkenin bir nice bölgelerinden bunaltıcı talebin olduğunu söyledi.

Ufuk kuş yemi Mısır’a mevki genelindeki yağ üretimi yapan firmalar yoluyla aheste talebi ile birlikte silajlık Mısır’a birlikte mevki ve bölgedeki kocabaş canlı hayvan besicilerine kebir katkı sağladığını tabir fail Altun, “Yağlık dane ve silajlık akdarı ürünümüzün bu yılki kalite ve rekoltesinden memnunuz. Araban Ovası’nın bol topraklarında bu sene kıran dane mısır hasadında dönüm başına bin kilogram mahsul alınırken silajlık akdarı hasadımızda dahi dönüm başına 5 bin-6 bin kilo ürün ile yaşanan efdal rekolte ile üreticilerimizin yüzü gülüyor. Araban Ovası’ndaki bilinçli üreticilerimiz vasıtasıyla üretilen kontekst dane ve silajlık mısır, hasat öncesi üreticilerimizle bildirişim kurulması sonucunda ilçeye gelen tüccar marifetiyle tarlada satın alınan ufuk dane ve kocabaş hayvan besicileri yoluyla tarlada satın alınarak ülkenin ciharıyek yanındaki yağ üretimi yapan firmalar ve kocabaş etkili efsanevi üretimi işleyen çiftliklere gönderiliyor. Araban Ovası’nda bu yıl 16 bin dönüm ortalık dane mısır, 3 bin dönüm de silajlık darı atılmak için bütün 19 bin dönüm mısır üretiliyor” diye niteleyerek konuştu. – GAZİANTEP

Share: