ETA mahkumlarının tamamının Bask cezaevlerine nakledilmesi için gösteri yapıldı

İspanya’nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin Bilbao kentinde, ETA üyesi mahkumların tamamının, Bask bölgesindeki cezaevlerine nakledilmesi talebiyle eylem düzenlendi.

“Sare” ünlü eş hakları savunucusu örgütün çağrısıyla herhangi bir yıl aile ayının başında birleştirme edilen ve anadan görme ayla dönüşen ETA mahkumlarına bindi gösterisi, Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasıyla iki sene aradan sonraları faziletli katılımla yapıldı.

Bilbao şehir merkezinde giden cıvıl cıvıl, ETA mahkumlarının Bask bölgesindeki cezaevlerine nakil sürecinin sunu güdük sürede tamamlanmasını ve ETA’nın cebe bırakıp kendini feshetmesinin ardından başlayan alay malay yaşam projelerinin hayata geçirilmesini istedi.

Sare, halihazırda temas 10 ETA mahkumundan 9’unun Bask bölgesindeki cezaevinde olduğunu, İspanya’nın başka bölgelerinde 13, Fransa’daki cezaevlerinde ise 12 ETA mahkumunun bulunduğunu bildirdi.

Bask köy muhtarı yönetiminde iktidarda olan Bask Ulusalcı Partisi (PNV), gösteriye katılmasa da İspanyol hükümetinden ETA mahkumlarının Bask cezaevlerine nakledilmesi sürecinin tamamlanmasını talip aynı açıklama yaptı.

İspanya’üstelik azınlıkta olan sol koalisyon hükûmeti hükümeti, bütçe ve ara sıra yasaların meclisten geçmesi için Bask partileriyle enformasyon yaparken, ETA mahkumlarının durumu da gündeme getiriliyor.

Bask bölgesinin bağımsızlığı amacıyla yaklaşık 60 sene yürüttüğü silahlı mücadeleyi April 2017’de sonlandıran, 850’den çok kişinin ölümünden ve 3 bin kadar kişinin yaralanmasından mesul olan ETA, Mayıs 2018’de kendini bozma kararı aldığını açıklamıştı.

Share: