45 almanak küfür ustası zamana direniyor

45 yıllık sövme ustası zamana direniyor

YOZGAT Yozgat’ta 17 yaşında başladığı kalaycılığı 45 yıldır sürdüren Mustafa Doğanalp, kaybolmaya beniz tutan mesleğini ilerleyici yaşına karşın sürdürüyor.

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde hayat dolu 62 yaşındaki Mustafa Doğanalp, çırak namına başladığı mesleğini 45 yıldır özveriyle sürdürüyor. Unutulmaya beniz tutmuş mesleğin sonuç temsilcilerinden birisi olan Doğanalp, sabahın erken saatlerinde dükkanını açarak güne başlıyor. Müşterilerinin getirdiği bakır kapları ateşte harlayan Doğanalp’in özenle kalayladığı malzemeler, müşterilerinden de takdir topluyor. İlerleyen yaşına karşın türküler eşliğinde mesleğini önce günkü kardeş kardeş eden Doğanalp, kendisinden sonradan mesleğe devam edecek kimesne olmaması sebebiyle ömrünün yettiği büyüklüğünde mesleğine aylamak istiyor.

“Ego da ölürsem bu meslek bitti”

Kalaycılığın günümüzde bulunmayan olmaya beniz markajcı meslekler beyninde kayran aldığını belirten Doğanalp, “Ben bu mesleğin sonuç temsilcisiyim, benden sora bulunmayan, ego bile ölürsem bu meslek bitti. Yetişen bulunmayan, şakirt bulunmayan, başka kalaycı da namevcut. 45 yıldır çalışıyorum, sövme yapmaya bitmeme ediyorum. Şu zaman bile tekim, hareket bayağı çokça ve yalnız başıma yapıyorum. Ben de bundan sonra yoruldum nereye büyüklüğünde gidersem. İlçelerden kalay yaptırmak amacıyla gelen haddinden fazla oluyor. Arayan çokça oluyor, küfür yaptırıyorlar. Sahtekârlık çokça pres tıpkı çığır. Toz, duman içerisinde her öz var. Bizi sıradan etkiliyor. Ego az buçuk de rahatsızım ama esasen da çalışıyorum.” dedi.

“Kalaya rabıta var”

Günlük 20 çıngı malzemeyi kalayladığını dahi belirten Doğanalp, “Leğenleri, kazanları büyüklüğüne bakarak 250-400 liraya kalaylıyorum. Tencereleri 50 liraya, siftinlik tabakları birlikte 30 liraya kalaylıyorum. Günde 20 parça sövme yapıyorum, yine üstelik kalaya ilgi var. Bu kaplarda yemekler daha domuzuna ve dosdoğru olur. Yoğurt, peynir yaparlar, bakır leğenlerde salça, bağ kaynatırlar.” şeklinde konuştu.

“Kalay afiyet üzere elan bereketli oluyor”

Bakır kaplarını kalaylatmak amacıyla mevrut müşterilerden Temiz Karaman ise, “Ben kalaycı arıyordum, araya araya burayı buldum. Iz turşu olmak üzere. Benim bile evimde bakır kaplarım var. Kimisi delinmiş birtakımı bile kalaysız. Bunları yaptırmaya yırtıkça arıyordum, hasbelkader buldum. Buraya gelip sövme yaptıracağım. Sövme daha gür oluyor eş sağlığı üzere henüz güvenli. Bakır kaplarımızın çoğunu sattık, elimizde kalanları kalaylatmaya geldim.” ifadelerine saha verdi.

Share: