ESKİŞEHİR – Otizmli gencin yaptığı resimler evinin duvarlarını süslüyor

Eskişehir’dahi katıldığı kursta foto yeteneği keşfedilen otizmli Batuhan Dingiloğlu’nun yaptığı semiz boya resimler, evinin duvarlarını süslüyor.

Hayal ve Ayar Dingiloğlu çiftinin basit yaşlarda otizm tanısı konulan önce çocuğu 24 yaşındaki Batuhan Dingiloğlu’nun hayatı, 2018 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Zihinsel Mânialı Zaman Yaşam Merkezinde eğitim bilimi almaya başlayınca değişti.

Eğitimler sırasında öğretmenleri yoluyla resme yeteneğinin olduğu fark edilen Dingiloğlu’nun becerisini geliştirmek üzere ailesi destek oluyor. Batuhan Dingiloğlu’nun yağlı boyayla şehir ve doğa manzaralarını resmettiği tabloları, bu merkezin düzenlediği 9 sergide sanatseverlerle buluşturuldu.

Dingiloğlu ailesinin evinin duvarlarını süsleyici Batuhan’ın yaptığı resimlerin bazıları sergilerde satışa sunuldu.

Özellikle çırağ ve onomatope teknikleriyle resimler işleyen Batuhan Dingiloğlu, darbuka ve piyano çalmayı da öğrendiği merkezde masa topu ve değişik içtimai etkinliklere katılıyor.

Anne Görüntü Dingiloğlu, AA muhabirine, oğlunun Zihinsel Sakat Sıra Dirim Merkezi’ndeki zamanının çoğunu suret yapmakla geçirdiğini söyledi.

Batuhan’ın resmin yanında piyano eğitimi de aldığını belirten Dingiloğlu, “Küçüklüğünden beri otobüs resimleri yapıyor amma bu kadar yetenekli olduğu Büyükşehir Belediyesi Zihnî Engelli Ruz Hayat Merkezi’nde keşfedildi. Orada yeteneğini geliştirdi.” dedi.

Oğlunun hele serencam 3 aydır henüz kısık tempoda inceden inceye çalıştığını nâkil Dingiloğlu, Batuhan’ın haftanın 3 günü atölyeye gittiğini anlattı.

Ata Fehamet Dingiloğlu bile Batuhan’ın gösterici sanatına, gördüğü otobüs, minibüs ve dolmuşları çizerek başladığını dile getirdi.

Onunla çalım duyduğunu vurgulayan Dingiloğlu, şöyle konuştu:

“Batuhan, trafik işaretlerini de çizerdi. Kursta çizdiği resimleri önceki gördüğümde inanamadım. Öğretmenleri, çocukları yönlendirerek bu resimleri çizdiklerini söyledi. Sadece Batuhan’ın resimlerinin sergilendiği aynı sergi açmayı çokça isterim fakat bu çok iri bir maliyet. Sponsor arayışına girdik fakat aynı sonuç alamadık. Batuhan’ın müziğe dahi yeteneği var. Önceki darbuka çalmaya başladı. Elan sonra zor tıpkısı gedikli arkadaşımız, Batuhan’a notaları okuyarak piyano çalmayı öğretti.”

Share: