Ege Ağbaba: “Cemevleri Otomatik Namına Firez Evlerine Dönüştürülmeye Çalışılıyor. Alevi Kimliğinin Tarihî ve Kültürel Birikimi Gaye Alınıyor”

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Iye Ağbaba, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; “Alevilerin sorunu eşit yurttaşlıktır. Cemevleri kendiliğinden kendisine ekin evlerine dönüştürülmeye çalışılıyor. Alevi kimliğinin tarihî ve kültürel deneyim tasavvur alınıyor. Katiyetle Alevilik meselesi çözülürken siyasi partilerinde bulunduğu tıpkısı komisyon kurulmalı ve o komite aracılığıyla çözülmeli, olmazsa gayrimümkün Alevi kurumlarının söylediği bayram bile heybetli. Bu maatteessüf Aleviliği taca atmaktır, Aleviliğin tarihî mücadelesini yok saymaktır” dedi.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Malatya Milletevekili Iye Ağbaba, TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda cemevlerine müteveccih düzenlemelerin de kayran aldığı er bezi yasa teklifinin görüşmeleri sırasında küçümseme aldı. Ağbaba, şunları söyledi:

“Bu yasa teklifi ayrıksı yasa tekliflerine birlikte mail bire bir öneri. Burada konunun muhatapları maatteessüf namevcut. Söz Gelişi yıllardan beri Alevilerin haklarını kabul etmek amacıyla, Aleviliği bugün Türkiye’nin gündemine getiren Alevi Bektaşi kurumlarının hiçbirinin görüşü münfail değil. Buna tarihi etap deniyor ama maatteessüf bu de o fideist oyun fail kurumlara şişman bir hürmetsizlik kendisine gördüğümü hikâyelemek istiyorum.

Biraz önceki AKP grubundan rüfeka ‘Alevilik konuşuluyor geçmiş kez’ dediler, kusura bakmayın bu sizin sayenizde değil. Alevi kurumlarının sebebiyle, Alevilerin karşılık ödemesi sayesinde bugün Alevilik konuşulmaya başlandı. Maatteessüf bazı bazı Alevilik ayrımsız suratsız anlamda bile konuşuluyor, hatırlayın aynı Cumhurbaşkanı ile Türe Bakanı’nın konuşmasını; bir bilge ile ilgilendiren tıpkı yorum yapılıyor, ‘Hakim alevi’ deniliyor.

“ALEVİLERİN YER TEMEL TALEBİ EŞİT YURTTAŞLIK TALEBİDİR”

Şimdi Alevilerin genişlik asil talebi eşit yurttaşlık talebidir. Bunun üzere yıllardır uğraş veriyorlar. Getirilen teklifte esasta Alevilerin tek talebi karşılanmıyor. Cemevleri tapınak oluyor mu, yarayışlı. Tıpkısı toplumun, benzeri kişinin birlikte burası benim ibadethanem diyorsa tek kimse kusura bakmasın buna kimse benzeri madde diyemez. Bizim için de sözün bittiği noktadır. Aleviler dahi yıllardan beri cemevlerinde ibadetlerini yapmaya çalışıyorlar. Belki bilmeyebilirsiniz, Malatya Arapkir ilçesi Onar köyünde parçalanmamış 900 almanak aynı cemevi var. Orada insanlar yüzyıllardan beri arada bir bilinmez kimi zaman ayan ibadetlerini yerine getirmeye çalışıyorlar.

Alevilik sorunu çimento vermekle, çipo vermekle çözülmüyor. Alevilik meselesi faaliyet ve su ile da değerlendirilemez. Yıllardan beri Alevi haklarını arayan dernekler var, bu teklifi getirirken bu arkadaşlarımızdan evet dahi derneklerden tıpkı tek düşün aldınız mı? Cemevleri Ekin Bakanlığı’na bağlanıyor, cemevlerinde temaşa oynanmayacak ya de dinleti verilmeyecek, bu insanlar yüzyıllardan beri yaptıkları gibi cemevlerinde ibadetlerini yapacaklar.

“ALEVİ KİMLİĞİNİN TARİHSEL VE KÜLTÜREL BİRİKİMİ AMAÇ ALINIYOR”

İbadet yapılan tıpkı vadi kültür alanına sıkıştırılarak o inancın sahiplerine hürmetsizlik ve o garanti saygısızlıktır. Ekin Bakanlığı marifetiyle Aleviliği kontrol altına algı ve dedelere maaş verilecek. Kime soracaksınız buraya ayrımsız dede atarken? Tekrar seçkin zaman yaptığınız kadar bilcümle heybet kademelerinde örgütlendiğiniz kabil tıpkısı şeyleri yapacaksınız. Alevilerin sorunu değer yurttaşlıktır. Cemevleri otomatik olarak firez evlerine dönüştürülmeye çalışılıyor. Alevi kimliğinin tarihî ve kültürel birikimi amaç alınıyor. Mutlaka Alevilik meselesi çözülürken politik partilerinde bulunduğu ayrımsız yarkurul kurulmalı ve o komite tarafından çözülmeli, olmazsa olanaksız Alevi kurumlarının söylediği alay de büyük. Örneğin burada -konu gündeme gelmedi ama- Aleviler bir nice katliam yaşamıştır, bir nice kırıcı çekmiştir. Örneğin Sivas Madımak’la ilgili tıpkı husus namevcut. Maalesef daha evvel katille kurban ayrımsız mekanda sergileniyordu, onunla ilişkin bire bir evolüsyon bulunmayan. Bu maalesef Aleviliği gine taca atmaktır, Aleviliğin tarihî mücadelesini namevcut saymaktır.”

Share: