Edirne’nin Kurtuluşunun 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Edirne’nin kurtuluşunun 100. sene dönümü kentte coşkuyla kutlandı.

Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı amacıyla kentte tebrik kartı töreni düzenlendi. Törende; Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık, 54. Mekanize Piyade Sancak Komutanı Sancak Mehmet Cihanoğlu, siyasal parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının peşi sıra Edirne Belediye Bandosu eşliğinde kaçınmak duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Tebrik Kartı, Atatürk Bulvarı Tören Alanı’nda devam etti. Edirne’nin antagonist işgalinden kurtuluşu temsili namına öğrenciler aracılığıyla canlandırıldı. Türk Ulusunun bağımsızlık simgesi olan Türk bayrağını temsili törenle teslim düz ve dönemin valisi Şakir Bey’i canlandıran taze, henüz sonra Türk bayrağını Ilbay Kırbıyık’a sundu. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ilişik dört sayı F16 jeti birlikte gösteri uçuşu yaparak, törene zevcelik etti.

Edirne Şehremini Recep Gürkan, kentin düşman işgalinden kurtuluşunu, şu sözlerle kutladı:

“Benzeri âlem imparatorluğu olan Osmanlı’nın, 92 sene süresince ikinci başkentliğini yapmış, lakin Cumhuriyet’ten geçmiş akıbet 93 yılda kül dört yol işgale yakalanmış olan Edirne, bütün tarihi boyunca Anadolu’yu Balkanlardan ve Avrupa’dan gelecek işgallere, istilalara cebin direnmiş, savunmuş ve korumuştur. Edirne şehri bulunduğu coğrafi konumu, çevresel faktörler ve politik tıpkı minval olması nedeniyle tam emperyalistlerin, eksiksiz düşmanların bütün gözünün üstünde olduğu ayrımsız şehir olmuştur. Bu özelliği nedeniyle Edirneliler, bütün tarihleri süresince Fatih’ten bugüne arbede adeta benzeri kalkan görevini görmüş ve Türk yurdu, Türk coğrafyasını sahiplenmek üzere  anbean amade, giderek hayatiyetli ve uyanık olmuşlardır.

Bu sınırlar Antlaşma-ı Milli ile çizilen ve bedeli kanla ödenen sınırlardır. Türk milletinin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, milletimizin onurudur, gururdur. Bir bundan 100 yıl önce millî kurtuluş savaşında olduğu kadar. Tığ leşker bire bir milletiz. Yemeden Içmeden erkeklerimiz ile değil kadınımızla, kızanımızla, çocuğumuzla çoluğumuzla bu iri milletin beherglas ferdi bir Mehmet’tir, aynı Mehmetçiktir, bir Mustafa Eksiksizlik’dir. Bu kavim bütün tarihi süresince içeride ve dışarıda hainlere alın rastgele zaman görevini yapmış, değme zaman bayrağını, dinini, dilini ve vatanını korumuştur. Bittabi ki bu aslı görevi en özellikle mevrut görevidir. Edirne’mizin bu güzel gününde kurtuluşunun ve sonsuza büyüklüğünde özgür kalacağı bugünün 100. yılında Cumhuriyetimizi kuran bizi bağımsız ve bağımsız milletvekili kılan Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, cebe arkadaşları ve kahraman şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla elgin ediyoruz. Ruhları neşeli olsun.”

Izlence, resmi geçit töreni ile son buldu.

Share: