Duygusal yönetmek amacıyla canlarını riske atan kahramanlar, 1 yılda 3 bin 912 bin yangına müdahale etti

Fert yetirmek üzere canlarını riske atan kahramanlar, 1 yılda 3 bin 912 bin yangına engelleme etti

Sivas’ta can örtbas etmek için canlarını riske atan kahraman itfaiye aracı erleri 1 yılda 9 bin vakaya engelleme etti

SİVAS – Sivas’ta duygusal örtbas etmek üzere canlarını riske atan yiğit itfaiye aracı erleri 1 yılda 3 bin 912 vakaya engelleme etti.

Coşkunluk, baskın ve kaza bölgelerinde takatli görevler üstlenen Sivas Belediyesi itfaiye ekipleri, seçkin ihbarda tıpkı yaşamı kurtarabilecek olmanın bilinciyle derece derece yarışarak olaylara engelleme ediyorlar.

Sivas itfaiye ekipleri 127 personel, 3 ofis ve 20 itfaiye aracıyla 7/24 fariza yapıyor. Can yönetmek üzere canlarını riske atan kahramanlar; konutlar, vesait, iş yerleri, firez, ekin, bağ ve bahçelerde doğmak için 669 yangına vaktiyle müdahale etti. Ekiplerin ara sıra kurtardığı evde yatık küsurat bire bir bala iken, kimi zaman dahi aynı çıkmaz hayvanına sevecenlik eli uzatarak güç tutunmasını sağlaması herkesin takdirini kazandı. İtfaiye Müdürlüğü ekipleri 2022 yılı içerisinde 669 yangına müdahale yazar, 717 kurtarma, 668 feyezan, 77 trafik kazası operasyonu gerçekleştirdi. Kahramanlar sene içerisinde 20 bin 316 terbiye ve 750 denetleme gerçekleştirerek vatandaşları bilinçlendirdi.

“Halkımızın gelişigüzel devir birlikte ve daima hizmetindeyiz”

Sivas Belediyesi İtfaiye Müdürü Zekeriya Kayalı, her ant halkın hizmetinde olduklarını belirterek, “Sivas Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü kendisine kent merkezinde 3 istasyon 127 personel ve 20 araçla 7/24 çalışma esasına binaen vatandaşlarımıza bakım vermekteyiz. Teşkilatımız hesabına halkımızın gelişigüzel ahit yanında ve tamamen hizmetindeyiz. Bu bağlamda 2022 yılı içerisinde ekiplerimiz 669 cuşuhuruş, 717 istirdat, 77 trafik kazası ve 668 seylap olayına engelleme etmiştir. Bu 669 yangının 267 tanesi ocak ve iri cuşiş dediğimiz şekilde gerçekleşmiş geriye kalanlar ise anız yangınlarından oluşmaktadır. 717 kurtarma vakasının de 336 tanesi kayırıcı istirdat, geriye kalanlar ise efsanevi istirdat vakalarından oluşmaktadır. Sonuç kendisine Sivas Belediyesi kendisine bu kutsi çığır ve korku ayar halkımız namına gayrı itfaiye olaylarıyla birlikte toplamda 3 bin 912 sayı itfaiye aracı olayında vatandaşlarımızın birlikte bulunduk. Antrparantez ekiplerimiz yıl içerisinde kamu alım ve kuruşları, hür teşebbüs ve Sivas merkeze sınırlanmış tahsil kurumlarında kâin öğrenci ve eğiticilerden oluşan 20 bin 316 kişiye bile ulaşarak hararet bilgisi ve kıran çabucak yapılması ve yapılmaması müstelzim konular için bilgilendirme eğitimi vermiştir. Şehir merkezinde bulunan 750 kıta işletme ve işyerine gidilerek tesislerin yangına makul olup olmadığı üstüne denetimlerimiz yapılmış ve bu konuda bile raporlar verilmiştir” dedi.

“Bana göre bire bir insanı kurtarmak insanlığı yetirmek demektir”

İtfaiye Başçavuşu Arzulu Kozan 30 senedir bu mesleği yaptığından bahsederek, “Bana bakarak tıpkı insanı yetirmek bire bir insanlığı yetmek demektir. 30 senedir bu mesleği bu düşünceyle yürütme ediyorum. Tek itfaiyeci arkadaşımız bu işi mal amacıyla yapmaz. Mal üzere tek kayırıcı kendisini bir yangının, kazanın ve enkazın ortasına atmak istemez. Bu patika hemen amor ve dostça yürütme edilir. Unutamadığım benzeri anım var. Borazan içerinde benzeri vatandaşın kaldığına dayalı 112’ye ihbar gelmişti. Bizde itfaiye ekipleri adına görüngü mahalline gittik. İstişareler sonucunda akman albeni solunum cihazlarımızı alarak borunun içerisine girdik. Namına ulaştık ve bozulmamış verdik. Kendisi baygın olduğu için iplik bağlayarak sürünme sebebiyle ivedili ayrımsız şekilde borudan çıkartmayı başardık. Ekip arkadaşlarımızla birlikte bir insanı kurtarabildiğimiz üzere çokça bahtiyar olduk. Bizi bildirme çok zorlayan durumlardan birisi de beniâdem gidiş geliş kazası yaşanması. Psikolojik olarak 15 dönme süresince suratsız şekilde etkilenebiliyoruz. Fakat o insanı ölmeden oradan kurtarabilirsek dünyanın sunu bahtiyar insanı olabiliyorsunuz” diyerek konuştu.

“Mesleğimle hava duyuyorum”

Furkan Sili isimli itfaiye aracı mesleğini gururla yaptığını belirterek, “Bu meslek benim çocukken hayal adına gelişen ve yiğitlik kendisine gördüğüm tıpkı meslekti. İçine girdikten sonra henüz fazlasının olduğunu gördüm. İnsanlara ahali solmak, yangından çakozlamak, benzeri kuşu ağaçtan kurtarmak manevi namına çok güzel benzeri hissettiriyor. Bu yüzden mesleğimle çekicilik duyuyorum. Mesaiye başladığımızda öncelikle araçlarımızı teyit alıyoruz. Şalter içerinde bulunan malzemeleri kontrol ediyoruz. Arkası Sıra kez yerlerimize geçiyoruz ve ihbar gelmesini bekliyoruz. gelişigüzel ihbar ve kandil yanma yerinde çarçabuk hazırlanıyoruz. Bu yanan ışıklarında birer anlamı var. Benzer verecek olursam kırımızı ışık aile yahut üretimevi yangını kabilinden büyük işleri vakaları, yeşil ışık yandığında gidiş geliş kazası ve intihar vakaları, zerrin ışık ise trafik lambaları ve sırlar gübür yangını gibi vakaları simgeliyor. Bizde arz acul şekilde bu olaylara engelleme için yokuş yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Sivas Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü dokuz canlı meydan çalışmalarının düzlük aldığı görüntüyü hazırladıkları ayrımsız kliple toplumsal iletişim araçları hesapları üzerinden paylaştı. Paylaşımla mesleğin zorluğu ve itfaiye erlerinin sergilemiş olduğu fedakarlık gözler önüne serildi.

Share: