Yok böyle koleksiyon…24 yılda 5 bin 70 ünlüyle ışık çektirdi

Yok böyle koleksiyon…24 yılda 5 bin 70 ünlüyle foto çektirdi

Sivaslı gazeteci kısaca 24 yılda Türkiye’de sanatlarıyla öne sâdır 5 bin 70 ünlüyle fotoğraf çektirip arşivine koydu

SİVAS – Sivaslı gazeteci Ahmet Erçelik, kısaca 24 yılda Türkiye’de sanatlarıyla öne çıkan 5 bin 70 ünlüyle ışık çektirip arşivine koydu, hedefi ise arşivini kitaba kuşatmak.

Sivaslı gazeteci Ahmet Erçelik, eşi tıpkısı sıfır koleksiyonuyla ilgi çekiyor. Küçük yaşlarda babasının aldığı foto makinesiyle fotoğraf çekilmeye başlayan Erçelik, başıboş gazeteciliğe başlayıp gittiği etkinliklerdeki ünlülerle yadigâr fotoğrafı çektirmeye başladı. Gitgide bu ebat Erçelik’te tutkuya dönüştü. Piyes ve sinema oyuncularından, curcunalı sanatçıları ve pop starlara büyüklüğünde birçok ünlüyle fotoğraf çektirdi. 24 yıl içerisinde ünlülerle çektirdiği ışık sayısı 5 bin 70’e ulaştı. Erçelik geçmişte çektirmiş olduğu fotoğrafları anaç, yakın tarihte çektirdiği fotoğrafları ise sayısal ortamda arşivleyip saklıyor. Ünlüler ile foto çektirmeye bitmeme eden Erçelik, eksik adlı bırakmamak amacıyla sık sık Sivas dışında seyahatlere çıkıyor. Yeryüzü iri hedefiyse bu fotoğrafları kitaba çevrilemek. Erçelik’in yer çok değer verdiği fotoğraflar, Haldun Dolmen, Ediz Hun, Rasim Öztekin, Beyazıt Öztürk ve Şafak Sezer ile çekilenler.

Görenler şaşkınlık yaşıyor

Erçelik evine gelen misafirlerin ünlülerle olan fotoğraf arşivini görünce şaşkınlık yaşadıklarını belirterek, “Fotoğraf çekilmeye epey yaşta babamın aldığı bir ışık makinesiyle başladım. Elan sonradan gazetecilik hayatına atıldım. Bu süreçte ünlülerle röportajlar yaptım ve fotoğraflar çekildim. Fotoğrafların tıpkısı kısmını benzer benzeri kısmını ise sayısal namına saklıyorum. Bildirme adlı sanatçılardan unutamadığım, Haldun Dolmen, Ediz Hun, Türkan Şoray, Aydan Şener üzere isimlerle ile hem mülakat yapıp hem ışık çekildim. Ünlülere olan merakım beribenzer yaşlarda başladı. Aşağılık yaştan beri tiyatroya ve konserlere giderdim. Daha sonra orada kâin sanatçılarla fotoğraf çekilirdim. Eş olan fotoğrafları programlarla tarayarak sayısal arkaç getirip o şekilde saklıyorum. Arşivimi gezerken kâh emrihak eden ünlüleri görünce duygulanıyorum. Eve gelen arkadaşlarım ve akrabalarım ünlülerle olan fotoğraflarımı görünce sangılık yaşıyorlar. Bu kadar ünlüyle zahir fotoğraf çekildiğimi soruyorlar. Türkiye’ye sanatıyla ıstampa vuran bilcümle ünlülerle fotoğrafım var” şeklinde konuştu.

Share: