Denizli’de tıpkı önceki: Sadık yöntemle 3 damara koroner bypass ameliyatı

Denizli’de bir önceki: Merbut yöntemle 3 damara koroner bypass ameliyatı

Hususi Cerrahi Hastanesi’nde tutkun yöntemle 3 damara koroner bypass ameliyatı sükse ile gerçekleştirildi.

DENİZLİ – Hususi Denizli Cerrahi Hastanesi’nde kentte bir önce yerine, tutkun koroner bypass ameliyatı ile hastanın bacağı ve can tahtası kesilmeden, 3 damarına koroner bypass ameliyatı gerçekleştirildi.

Tafsilatlı süredir göğüs ağrısı şikayetleri devam eden 43 ve 78 yaşlarındaki iki pestil, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi’ne müracaat etti. Yapılan değerlendirmeler sonucunda seçkin iki hastada 3 nüsha koroner damarın kapanmış olduğu tespit edilerek bypass ameliyatı yapılmasına değişmeyen verildi. Duygu ve Damar Cerrahisi Uzmanları Prof. Dr. Ahmet Baltalarlı ve Prof. Dr. Mustafa Saçar vasıtasıyla can tahtası kesilmeden, 7 cm’lik aynı kesi ile kaburgaların arasından girilerek, koroner bypass ameliyatları gerçekleştirildi. Ayrıca yeniden Denizli’de bire bir ilk yerine bacaktan alınan sakıntı damarlar, 2 cm’lik aynı delikten girilerek endoskopik yöntemle çıkarıldı. Operasyon sonrası gücük tıpkısı müddet aheste bakımda izleme edilen hastalar, dördüncü ve beşinci günlerinde dosdoğru tıpkı şekilde taburcu edildi.

Hastalara uygulanan merbut formül hakkında Prof. Dr. Ahmet Baltalarlı, “Detaylı yıllardır hastanemizde sınırlı yöntemle koroner bypass ameliyatlarını, kısıtlanmış aynı züğürt grubuna yapabilmekteydik; fakat yıpranmamış cihazlar ve ekipmanlar ile hep hastalarımıza bu yöntemi uygulayabilir ağıl geldik. Ameliyatı sine kemiğini kesmeden, sol meme hizasına yapılan 7 cm’lik gerçekten tıpkısı kesi ile kaburgaların arasından girerek yapabiliyoruz. Antrparantez bu yöntemde göl ayağı damarını bile 2 cm’lik kıytırık tıpkısı delikten girerek, endoskopik yöntemle çıkarıyoruz. Bu sayede hastalarımız korseye gerekseme duymuyor ve akım kısıtlaması olmadan, gücük sürede günlük hayatına dönebiliyor; er dönemde taraf yatabiliyor, hassaten makine kullanabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Share: