Cumhur Reisi Erdoğan, Hükûmet Toplantısı’nın arkası sıra millete seslendi: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “( Amasra’dahi) Yaşanan kaza ile ilişkin gelişim güvenliğinden ustalık eksiklere kadar seçme bahis inceleniyor, araştırılıyor. Ortaya çıkma sonuçlara göre gerekenin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Hükûmet Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi.

Erdoğan, serencam kabine toplantısından bu yana ülkeye ve millete eserlerle, hizmetlerle dolu bir dönüş geçirdiklerini belirtti. Türkiye’nin önde mevrut ekincilik, uran ve turizm bölgelerini birbirine bağlayan Çanakkale’ye, daha evvel hizmete açtıkları otoyolun ve köprünün tamamlayıcısı niteliğinde yeni yatırımlar kazandırdıklarını dile getiren Erdoğan, Ayvacık- Küçükkuyu Yolu ile Assos ve Troya tünellerinin bölgenin şimal-cenup aksındaki trafiği heybetli ölçüde rahatlatacak proje olduğunu belirtti.

Yatırım bedeli 4,6 bilyon lira olan bu eserin tıpkı zamanda Bön Dağları’na uymazlık vermeden 50 dakikalık gezi güzergahını 5 dakikaya indirdiğini aktaran Erdoğan, “Çanakkale’mize reva bu projenin şehrimize, bölgemize ve ülkemize tıpkısı el henüz görklü olmasını diliyorum.” dedi.

Erdoğan, benzeri zaman Türkiye’ye bire bir ziyaret gerçekleştiren Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile bereketli bire bir görüşme yaptıklarını dahi kaydetti.

Kazakistan ziyareti

Türkiye’nin çokça cepheli ve boyutlu dış siyasa anlayışının ürünü olan makro ayrımsız güruh için 12 Teşrinievvel’birlikte Kazakistan’ın başkenti Astana’ya gittiklerini anımsatan Erdoğan, ziyaretin evvel haset Kazakistan Reisicumhur Son Teşrin Cömert Tokayev ile birlikte Erdemli Seviyeli Mühim İşbirliği Konseyi’nin dördüncü toplantısına riyaset ettiklerini dile getirdi.

Erdoğan, Tokayev ile muhtelif alanlarda imzalanan altı yıpranmamış anlaşmayla Türkiye-Kazakistan gelişim birliğini daha birlikte güçlendirdiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana’birlikte devrisi dönme yapılan liderler zirvesinde alınan kararla kurum haline dönüşen Asya’birlikte İşbirliği ve Yürek Artırıcı Önlemler Konferansı vesilesiyle dahi çok sayıda mutluluk temsilcisiyle tıpkı araya vürut imkanı bulduklarını dile getirdi.

Zeytinburnu’na kazandırdıkları, zarfında kütüphaneden buz pistine kadar dokuz canlı haddinden fazla tesisin düzlük aldığı Beştelsiz Millet Bahçesi’nin açılışını 14 Teşrinievvel Cuma Namazı günü yaptıklarını anımsatan Erdoğan, tıpkısı aktarılma Türkiye- Katar arasındaki Efdal Seviyeli Stratejik İşbirliği Toplantısı amacıyla Tren Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile aynı araya geldiklerini kaydetti.

Amasra’daki beyaz zehir ocağında meydana mevrut patlama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “14 Teşrinievvel Cuma Namazı akşamı milletçe hepimizi yasa boğan çığlık bir haberle sarsıldık. Bartın’ın Amasra ilçesindeki tıpkı kömür madeni ocağında meydana mevrut patlamada 41 kardeşimizi şehit verdik. Ertesi dönem Diyarbakır programımızı erteleyerek Amasra’ya gidip hem çalışmaları yerinde inceledik hem şehitlerimizin cenaze törenlerine katıldık hem da ailelerine başsağlığı diledik.” ifadesini kullandı.

İstanbul’üstelik tedavi gören madencileri musahabe ederek geçmiş olsun temennilerini kendilerine ve yakınlarına Çam ve Sakura Hastanesi’nde ilettiklerini dile getiren Erdoğan, “Ülkemizin ayrımsız daha böyle felaketlerle maruz kalmaması için gereken çalışmaları yürütüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Ortaya çıkacak sonuçlara bakarak gerekenin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çatlak 2021’da mesleksel eğitim merkezlerinin, olgun kayırıcı gücü ihtiyacının henüz faziletkâr oranda karşılamasını sağlamaya çevrilmiş tıpkı değişikliğe gidildiğini belirterek, hedefin bu sene sonuna büyüklüğünde 1 milyon gencin şakirt, kalfa ve maharetli yerine mesleksel yetişek merkezlerinde yetişmesi olduğunu aktardı.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha önce 159 bin olan mesleksel terbiye merkezlerindeki kayıt sayısı, şu anda 910 bine yükselmiş durumdadır. Teşrinisani ayında yıl sonu hedefimize ulaşacağımız ve sonrasında da hedefi geçeceğimiz anlaşılıyor. Antrparantez mesleksel ve maharet liseli gençlerimiz üzere gururlu ağıl getirecek arttırma düzenlemelerin hazırlıkları içindeyiz. Bartın’daki ayrımsız kazaların önüne terhis etmek için atacağımız adımlar beyninde bölgede, madenciliğe özel tıpkısı patika lisesi açma projesi bile bulunuyor. Yaşanan ilçe ile ilişkin hareket güvenliğinden beceri eksiklere kadar her laf inceleniyor, araştırılıyor. Ortaya çıkma sonuçlara bakarak gerekenin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın. Amasra’dan alınan dersler ışığında ülkemizdeki cemi madenlerin durumları tamamen gözden geçirilmektedir.”

Erdoğan, geçen hafta başında Esas Mahkemesi’nin kullanılmamış üyesi Saygıdeğer İnce’nin ahit törenine katıldıktan sonradan Acun Süryani Katolik Patriğini kabul ettiklerini dile getirerek, salı haset bile İnsan Kaynakları Ofisi’in “e-İnsan” projesinin lansman töreninde bu çerçevede planlı çalışmaların şümullü aynı değerlendirmesini kamuoyuyla paylaştıklarını kaydetti.

Erdoğan, çarşamba haset ise Meclis’teki DÜRÜST Öğür Kol Toplantısının peşi sıra kestirmece 20 bin muhtarın katılımıyla Ankara Muhtarlar Evi’nin açılışını ve 100 kocabaşı hizmet binasının asıl atma törenini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Azerbaycan ziyareti

Arkadaş ve cömert Azerbaycan’a perşembe günü giderek işgalden kurtarılan bölgede inşa edilen Zengilan Havalimanı’nın açılışını Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le birlikte yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bilindiği üzere yurt savaşı sonrasında Azerbaycan ile ilişkilerimizi eskimemiş tıpkı seviyeye çıkardık. İlişkilerimizin tapusu niteliğindeki Şuşa Beyannamesi’ni saika hızıyla meclislerimizden geçirerek bu eskimemiş dönemi tescilledik. Azerbaycan’ın azat olan topraklarında rekor bir anda düz yazı edilen Fuzuli ve Zengilan havalimanlarını bölgenin gelişmesi ve kalkınması itibarıyla mühim hamleler namına görüyoruz.

Bu ziyaretlerimizde bölgeye cümbüş getirecek ayrımsız başka yüce hamle olan mayınların temizlenmesi projelerini de hızlandırma kararı aldık. Azerbaycan ile ayrıksı ara sıra cömert devletlerin birlikte katılımıyla üçgen formatlarda tecim, eriştirme ve enerji alanlarındaki iş birliği ufkumuzu genişletecek çalışmalar yürütüyoruz. beraber açılışın derhâl peşi sıra dahi Arkadaş Agropark açılışını yaptık. Orada bile şu anda devasa benzeri alanda icap angus hayvancılığı ve bunun yanı sıra kesimler, bilcümle bunlarla bu arada da gene orada dokunaklı manada bir ekincilik ile ilgilendiren kendisine yatırımlar yapıldı.”

“Azerbaycan’la mutedil vadede henüz neler yapabileceğimizin tahayyülünü milletimizin takdirine bırakıyoruz”

Azerbaycan ile ilişkileri, aykırı ziyaretler ve hisse senedi birlikleri aracılığıyla değme seviyede güçlendirdiklerini belirten Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Hiç nasıl bu ziyaretler ortamında Boşluk 2020’de Bakü’dahi katıldığım Utku Geçidi’nin ayrı benzeri yeri vardır. Yeniden bu dönemde tercihli tecim anlaşmasını sonuçlandırırken kimliklerle seyahati birlikte olanaklı kıldık. Eğitimde Maarif Vakfı Okullarının resmi küşat törenini Bakü’de yapmakla kalmadık, Azerbaycan-Türkiye Üniversitesi’nin bile ahdi temellerini atma noktasına geldik. Normalde çokça etraflı yıllar alacakken bizim gelişmemiş sürede tamamladığımız hep bu gelişmeler asla küçümsenemeyecek, hepsinin arkasında akva bir politik iradenin, serencam kabul etme kararlılığının olduğu adımlardır. Bu kadar güdük sürede alınan mesafeye bakınca Azerbaycan’la mutedil vadede henüz neler yapabileceğimizin tahayyülünü milletimizin takdirine bırakıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ziyaretinin dolaşma uğrunda, serencam başvekil ve halen AK Fırka Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, SELIM Parti İstanbul Saylav Kaplayan Ayrım ile kayırma Oğuzhan Demirci’nin yaralandığı kazanın herkesi üzdüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Kendilerine Rabbimden şifalar diliyoruz. Kendilerini hastanede ülfet ettiğimiz yaralılarımızın hiçbirinin dirimlik tehlikesi olmadığını görmekten birlikte sevinme duyduk. Tıpkısı nöbet henüz Binali Yıldırım, Şamil Ayrım ve Oğuzhan Demirci’ye önceki olsun dileklerimizi şahsım ve arkadaşlarım yerine iletiyorum.”

(Sürecek)

Share: