Cumhur Reisi Erdoğan: “2023 seçimlerine büyük önem veriyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rockefeller Plaza’birlikte planlı Türk Amerikan Millî Yönlendirme Komitesi (TASC) yemeğinde konuştu.

(4)

Türkiye’nin, terörden bildirme çok etkilenen ve terörle mücadelede yer dolay safta yer alan ülkelerin başında geldiğini belirten Erdoğan, “PKK- YPG’den DEAŞ’a ve FETÖ’ye kadar, hiçbir alt bölüm yapmadan, kül yıldırı örgütleriyle mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

Terörün hunriz ve münasebetsiz gölgesini bölgemizin üzerinden muhakkak kaldıracağız.” ifadelerini kullandı. Erdoğan, şunları kaydetti:

“Amerikalı dostlarımızın PKK-YPG ve FETÖ’yle mücadelemizde müttefiklik ruhuna yerinde şekilde iş birliği zarfında akıntı etmesini bekliyoruz. FETÖ elebaşının ve teşekkül mensuplarının Türk adaletine doğrulama edilmesi amacıyla Amerikan makamları nezdindeki girişimlerimizi titizce yürütüyoruz. 15 Temmuz gecesi 252 insanımızı alçakça katleden, Meclisimize bomba atan, demokrasimize kaseden bu yapının mahşeri vicdanla gelişigüzel ünsiyet önünde da mahkum olması gerekiyor. Sizlerin dahi bu yıldırı örgütlerinin temel yüzlerini benzer olan herhangi bir platformda anlatmayı sürdüreceğinize inanıyorum. Tiksinme söylemlerinin, hele bile ‘İslam düşmanlığı’ ve Müslümanlara yönelik önyargıların, dünya genelinde arttığını görme ediyoruz. Hangi eyvah ki, Türk-Amerikalı toplumu ve Amerikalı Müslümanlar dahi kimi zaman bu yönde saldırılara maruz kalıyor. Amerikan dostlarımızdan beklentimiz, dinimizi terörle bir paranteze düzlük munfasıl zihniyete ve Müslümanlara müteveccih tiksinti eylemlerine cebin etkili tedbirler almalarıdır.”

Türkiye ve ESIR’nin iki diri ciddi kuma ve 70 yıllık müttefik adına, aralarında çözemeyeceği tek sevgili bulunmadığını dile getiren Erdoğan, “Tığ, NATO’dahi bu arada miyiz? Beraberiz. NATO’nun yeryüzü eke önceki 5 ortağından bir tanesi üstelik Türkiye. Gerek parada, ister kişmiri gücünde hep bu destekleri veren yeryüzü önemli önceki 5 ülkeden tıpkı tanesi Türkiye. Öyleyse Türkiye’nin konumu gayet ongun anlaşılmalı, mebzul bilinmeli ve kararlar, adımlar buna bakarak atılmalıdır.” diye konuştu.

Türkiye’nin milli güvenliğini ilgili meselelerde gâh düşünüm ayrılıkları yaşansa de bir nice bölgesel ve toptan meselede ABD ile benzer tutumlara eş olunduğunu tamlayan Erdoğan, KUL Başkanı Joe Biden ile görüşmelerinde, ülkeler arasındaki ülfet ve iş birliğinin güçlendirilmesi ve derinleştirilmesi hususlarında uygun kaldıklarını hatırlattı.

“Aramızdaki sorunları çözebilmeyi beklenti ediyorum”

Bu anlayışla, Türkiye- Amerika Müttehit Devletleri Stratejik Mekanizması’nı hayata geçirdiklerini anımsatan Erdoğan, “Önümüzdeki süreçte, Amerika ile aksiyon birliğimizi kuma çıkarlar temelinde geliştirirken aramızdaki sorunları çözebilmeyi ümit ediyorum.” dedi.

ABD ile andıran eşgüdüm ve iş birliğine sahip olunan konulardan birinin dahi yekpare dünyayı etkileyen Ukrayna krizi olduğuna meni fail Erdoğan, şunları kaydetti:

“Tüvana ve güvenli ayrımsız NATO müttefiki adına attığımız bu adımlarda verdiğimiz bindi hepinizin malumudur. Bölgede yedinci ayını dolduran zalimce savaşın kazananı olmayacağını, küresel ekonomik etkilerinin beş altı mütekâmil ülkeler ilkin başlamak amacıyla, eksiksiz dünyayı ters etkilediğini dahi gelişigüzel vesileyle vurguluyorum. Hele İstanbul Sözleşmesiyle ekincilik koridoru üstüne attığımız adımlar… Kaslı ülkelere değil, beş altı gelişmiş ülkelere yahut geda ülkelere alın Türkiye’nin ekincilik koridorunda attığı aşama herkesin takdirini toplamaktadır. Yükselen enflasyonu, küsurat besin ve enerji fiyatlarını, dünyanın vurdumduymaz kalanı kabilinden sizler birlikte birey acıklı aynı şekilde hissediyorsunuz. Türkiye olarak, savaşın diplomatlık eliyle sonuçlandırılmasına, lehçe ve global ölçekteki zıt etkilerinin giderilmesine müteveccih çabalarımızı önümüzdeki dönemde bile sürdüreceğiz. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihraç edilmesi üzere Birleşmiş Milletler’le birlikte yürüttüğümüz gayretler sonucunda sağlanan İstanbul Mutabakatı, bu çabaların yer somut örneğidir. Burada yakaladığımız müspet iklimi ilk ateşkese, peşi sıra üstelik temelli barışa ara kazanç etmeyi istiyoruz. Arsıulusal toplumun ve dostlarımızın bile içten desteğiyle inşallah bunu bile başaracağımıza inanıyorum.”

“Önümüzdeki sene, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına kavuşmanın haklı gururunu yaşayacağız.” diyen Erdoğan, bu yıldönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlanırken, bir zamanda 2023 hedeflerine erişme kararlılığı içre yola bitmeme ettiklerini söyledi.

“Türkiye’nin gücüne vahim kattık”

Son 20 yılda kazandırdıkları nişane ve hizmetlerle, yaptıkları devrimlerle, Türkiye’yi seçme alanda hayalet dahi edilemeyen seviyelere taşıdıklarını dile getirenn Erdoğan, Cumhurla Cumhuriyet arasındaki mesafeyi ortadan kaldırarak, milli iradeyi Türkiye’dahi tartışmasız aynı şekilde hakim kıldıklarının altını çizdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi özellikle olmak amacıyla, hayata geçirdikleri reformlarla sessiz benzeri devrime imza attıklarını vurgulayan Erdoğan, türe ve özgürlüklerden ekonomiye, enerjiden savunma sanayine, eğitimden ileri teknolojiye, terörle mücadeleden dış politikaya büyüklüğünde degaje ayrımsız yelpazede Türkiye’nin gücüne korkulu kattıklarını rapor etti. Cumhur Reisi Erdoğan, şunları kaydetti:

“Kanı ve vicdan sahibi dizge, 2002’nin Türkiye’si ile 2022’nin Türkiye’si ortada dağlar büyüklüğünde fark olduğunu kabul edecektir. Zaman, mukassem yollarıyla, otobanlarıyla, aceleci tren hatlarıyla, tünelleriyle, havalimanlarıyla, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan Marmaray’ı, Avrasya Tüneli, köprüleriyle erişim altyapısını tamamlamış benzeri Türkiye var. Hepsinden mavera İGA’sıyla dünyada ilk 3 içerisinde vadi düz havalimanıyla aynı Türkiye var. Sair taraftan Çanakkale Köprüsüyle dünyada önce 3 içerisinde saha düzlük tıpkı köprüye topluluk. Hep bunlar bu dönemin içerisinde oldu. ve herkesin ‘bunlar yapamaz, yapılamaz’ dediklerini bizler gerçekleştirdik. Şu anda Çanakkale Köprüsü, havalimanımız dünyada bir örnek. Pandemi döneminde dünyadaki havalimanları tamamen ‘stop’ derken, bizimki çalışıyordu, çalıştı ve bibi birlikte alelhusus kargo taşımacılığında dünyada geçmiş 5’in içerisinde vadi alıyor.

Zaman Ege’da, Karadeniz’üstelik, Doğu Akdeniz’bile haklarını savunma üstüne kararlı davranan ordusu ve diplomasisi tüvana bire bir Türkiye var. Zaman, kendine sığınan 4 milyonu aşkın mazlum ve mağdura aguş açan, onlara eş sâdır insanlığın vicdanı olmuş bire bir Türkiye var. Mültecileri Ege’de, Akdeniz’üstelik denizde boğan ayrımsız ülke yok. Yekpare bilakis onları denizden toparlayan ayrımsız Türkiye var. Zaman, dünyada hazar için çabalama harcayan ve netice düz politik etkinliğe başarmış ayrımsız Türkiye var. Bugün, rekor büyüme oranlarıyla ekonomisi başarıdan başarıya koşan, bölgesinde ve ötesinde politikaları takdirle takip edilen, krizlerle başa çıkma kapasitesini en son düzeye çıkarmış benzeri Türkiye var. Herhangi Bir ziyaret edişinizde, inanıyorum ki, sizler birlikte Türkiye’birlikte gerçekleşen bu nazik dönüşümü şahsen rüyet fırsatı buluyorsunuz. ‘Bu mübayenet ne büyüklüğünde zamanda oldu? Ne çabuk oldu? Geçen gelişimizde bular yoktu, demin var’ diyenleri bütün görüyorum. Bu bir gerçeği ortaya koyuyor. Türkiye sürekli değişiyor. ‘Durmak yok, yola bitmeme’ diyoruz. bununla birlikte dünyada özellikle rekabeti asıl kayran benzeri anlayışla yola bitmeme ediyoruz. Büyüyen, güçlenen, itibarı kalan Türkiye’nin burada sizlere üstelik yiğitlik aşıladığını biliyorum.”

“2023 seçimlerine şişman önem veriyoruz”

Bu kalkınma ve el erki hamlesini gelecek dönemde henüz da hızlandırarak devam yol açmak istediklerini belirten Erdoğan, “Bunun üzere 2023 seçimlerine şişman ehemmiyet veriyoruz. Yetersiz dışındaki siz vatandaşlarımızın da rey kullanacağı bu tarihi seçimleri, mecmu anlamıyla tıpkı milli kaime şölenine tevil etmek arzusundayız.” dedi.

Demokratik katılımın sunma koca ve çalışkan yolunun seçimler olduğuna işaret eden Erdoğan, Türkiye’nin, 70 yılı aşan çok partili hayatında belirgin ve güvenli seçim sistemiyle büyük tıpkı başarıya imza attığını hatırlattı.

“Hangi siyasi tercihte bulunursak bulunulalım, rey soldurmak tarafından Türk demokrasisine topluluk geçmek hepimizin görevidir.” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizlerden iradenize sahip çıkmanızı, buradaki her bir vatandaşımızın sandığa anbean gerçekli oyunu kullanmasını teşvik etmenizi istiyorum. Bizleri benzeri arada markajcı, bizi biz yapan unsurların farklılıklarımızdan çok elan çok olduğunu vurgulamak istiyorum. Biz, gelişigüzel cereyan ettiğimiz sürece, hem Türk-Amerikan toplumunun, hem dahi ülkelerimizin çokça daha başarılı sonuçlara imza atacağına inanıyorum. Icap Amerika’daki temsilciliklerimiz, gerek Türkiye’deki hava ve kuruluşlarımız sizlerin yanındadır, yanınızda olmayı sürdürecektir. Geçtiğimiz yıl açılışını yaptığımız eskimemiş Türkevi binamızın birlikte sizlerin ortak eviniz olduğunu tıpkısı posta daha hatırlatıyorum.”

Toplantıyı düzenleyen TASK’a teşekkür fail Erdoğan, katılımcılara şükranlarını sundu.

Toplantıdan notlar

TASC yemeğine, Cumhur Reisi Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, KKTC Reisicumhur Ersin Tatar, Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Gelgel, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, SELIM Fırka TBMM Kadro Başkanı İsmet Yılmaz, AK Öğür Genel Başbuğ Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Ömer Polat, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Pek Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Ağırbaşlılık katıldı.Share: