Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de Gaziler Haset törenle kutlandı

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de 19 Ilkgüz Gaziler Haset dolayısıyla tören düzenlendi.

Van’da vilayet bahçesindeki törende, Ilbay ve Büyükşehir Uray Başbuğ Vekili Şair Balcı, İl Bitirmiş Güvenlik Kolordu Komutanı Tümgeneral Aykut Tanrıverdi ve Muharip Gaziler Derneği Yazıhane Başkanı Cafer Misyon marifetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Erek, Gaziler Günü’nü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Ülkemizin bağımsızlığı, vatanın ayrılamaz bütünlüğü, kontak ve beraberliği için canımızı seve seve feda etmeye hazırız. Gazilerimizin sergilediği yiğitlik destanları hafızalarınıza hiçbir ant silinmeyecektir.” dedi.

Cingöz Güvenlik Kolordu Komutanlığı bandosunun konseriyle bitmeme eden törene, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Çelikel, İpekyolu Kaymakamı ve Uray Başkan Vekili İhsan Emre Münevver, İl Bitirmiş Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, İl Itimat Müdürü Atanur Görgülü, ilbay yardımcıları, gaziler, kurum müdürleri ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri katıldı.

Törenin ardından Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Van Şubesi mülakat edildi.

Hakkari

Valilik önündeki törende, Vali ve Belediye Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, Yüksekova 3. Yaya Fırka Komutanı Ferik Mustafa Koşan ile Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Adıyaman, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının peşi sıra, günün meal ve önemini tamlayan meşveret yapıldı.

Törene Cumhuriyet Altını Başsavcısı Harun Ünlüsoy, İl Açıkgöz Komutanı Tümgeneral Coşkun Baskın, Doğruluk Komisyonu Başkanı Birtan Şeker, İl Güven Müdürü Salavat Mete Pınar, vali yardımcıları, gaziler, hava amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Vali Akbıyık, törenden sonraları makamında kabul ettiği gazilerle dostane etti.

Muş

Hükümet Konağı önündeki törende, Atatürk Anıtına çelenkler sunulduktan sonradan tırsmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Topçu Binbaşı Ferit Malkara’nın günün medlul ve önemine ilgili yaptığı konuşmayla sonuç bulan törene Vali İlker Gündüzöz, Belediye Reisi Feyat Asya, İl Bitirmiş Komutanı Albay Mehmet Son Teşrin Ermiş, İl Güven Müdürü Engin Kaloğlu, kurum müdürleri ile gaziler katıldı.

Bitlis

Bitlis’te Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, ocumak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Bitlis Gaziler Derneği Başkanı Kentlileşmiş Solmaz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1921’de çıkardığı kanun ile Şişman Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e “Gazilik” unvanı verildiğini anımsattı.

Solmaz, “Kebir Türk ulusunun özünden çıkan, 3 kıtada at koşturan, kılıcı parıltı kadar çakan, yeğin üzere coşan, Akdeniz’i cenup fail, ecdadını yaşıt alarak Rum, Kore ve Kıbrıs’ta vatanını, bayrağını ve milletini canından ermiş bilip kahramancasına savaşçı Mehmetleriz. Gazi benzeri milletin çocukları yerine gazi rütbesi düz biz gaziler, yurt ve milletin ayrılamaz bütünlüğü ve Atatürk ilkeleri doğrultusunda havada, karada ve denizde herhangi bir zaman ve seçkin yerde martir ve gazi olmaya hazırız.” diyerek konuştu.

İl Açıkgöz Komutanlığında vazifeli Cingöz Üsteğmen Leyla Arışlı’nın günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmasının peşi sıra şiirlerin okunduğu törene, Ilbay Oktay Çağatay, Emniyet Müdürü Celal Özcan, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Durmuş Mehabetli Karakoca, vali yardımcıları, siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, gaziler, kurum amirleri, öğrenciler, polisler ve askeri erkan katıldı.Share: