CHP’li Öztrak: 30 Ocak’ı beklesinler

CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yüksek Öztrak, “Galiba gelişigüzel soy zorlamaya, düz okumaya karşın 6’lı Masa’nın bu disiplinli çalışmalarının yürüyor olması hükümetin başını huzursuz ediyor. ‘Bizimkisi onlardan daha gani. Bizim protokolümüz de hazır’ söylemini tedavüle soktu. Hangi diyelim; taklitler asıllarını yaşatır. 30 Aile’ı beklesinler, ülkemizi karanlıktan aydınlığa lacerem çıkaracağımızı görsünler” dedi.

CHP’li Öztrak, Türkiye’da iştirakçi, vazifeli, esnaf ve emekliden oluşan milyonlarca itidalli amut ailesinin nazik bir beslenme ve tahaffuz krizi ile karşı karşıya olduğunu söyleyerek, “Bu iki akse aynı araya gelerek, mengene gibi milletimizi sıkıştırıyor. Birleşmiş Uluslar Besin ve Tarım Örgütü verilerine bakarak, dünyada azık fiyatları son tıpkısı yılda yüzdelik 1 gerilemiş. Ayrımsız dönemde bizdeki besin fiyatları yüzde 77 artmış. Bu dahi TÜİK marketlerindeki makyajlı etiketlere göre. Ne yazık kim bu kış haddinden fazla kurak geçiyor. Ev ayındayız ama arasında hangi kar var ne dahi yağmur. Korkunç ayrımsız kuraklık kapıda ve tarım devriminin yaşandığı topraklarımızda yokluğun yanında, açlığı konuşuyoruz” dedi.

‘İSTANBUL’UN HAIN FILIZ YERİ’Orta direğin familya ve makine sahibi olmasının birlikte kiralık ev bulmasının üstelik mesele olduğunu kaydeden Öztrak, “İstanbul Kadıköy’de benzeri muhtar, ödeyebileceği kiraya oturacağı evi bulamamış, ‘Gerekirse çerge kurarım, mahallemi infirak etmem’ diye niteleyerek vaveyla ediyor. İstanbul’de 120 metrekarelik bire bir lüp kirası, 2018’bile 1800 lirayken, 2022 böylelikle 11 bin 280 teklik. İstanbul’birlikte kiralar 4 yılda 5 kattan aşkın kalık. Kamu görevlileri, memurlar ‘Ya tayinim İstanbul’a çıkarsa?’ diye niteleyerek boşuna esmer yağız düşünmüyor. İstanbul’un adı çimbar yeri oldu. 120 metrekarelik lüp kirası, 11 bin 280 teklik. Minimum ücret karı kirasına da yetmiyor. Daha çok söze gerek var mı? Esasen sonuç 4 yılda, 120 metrekarelik ortalama tıpkısı evin kirası Ankara’üstelik 960 liradan 5 bin 400 liraya, İzmir’birlikte 1560 liradan 7 bin 800 liraya, Adana’dahi 840 liradan 4 bin 800 liraya isabet” diye niteleyerek konuştu.’YENİ BİR SUSURLUK SKANDALI’Öztrak, çarkıt Ülkü Ocakları Eğitim ve Hars Vakfı Umumi Başkanı Sinan Çığlık cinayetiyle ilişik dahi, kamuoyuna yansıyan gelişmeleri dikkatle izlediklerini belirterek, “32 hane tekmili dangadak kullanılmamış bir Susurluk skandalını yaşıyoruz. Seçme konuda söyleyecek sözü olan sarayın tayin İçişleri Bakanı sessiz kalmak yerine ne fotoromanları çevirdiğini açıklasın. Hassaten bu seçme öncesi sahnelenen oyunun büyük bire bir parçası de İstanbul Büyükşehir Belediyemize müteveccih haksız, hukuksuz siyasal operasyonlar. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımıza cebin yargıyı payanda adına kullanarak İstanbullunun, milletin iradesinin arkasını dolanmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.’TAKLİTLER ASLINI YAŞATIR’6 siyasal partinin 30 Familya’ta ‘Geçiş Süreci Kere Haritası ve Ortak Politikalar Metni’ni açıklayacağını hatırlatan Öztrak, “Anlaşılan seçkin cins zorlamaya, meydan okumaya karşın 6’lı Masa’nın bu disiplinli çalışmalarının yürüyor olması hükümetin başını tasalı ediyor. ‘Bizimkisi onlardan daha mebzul. Bizim protokolümüz dahi hazır’ söylemini tedavüle soktu. Hangi diyelim; taklitler asıllarını yaşatır. 30 Sülale’ı beklesinler, ülkemizi karanlıktan aydınlığa bittabi çıkaracağımızı görsünler” diyerek konuştu.

Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Öztrak, HDP’nin reisicumhur adaylığı üzere ‘Ortak adayda uzlaşabiliriz’ açıklamasıyla ilgilendiren, “HDP üstelik Meclis’te grubu kâin benzeri partidir. Dolayısı ile Türkiye Balaban Millet Meclisi’nde grubu bulunan partilerin kendi içişlerini ilgilendiren kararlarla ilişkin konuşmayı siyasi rikkat bakımından akıllıca bulmayız” dedi.

Share: