CHP Bursa İl Başkanlığı, Park Yapılan Ev Alanında İktidarı Eleştirdi: “Vatandaşların Eş Hayali Üzerinden Siyasa Yapıyorlar”

ZEHRA DEĞİRMENCİ/SİBEL KAHRAMAN

CHP Bursa İl Başkanlığı, Çekirge Mahallesi’nde 10 sene evvel kentsel tahavvül gerekçesiyle yıkılan Maliye lojmanlarının yerine yapılan otoparkın uğrunda Cumhur Reisi Tayyip Erdoğan’ın içtimai ev projesini eleştirdi. İl Başkanı İsmet Yağız, Vatandaşlarımızın, sıkıntılı gelirlilerin başını sokacak ayrımsız aile edinme hayalinin üzerinden yöntem yapıyorlar. Onların sıcak evleri olma hayalleri üzerinden düşünce avcılığı yapıyorlar” dedi.

CHP Bursa İl Başkanlığı, Çekirge Mahallesi’nde iktidarın yıpranmamış sosyal göz projesiyle ilişik basın açıklaması yaptı. CHP Osmangazi İlçe Başkanı Pek Yılmaz, iktidarın açıkladığı göz projesiyle yurttaşların aile sahibi olmasına hiçbir itirazları olmadığını, ancak hayalat ve gerçeklerin birbiriyle örtüşmediğini söyledi. Yılmayan, “AKP bu projeyi bire bir seçme yatırımı olarak planlamamış, başvuruları seçime sınırlanmış aylar kala başlatmamış, cılız kazanacakların açıklanacağı tarihi tüm intihap arifesine tamam ifham etmek amacıyla bu kadar teferruatlı hesap yapmamış, özentili haberlerle ayn boyamamış olsaydı bari” dedi.

“10 YIL GEÇTİ, PARK OLDU”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Yağız, umum 9 sene önce bire bir yerde açıklama yaparak itirazlarını dile getirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Burayı kentsel inkılap için yıktınız, üzerinden tamlık 1 yıl geçti başlı çakmadınız. Eylemek kim henüz neler göreceksiniz diyorlarmış dahi tığ bilmiyormuşuz işi. Şu an bura yıkılalı 10 yıl oldu. O antlaşma yaptığımız açıklamada dedik kim, insanların umudunu sömürmeyin, şu anda safiha bu. O ahit dönemin AKP’li Başbakanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Esenler ilçesinin Havaalanı Mahallesi’nde iri tıpkısı izah yaptılar, ülkede adeta avlu durmuştu. Elverişsiz gelirliler bölük sahibi olacak 35 ilde. Bursa, Eskişehir, Düzce, Van aklınıza gelen birçok ilimizde 65 noktada 6 bin 500 kamu konutunu, amme lojmanlarını içeren dev bir dönüşüm başlıyor, balaban ayrımsız törenle tevessül verildi. Aradan 10 sene geçti, bulunduğumuz düzlük otopark oldu. Üstünü çizdiğimiz yasakçı şu, AKP’nin yoksulu konut edindirme projesi gerçeğinin cümle üstünde duruyoruz. Türkiye’ye bakın, 24 bin 500 km kırık hattının üzerinde irili ufaklı hepimizin bildiği kırık hatlarına baktığımızda 24.500 km düşünün, İzmir’den Van’a kaç öğün henüz gideceğimiz bir kırık hattı var. Bu kırık hatlarının üstünde 6 milyon 500 hane var. Yer meydan hesapla 25 milyon vatandaşımız anbean ayrımsız felaketle uyanabilir. Bu kadar riskli aynı bölgede yaşıyoruz. Amma bu ülkeyi 20 yıldır tek başına başöğretmen AKP iktidarının bu işe çözüm ve açılım ağız ağıza ranttır.

“80’Lİ YILLARIN YEŞİLÇAM FİLMLERİNDEKİ BANKER MODELİ GİBİ”

Biz kentsel dönüşüme alın değiliz. Bu doğrusu SHP’nin projesiydi, sosyal projesiydi. Onlar konusunda oturmaya çalıştılar ama filhakika levha arasında. Bunu beceremeyeceklerdi. Bunu rantsal dönüşüme çevireceklerdi. Demincek AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklıyor, Cumhuriyet Altını tarihinin en nazik ev edindirme projesi diye. Esasen sonuna kadar soru işaretleri var. 80’li yılların Yeşilçam filmlerini hatırlayın, banker modeliyle o zaman yeniden vicdanlılardı. Burası benim diyordu amma sunu azından tıpkısı madde gösteriyordu, paraları yatırın diyordu. Sonradan bakıyordunuz paraları alıp kaçmış banker. Deminden Bursa’dahi Kestel diyor, Nilüfer’de şurası, Karacabey’de Yenikarağaç, bunun adası paftası yok mu? Bu devletin milyonlarca memuru ve çalışanı var. Tarım arazisine mi yapacaksınız, gölün içerisine mi yapacaksınız? Başından sonuna büyüklüğünde soru işaretiyle dolu. Ağız Ağıza seçime sayılı günler kala intihap vaadi. Amma ateş olan şu kim vatandaşlarımızın, dar gelirlilerin başını sokacak tıpkısı ocak kazanma hayalinin üzerinden politika yapıyorlar. Onların hamam evleri olma hayalleri üzerinden düşünce avcılığı yapıyorlar. 16 binin altında geliri olan diyor, zaten AKP’nin yandaşlarının dışında birçok kişinin 16 bin geliri var. Şurada benim tanıdığım kimsede aylık 16 bin lira geliri olan namevcut. Ayrımsız evde 4 kişisiniz, 18 yaşını geçtiniz, eve 64 bin teklik servet girmesi geçişsiz. Fakat AKP’nin yandaşıysanız 5-6 aylık alıyorsanız onlarda vardır. Ev almaya niyetlenen benzeri yurttaş bu 500 lirayı yatırır. Yandaş basının verdiği rakamlara bakarak bakıyorsunuz 2-2,5 milyon, ad çekme seçimin arifesinde kolaylıkla çekilir. Filhakika ad çekme çekildiği çağ başvuranların şu an rakamlarla birlikte yüzdelik 85, yüzdelik 90’ı sahne kırıklığı yaşayacak. 6 kamer sonraları kimse hangi olacağını bilmiyor.

“ANAHTARI VATANDAŞA TESLİM EDERSİNİZ”

Bakan sinyali verdi, herif bacanak aileyle kimseyle arayı bozmasın diyor. Herkese güzel görünün çünkü 2,5 sene sonra siz bu taksiti ödeyemeyeceksiniz. 6 kamer sonraları artacak, benzeri 6 ay sonradan yine artacak. 8-10 bin liranın altında geliri olan vatandaşın bir oranda geliri artacak mı? Bundan 1 yıl önceki dolar 7-8 teklik oldu, demin 18 lira oldu onu da şu zaman frenliyorlar. Bu ülkede tıpkısı sene sonra ne olacağını kimse göremiyor ki. Sosyal bölük nasıl evet? Cesamet vadi belirler, konutun içini yapar, sonradan vatandaşa der gel senin konutun yok, açacak şurada, geç can otur, icar adına bu konutun borcunu öde, sonraları bu ev senin olsun. Dünyada bunun örnekleri bu şekilde yapılır. Göz yaparsınız, anahtarı vatandaşa doğrulama edersiniz, anahtarı sonra peşinat şu büyüklüğünde taksit şu kadar 8-10 sene senin gelirine göre ödemeyi yaparsınız.”Share: