Cezayir, “Filistin uzlaşısını” ahbaplık etmek üzere Hamas’a davetiye gönderdi

Hamas, Filistinli gruplar arasında uzlaşının sağlanması için millî diyalog yollarını görüşmek üzere Cezayir’den resmi nida aldığını duyurdu.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, konuya ilgili yazılmış benzeri izah yayımladı.

Açıklamada Berhum, “Filistinli gruplar arasında uzlaşının sağlanması için ulusal diyalog yollarını ahbaplık etmek ve Filistin bağırsak yapısını düzene yolmak için Cezayir’den resmi davet aldık.” ifadesini kullandı.

Berhum, İslami ve Zenci İlişkiler Bürosu Başkanı Halil Hayye başkanlığında Cezayir’e gidecek heyette, Hamas Politik Bölüm üyeleri Kankızıl Düzelme ve Hişam Bedran ile Hamas’ın Cezayir Temsilcisi Muhammed Osman’ın üstelik olacağını aktardı.

Hamas Sözcüsü Berhum, ziyaretin devir ve detaylarına ilişkin ise vukuf vermedi.

Cezayir Fetih Hareketine dahi resmi çağırma göndermişti

Fetih Hareketi Seferberlik ve Teşkilatlanma Komitesi Basın Ofisi Başkanı Munir umum-Cagub bile 11 Eylül’de yaptığı açıklamada, Fetih’in Cezayir’den resmi nida aldığını söylemişti.

Cagub, Cezayir’e gidecek heyette, Fetih Hareketi Başkan Yardımcısı Mahmud umum-Alul, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Icra Komitesi Üyesi Azzam ahali-Ahmed ve Fetih Hareketi Şekil Alt Kurul üyesi Ruhsal Fethi’nin olacağını belirtmişti.

Filistinli gruplar Cezayir himayesinde bir araya geliyor

Filistin Oran Başkanı Mahmud Abbas, 6 Mabeyin 2021’birlikte Cezayir’dahi Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile ayrımsız araya gelmişti. Tebbun, görüşmenin akabinde planlı basın toplantısında, “Yakında Filistinli gruplar üzere kapsamlı ayrımsız sempozyuma ev sahipliği yapmaya değişmeyen verdik.” demiş, ancak sempozyumun tarihine ilgili bilgelik verilmemişti.

Filistin Ihtişam Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas lideri İsmail Heniyye de yıllar sonra ilk kez 7 Mayıs’ta Cezayir’de bire bir araya gelmişti.

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Cezayirli mevkidaşı Eymen bin Abdurrahman ile 10 Ağustos’ta Konya’üstelik planlı 5. İslami Tesanüt Oyunları açılışında tıpkı araya gelerek Filistin ulusal uzlaşma dosyasını ve siyasal gelişmeleri ele almıştı.

Filistin’deki çöz bölünme

Filistin’da yapılan 2006 seçimlerinde galibiyet elde fail Hamas’ın Gazze Şeridi’nde yönetime geldiği 2007’den bu yana, İsrail işgali ve ablukası altındaki Filistin topraklarında siyasal bölünmüşlük yaşanıyor.

Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıkların sonlandırılması amacıyla Mayıs 2011’dahi Darı, Şubat 2012’üstelik birlikte Katar’ın duruluk buluculuğunda uzlaşı görüşmeleri yapılmasına rağmen üstünde mutabakata varılan konular hayata geçirilemedi.

Fetih ve Hamas, 23 Nisan 2014’te angajman hükümeti kurulması, parlamento ve başkanlık seçimlerinin yapılması üzerine tıpkı uzlaşma anlaşması imzalamıştı. Uzlaşı hükümeti 2 Haziran 2014’te müesses fakat iki tarafın politik ayrılıkları zımnında hükümet, İsrail ablukası altındaki Gazze’dahi görevini namına getirememişti.

Son adına Akdarı’ın başkenti Kahire’bile gerçekleştirilen danışmalar kapsamında 12 Teşrinievvel 2017’bile Filistin’deki bölünmüşlüğü bitiren “uzlaşı anlaşması” imzalanmıştı. Ancak Fetih ve Hamas arasındaki anlaşmazlık nedeniyle bu anlaşmanın de uygulanmasında güçlük yaşanıyor.

Share: