TİKA Kuzey Makedonya’da ana itfaiye aracı eğitimi düzenledi

Türk İşbirliği ve Eş Güdüm Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te temel itfaiye eğitimi sertifika tevzi töreni düzenlendi.

TİKA, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Üsküp Büyükşehir Belediyesi aksiyon birliğinde Acil Genişlik ve Facia Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında 12-16 Eylül’üstelik planlı eğitime 21 itfaiye aracı personeli katıldı.

Beş günce terbiye programı kapsamında yangına engelleme, kontrol kurtarma, gidiş geliş kazasına müdahale, ilk yardım ve iş güvenliği konularında kuramsal eğitimler verilerek bilirkişi eğitmenlerin gözetiminde manevra gerçekleştirildi.

Üsküp’teki İtfaiyeci Yetişek Merkezi’nde düzenlenen törende eğitimi tümler itfaiye personeline sertifikalar dağıtıldı. Törene Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği, Üsküp Belediyesi ve ülkedeki Türk gurur ve kuruluşların temsilcileri katılma etti.

TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, konuşmasında, TİKA’nın Kuzey Makedonya’de enfrastrüktür, firez, eğitim bilimi ve yenileme atılmak için geniş yelpazede ameliyat gerçekleştirdiğini belirtti.

Üsküp Belediyesi Umumi Sekreteri Zoran Gligorov üstelik kendi hayatlarını feda ederek başkalarının hayatını ve malını kurtaran kişilerle benzeri arada bulunmaktan saygınlık duyduğunu söyledi.

Gligorov, Üsküp’te kullanılmak üzere itfaiye aracı bağışında bulunan Konya Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kat Başkanı Cevdet İşbitirici dahi bu etkinliğin, Konya Büyükşehir Belediyesinin TİKA desteğiyle gerçekleştirdiği itfaiye aracı eğitiminin yedincisi olduğunu belirtti.

Üsküp Belediyesi İtfaiye Komutanı Zvonko Tomveski bile kullanılmamış deneyim ve bilgilerin kazanılması noktasında bu üzere faaliyetleri memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Share: