ÇANAKKALE SAVAŞI’NIN RESSAMI MEHMET ALİ LAGA’NIN SERGİSİ AÇILDI

Kazlıçeşme Danışma Merkezi’nde, ‘Vefatının 75. Yılında Mehmet Ulvi Laga – Asker ve Ressam’ sergisi törenle açıldı.

Mehmet Şanlı Laga, vefatının 75. yılında müstehzi tıpkısı işporta ve kapsamlı aynı kitapla Kazlıçeşme Müzakere’ta anıldı. ‘Vefatının 75. Yılında Mehmet Mehabetli Laga – Leşker ve Ressam’ sergisinin açılışına; Zeytinburnu Kaymakamı Ercan Turan, Zeytinburnu Şehremini Ömer Arısoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı Çeper Asar Kurumu Başkanı Dr. Muhittin Macit, Küratör Ömer Lütfi Şerifoğlu’nun yanında çokça sayıda öğretim üyesi ve sanatsever katıldı.

‘KIYMETLİ ER SANATÇIMIZIN SERGİSİNE FAMILYA SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN DOLAYI HADDINDEN FAZLA BAHTİYARIM’

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Kazlıçeşme Müzakere Galerisi’nin 10’uncu sergisi olan Er Ressam Mehmet Yüksek Laga’nın sergisine kari sahipliği yapmaktan bahtiyar olduklarını dile getirdi. Arısoy, ‘Burası Osmanlı Dönemi’nde askeri sayrılarevi namına mamul bir mekan. O bakımdan çokça anlamlı olduğunu düşünüyorum. Osmanlı’nın serencam dönemiyle Cumhuriyet’in çeyrek yüzyılına şahitlik etmiş ve hava düşmüş leşker ressam yerine Çanakkale Savaşı’nda fariza almış eşsiz tıpkısı sanatçımız. Bu serginin bize yıldız olmasından hava çokça mutlu olduğumu yayımlamak istiyorum’ dedi.

Başkan Ömer Arısoy yaptığı konuşmada yeni yılda Kazlıçeşme Müzakere’ta açılacak sergiler hakkında bilgi verdi. Arısoy, ‘Kazlıçeşme Konferans’ın bu yılki evvel sergisi 2023 Aile ayında Zahit Büyükişleyen sergisi olacak. Yıldız ise Nisan ayında üstelik Mehmet Özçay’ın sergisi ile bu yılki sergilerimiz eksiksiz olacak. Kazlıçeşme Hanek, yolculuğuna devam ediyor. Mozaik Müzesi ve yer düzenlemesiyle gelişigüzel burasının mehabetli bir hars tekellüm odağı olacağını düşünüyoruz. Emeği sabık herkese ve bizi boydak bırakmayan kül sanatseverlere çok teşekkür ediyorum’ dedi.

‘MEZARSIZ NAZIK USTA’YA BU KİTABI ABİDE NİYETİNE SAYABİLİRİZ’

Serginin Küratörü Ömer Lütfi Şerifoğlu yaptığı konuşmada gözyaşlarına bariyer olamayarak, ‘Hepiniz kandırıcı geldiniz. Âdeta çokça duyguluyum. Burada bulunmakla sizin dahi bahtiyar olduğunuzu biliyorum. Türk resminin seçilmiş isimlerinden birisi Mehmet Yüksek Laga 75 yıl önce ölüm etmiş. Zaman ise mezarı bibi kayıptır. Laga maalesef bu zamana büyüklüğünde doğruluk ettiği değeri bulmuş bire bir artist değil. Türk resminin yeryüzü seçme 10 ismi ortada düz alması gereken bir kişioğlu. Sağlığında üstelik eserlerinin büyük aynı kısmını satmakla, göstermekle çokça ait olmadığı üzere koleksiyonlara çözülüm durumda. Eserleri toparlayabildiğimiz kadarıyla bu sergi amacıyla buraya getirdik. Sergi’nin onun eserlerini yansıtmakta ancak kalacağı düşüncesiyle birlikte ulaşabildiğimiz eserlerine kitapta vadi vermeye çalıştık. Dolayısıyla kitapta serginin 2 katından fazla ürün var diyebilirim. Ölümünden 75 sene bilahare mezarsız balaban ustaya bu kitabı aynı abide niyetine sayabiliriz. Ister sergide gerekse kitapta tekmil isteklerimizi cömertçe düşüncesiz çevirmeyen Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy’a ve yardımcısı Sertaç Güleç’e çok teşekkürname ederim’ şeklinde konuştu.

Serginin aile sahipliğini üstlenen Zeytinburnu Belediye Reisi Ömer Arısoy, konuklarla birlikte küşat kurdelesini keserek eserleri inceledi.

‘Vefatının 75. Yılında Mehmet Yüksek Laga – Leşker ve Ressam’ sergisi 31 Açıklık tarihine kadar Kazlıçeşme Danışma’ta ziyarete belirtik olacak.

Share: