Bursa’da Rüzgâr Enerji Santrali İçin Tez Kamulaştırma Kararı

Bursa’nın Karacabey ilçesinde kurulacak Atares 2 Rüzgar Erke Santrali (RES) cıvıltı üretim tesisi amacıyla zaruri parsellerin Erke Piyasası Düzenleme Müesses (EPDK) eliyle acele kamulaştırılmasına değişmeyen verildi. Resmi Gazete’birlikte yayımlanan kararlarla 2 ilde toprak toplulaştırma ve 7 ilde 13 nüsha ovanın, iri sade adına belirlenmesine değişmeyen verildi.

Erke yatırımları amacıyla devletleştirme, yerey toplulaştırma ve belediyeye devri hakkındaki Cumhur Reisi kararları, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. İki ilde arazi toplulaştırma ve 7 ilde 13 adet ovanın, büyük düz yerine belirlenmesine ait kararlar de bugünkü Resmi Gazete’da yayınlandı.

Kamulaştırma, toplulaştırma ve ovalara ilişkin kararlar şöyle:

KONYA’DA HAZİNE’YE AİT ARAZİ BELEDİYEYE DEVREDİLDİ

Konya’nın Karatay ilçesine mecbur Aziziye Mahallesi’nde bulunan ve Cumhurbaşkanı kararıyla zar edilen yenileme alanı kapsamına giren 34249 ada numaralı, 1 parsel numaralı ve 5610 cezire numaralı, 143 parsel numaralı taşınmazların Kaynak’ye ilgilendiren kısmı bedelsiz olarak Konya Büyükşehir Şehremaneti Başkanlığı’na devredilecek.

ERZURUM’DA ÇABUK KAMULAŞTIRMA KARARI

Erzurum’un Yakutiye ilçesine merbut Aşağıyoncalık, Narmanlı ve Sultanmelik mahallelerinde vadi kayran 9 emlak, üzerindeki yapılarla alay malay, Kıran Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Için Kanun kapsamında uygulama yapılması üzere Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yoluyla acele kamulaştırılacak.

13 MÜSTEVI ‘BÜYÜK YALÇIN’ İLAN EDİLDİ

Afyonkarahisar’a bağlı Başmakçı ovası, Ağrı’ya sınırlanmış Patnos ve Tutak ovaları, Amasya’ya tutkun Ballıdere ve Eskikızılca ovaları, Erzurum’a mecbur Hınıs ve Horasan ovaları, Sivas’a kapalı Hafik ve Ulaş ovaları, Tunceli’ye merbut Eğripınar, Ovacık ve Karasar ovaları ile Muş’a ilişkin Muş ovasının ‘balaban sade himaye alanı’ olarak belirlenmesine değişmeyen verildi.

BURSA’DA ENERJİ YATIRIMI İÇİN ÇABUK KAMULAŞTIRMA

Bursa’nın Karacabey ilçesinde kurulacak Atares 2 RES canlılık istihsal tesisi üzere gerekli olan; Ekmekçi, Fazlıkonak ve Güngörmez mahallelerinde vadi düz 18 parselin, tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere EPDK tarafından çabuk kamulaştırılmasına karar verildi.

2 İLDE ARAZİ TOPLULAŞTIRMA KARARI

Bursa’nın Karacabey ilçesinde mevcut Malumattar, Tophisar, Sultaniye, Dağkadı, Arız, Fevzipaşa, Keşlik, Karası, Şahinköy, Hotanlı, Kıranlar, Gölecik ve Hüdavendigar mahallelerinde yerey toplulaştırması ve toprak içi ihya hizmetleri yapılacak.

Niğde’nin Çamardı ilçesine sınırlı Kavlaktepe Köyü’nde birlikte toprak toplulaştırması ve tarla içi ihya hizmetleri yapılmasına değişmeyen verildi.

Share: