Reisicumhur kararları Resmi Gazete’de

Konya’dahi iki ayrı taşınmazın Hazineye ait kısmının bedelsiz namına belediyelere devredilmesi ile Erzurum’bile ara sıra taşınmazların çabuk kamulaştırılması ve Kilis 7 Fasıla Üniversitesinde ayrımsız fakültenin kapatılması ve iki ayrı medrese kurulması hakkındaki Cumhur Reisi kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara bakarak, Konya’nın Karatay ilçesi Aziziye mahallesinde kâin tıpkısı taşınmazın Hazineye ait kısmının bedelsiz olarak Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığına, bire bir mahalledeki tıpkısı bambaşka taşınmazın Hazineye ilişkin kısmının üstelik bedelsiz kendisine Karatay Belediye Başkanlığına devredilmesine karar verildi.

Söz konusu taşınmazların 6 Ağustos 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararıyla ilan edilen restorasyon alanı kapsamına girdiği belirtildi.

Erzurum’un Yakutiye ilçesine bağlı Aşağıyoncalık, Narmanlı ve Sultanmelik mahallelerindeki kâh taşınmazların da Kıyamet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında uygulama yapılması üzere üzerlerindeki yapılarla birlikte Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yoluyla çabuk kamulaştırılması kararlaştırıldı.

Ayrıca Kilis 7 Boşluk Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde meydan kayran Bili- Edebiyat Fakültesi kapatılırken, bir üniversite bünyesinde Selen Fakültesi ile İnsan ve Cemiyet Bilimleri Fakültesi kuruldu.

Share: