Bronz Soyer, Viyana’da ‘Yeşil Şehirler Konferansı’na Katıldı: “Mal Kuruluşları Şehirleri Artık Desteklemeli”

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yeşil Şehirler Konferansı’nda konuştu. İzmir’in, EBRD hibesiyle Yeşil Site Eylem Planı’nı Türkiye’da önceki hazırlayan şehir olduğunu tamlayan Başbuğ Soyer, “İzmir’de hayata geçirdiğimiz projelerde başarı kriterimiz, kentin doğasıyla, insanıyla düzenli amal yazmak” dedi. Başbuğ Soyer, kentlerdeki altyapının doğayla düzenli ayla getirilmesi üzere eleştiri racon üstlenen para kuruluşlarının şehirleri bundan sonra desteklemesi gerektiğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, Viyana’de 20-21 Teşrinievvel 2022 tarihleri beyninde düzenlenen Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yeşil Şehirler Konferansı’na katıldı. EBRD Yeşil Şehirler Programı’na dahil olan şehirlerin yöneticilerinin ilk kez fiziksel namına bir araya geldiği ‘Sermaye Piyasaları’ oturumunda konuşan Komutan Soyer, İzmir’in Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası hibesiyle Yeşil Şehir Gösteri Planı’nı Türkiye’de önceki hazırlayan kent olduğunu belirtti. Soyer, “İklim krizi nedeniyle tutkun tıpkı gezegende yaşıyoruz. Bu nedenle dünyaya göz açımızı değiştirmemiz gerekiyor. Biz, doğadan uzaklaşıp doğa kanunlarına çapraz cereyan ettikçe eşitsizlikler artıyor. İzmir’de hayata geçirdiğimiz projelerde başarı kriterimiz, kentin doğasıyla, insanıyla ağır ezgi işlemler yapmaktı. İzmirlileri doğayla yeniden buluşturan Tüvana Parklar projemiz birlikte tarımda akarsu tüketimini azaltacak ürünleri desteklememiz de bu anlayışın aynı parçasıdır” dedi.

“PROJELERİMİZİN ARKASINDA DURDULAR”

Yerelde üretilen çözümlerin önemine üstelik değinen Komutan Soyer, şöyle bitmeme etti:

“Hayatı yasalar yaparak değiştiremezsiniz. İnsanları bu değişimin bir parçası yapmanız lazım. Bu sebeple EBRD’ye teşekkür almak istiyorum. Bizi anladılar ve projelerimizin arkasında durdular. Dünyayı değiştirmek istiyorsanız bol örnekler üretmeniz lazım ki ayrıksı yerlere, başka kurumlara, kentlere kat sayı olabilesiniz. Arsıulusal finans kurumları, kentlerimizdeki altyapının doğayla düzenli ağıl getirilmesi amacıyla nazik öneme sahip. Mal kurumları, abuhava krizi karşısında kentlerin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için kapasitelerini artırıp eskimemiş mali çözümler üretmeli.”

“İKLİM SAVAŞI ŞEHİRLERDE KAZANILACAK”

LHV Bank Kurumsal Piyasalar Başkanı Ivars Bergmanis, para üzerine belediyelerin iyi tıpkısı bilgi birikimine sahip olması gerektiğini vurgulayarak, “Bu sayede toptan abuhava krizi ile mücadelemizde ilerleyebiliriz” dedi.

İsveç’in Helsingborg şehrinin Belediye Saymanı Goran Heimer bile karbon emisyonunun kentlerde yüzde 80 oranında azaltılmasının lüzumlu olduğunu belirterek vatandaşların ve şirketlerin bu süreçte oynadığı rolden bahsetti.

İklim eylem planları üzerinde etkin teknoloji şirketi Climate View’bile dirimlik uzmanı adına görev fail Irena Badelska ise iklim krizinin etkilerinin bir nice şehirde uzun zamandır hissedildiğinin altını çizerek, “Kentlerin bundan sonra haddinden fazla elan iddialı eylemlerde bulunması tıpkısı alternatif değil ıztırar haline geldi. Bu süreçte Yeşil Kent Eylem Planı’nın hazırlanması, mali araçların kullanımı üzerinde durulması öne çıkıyor. Kentlerin bu mücadelede çokça balaban rolü var. İklim savaşı ya şehirlerde kazanılacak ya de şehirlerde kaybedilecek” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Mecnunca ise “E-mobilite” oturumunda dil cambazı adına saha aldı.

61 GÖSTERI OLUŞTURULDU

EBRD’den 300 bin avroluk bağış düzlük İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’bile ilk defa İzmir’da hazırlanan Yeşil Site Gösteri Planı ile aralarında akarsu, biyolojik skala, albeni, yerey ve abuhava değişikliği konularının da meydan aldığı mekân sorunlarına yönelik eylemler tespit etti. Sürdürülebilir Enerji ve İklim Gösteri Planı’yla ise ser gazı azaltım ve iklim uyum eylemleri belirlendi. Büyükşehir Belediyesi birbirini mütemmim nitelikteki iki planın izlem ve eylemlerini da ahenkli ayla getirdi ve 61 eylem oluşturdu. Bu iki gösteri planıyla abuhava krizinin etkilerine neva sağlayarak İzmir’in mukavemetli kılınmasını amaçlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, merdiven gazlarının 2020’ye büyüklüğünde yüzde 20 azaltılması taahhüdünü, 2019’üstelik meclis kararıyla “merdiven gazlarının 2030’a büyüklüğünde yüzdelik 40 oranında azaltılması” olarak yenilemişti.

Share: