Akıbet zaman haberleri | Köy karye dolaşıp yük topladı, müzelere 6 bin işaret kazandırdı

Karye karye dolaşıp yük topladı, müzelere 6 bin eser kazandırdı

Gaziantep’in ’emektar’ antikacısı toplumsal iletişim araçları müzayedelerine fersude düştü

Köyde sakat kayıt topladı, şehrin antikacısı oldu

Müzeye kestirmece 6 bin eser veren antikacı, bakir nesle sattığı eserler ile geçmişi geleceğe taşıyor

GAZİANTEP – Gaziantep’te abus merakı olan Hanifi Özaslan, başladığı uğraşı ve merakı sayesinde bozuk telefon ve plaktan, bakır aş damı eşyalarına büyüklüğünde beniz binlerce tuhaf ve nostalji eser biriktirdi. 33 yılda topladığı eserleri açtığı aksiyon durumunda satan Özaslan, eskimemiş nesle sattığı asar ile geçmişi geleceğe taşıyor.

Gaziantep’te çocukluktan beri babasıyla birlikte köylerde çerçilik özne Hanifi Özaslan (55), okula gitmediği zamanlarda babasıyla bu arada eski eşyaları cem alışkanlığı edindi. Özaslan, askere gidip geldikten sonra merakı üzerine köyde eline güzeşte çarkıt eşyaları biriktirmeye başladı. 1990 yılında eşyaları biriktirmeye başlayan Özaslan, ikinci ahali pırtı alıp satarak geçimini dahi sağlamaya çalıştı. Elindeki eski eşyalara istekli çıktığını gören Özaslan, ikinci umum eşyalarla gelişigüzel denk biçtiği abus eşyaları alıp satmaya başladı. Telefon ve plaktan, bakır aş damı eşyalarına büyüklüğünde beniz binlerce antika ve nostaljik eserleri biriktirmeye devam fail Özaslan, 2000 yılında ise Gaziantep’te açtığı dükkanında antikaları satmaya başladı. Kestirmece 33 yıldır gayritabii eşyaları toplayıp satan Özaslan, halen elinde bulunan beniz binlerce parçayı aksiyon yerinde sergileyerek, alıcısını bekliyor.

“Eski garip eşyalar toparlayıp dükkan açtım”

Antikacı Hanifi Özaslan, “Çocukluktan beri baba mesleğim, 12-13 yaşımdan beri bu işin içerisindeyim. Bu işe başlamamızın nedeni, babam köylerde çerçilik yapardı, ben dahi 12-13 yaşlarında meslek çağlarında beraberinde gezerdim. Oradan bana bu eski eşyaları toplama hastalığı kaldı. Çünkü, biz Barak köylerini gezerken, köylerde buğday, arpa, bozuk er bezi, tavuk kabilinden eşyalarla çul malzemelerini değişirdik. Askere gidip geldikten sonraları yapacak aynı işim olmadığı amacıyla cet mesleğimi yapmaya değişmeyen verdim. Sakat acayip eşyalar toparlayıp dükkan açtım. Daha sonraları 2000 yılından bu yana Gaziantep’te tıpkı dükkanımda bu işi devam ettirmekteyim” diyerek konuştu.

Müzeye 6 bin işaret verdi

Topladığı eserlerin insanlar için olduğu kadar, kent tarihi ve kültürünü gösteren müzeler üzere birlikte koca olduğunu kaydeden Özaslan, şehremaneti müzesine tahminî 6 bin im kazandırdığını söyledi. Özaslan, “Babamla köyde kalırken, 1990’lı yıllarda toplamış olduğum tahminî 6 bin zerre eşyayı Gaziantep Müzesine verdim. Savunma Müzesi yapıldığında dahi tarihi kül silahları ego verdim, para karşılığında makbuz. Bu işi yaptığımız için devletimize de benzeri katkımız olmaktadır” şeklinde konuştu.

“Gaziantep hanımları, Fransız bronz eşyalar alıyorlar”

Özaslan, Gaziantepli kadınların alelhusus Fransız tunç eşyalar aldığını anlatım etti. Gaziantep’in zenginlerinin de Fransız eşyalarına ilgisi olduğunu belirten Özaslan, “Gaziantep’in zenginlerinde dahi Fransız hastalığı var. Eskiyi seversin dahi bu hele Fransız olacak diye niteleyerek bir pedal yoktur. Alelumum aksiyon yerinden satışlarımızı yapıyoruz. Günümüzde içtimai medyada alış-satış oluyor ama onlara de cüret olmuyor. Müşteriler gidip gözleriyle görüp alacaklardır. Biz şu dakika iş yapamıyoruz, zira adamlar şeb oturdukları yerden, mezattan eşya alıyorlar. O deli dolu mezattan satanlar de bizim gibi insanlardan öğrenim ediyorlar. Bizlerden haddinden fazla kırıcı eşyalar alıyorlar, pahalı kayıt alamıyorlar, onun üzere dükkanlarda rüşvet ve iş yeri olanlara çokça ağır sıklet zararları var” ifadelerini kullandı.

Özaslan, içtimai medyada bundan sonra herkesin ‘antikacı’ olduğunu belirterek, sanal ortamda yapılan müzayedelere fersude düştüklerini belirtti.

Share: