Bakanı Kurum, sosyal ev projesinde detayları paylaştı: Başvuruda hane geliri şartı var

Dün Cumhur Reisi Erdoğan’ın detaylarını duyurduğu sosyal basamak projesi için bugün başvurular başladı. Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Kurum vatandaşların projeye ağırbaşlı bağ gösterdiğini ve başvuru sayısının 224 bine ulaştığını açıkladı.

HANE GELİRİ ŞARTI İSTANBUL’DA 18, DİĞER İLLERDE 16 BİN TL

Toplumsal konut ve yer satışı başvurularının Teşrinievvel ayı sonuna büyüklüğünde süreceğini açıklanan Nazır Kurum, müracaat beğenmek üzere şartları birlikte ayrıntılarıyla paylaştı. Çalım, “Referans yapacak vatandaşlarda İstanbul amacıyla bildirme aşkın açık 18 bin teklik, güçlükle genelinde ise sunu çok 16 bin liralık olması şartı aranacak.” dedi. Bakan antrparantez 18 yaşını tamamlamış gençlerin evlerinde artık mihman olduğunu belirterek ailesinin geliri ne büyüklüğünde olursa olsun sekmen geliri kriterine takılmadıklarını duyurdu.

EVLERİN FİYATLARI NE BÜYÜKLÜĞÜNDE OLACAK?

Bakan Alım’un konuyla ilgilendiren düzenlenen matbuat toplantısında verdiği bilgilere bakarak proje kapsamındaki 2+1 konutların büyüklüğü 75 ila 85 metrekare beyninde değişecek. Fiyatları de 608 bin liradan başlayacak 770 bin liraya büyüklüğünde çıkma. 3+1 konutla ise 105 metrekare olacak ve fiyatları 850 bin ila 950 bin TL arası olacak.

KİRAYA VERİLEBİLECEK

Ailelerden miras kalan ocak hisseleri olanların bile projeye başvuruda bulunabileceklerini tamlayan Icra Vekili Gurur “Sonraları TC vatandaşı olanlar da bu projeye şartları uygunsa katılabilir. Toplumsal konutu eş borcu bitmeden yapılamayacak. Ancak kiraya verebilir bu daireyi” dedi. Vekil Çekicilik 18 yaşından iri benzeri bala varsa benzeri haneden 2 müracaat yapılabileceğini belirtti.

“İKİ ÇEŞİT YER VAR”

Konut amaçlı arsa satışına ilişkin bilgi veren Nazır Alım şunları söyledi: “Vatandaşlarımız gidecekler, özlük evlerini bu arsalara yapabilecekler. İki tür arsamız var. İlki, 350 ila 500 metrekarelik büyüklükte olacak. Buralarda yapılacak göz büyüklükleri ise 105 ile 150 metrekare olacak. Vatandaşımız, 192 bin 500 liradan başlayan toplam karşılık ve 1.604 liradan başlayan taksitlerle, 10 sene vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği benzeri yöntemle arsasını algı. İkincisi ise; paydaşlı parseller olacak. Burada dahi basamak büyüklüğü 150 metrekare olacak. 112 bin 500 liradan başlayan bütün kıymet ve 937 liradan başlayan taksitlerle, tekrar 10 sene vadeyle ve faizsiz tıpkısı şekilde insanımız arsasına kavuşacak.”

YER VE SANAYİ İŞYERİ BAŞVURULARI 10 EKİM’DE BAŞLIYOR

Proje kapsamındaki tıpkısı ayrıksı yatırımın ise eskimemiş işyerleri olduğunu tamlayan Vekil Gurur “İlk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilimizde toplamda; 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin yıpranmamış işyeri yapıyoruz. Kıtipiyoz ve ölçülü ölçekli sanayicimizin istifadesine sunuyoruz. İnşallah bu işyerleri; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına büyük ulama sunacak. Bu işyerlerinin da ödemeleri şu şekilde olacak. 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 ay vadeyle sanayicimiz, dinç girişimcilerimiz yeni işyerlerinden istifade edebilecek. Başvuruları bugün başlattık. Ekim kocaoğlan sonuna büyüklüğünde sürecek. İnşallah önceki temellerimizi hane kısım, Kasım- Boşluk kabilinden atıyoruz. Gene arsa ve sanayi işyeri amacıyla başvurularımız 10 Ekim’dahi başlıyor, 7 Kasım’a kadar birlikte bitmeme edecek. İlk hamle konutlarını maksimal 2 sene içre bitireceğiz” dedi.

2 TRİLYON LİRALIK EKONOMİK HAREKETLİLİK

Projenin tahminî 900 milyar lira envestisman değerine topluluk olduğunu ifade eden Icra Vekili Kurum “Çoğaltan etkisiyle, 2 trilyon liradan çok kazançlı hareketliliğe kat açacağını hesaplıyoruz” diye konuştu.Share: