Aydemir ASHB bütçe ve yatırımlarını değerlendirdi

AK Parti Milletvekili İbrahim Aydemir Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile sadık kurum ve kuruluşların 2023 bütçeleri TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde Diyarbakır, Van, Muş ve Hakkari analarının çocuk nöbetlerini gündeme getirerek, Muhalefetin ilgisizliğine bel etti, ‘Onlar bu milletin genişlik asaletli parçaları, kimsenin sesi çıkmıyor. ‘ dedi.

Kıvrak Familya, Hareketli Millet

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda, Familya ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile sınırlanmış gurur ve kuruluşların 2023 bütçeleri kabul edildi. Bütçe üzerinde görüşlerini aktaran Milletvekili Aydemir, “Kıpırdak familya, ruhlu millet’ vurgusunu paylaşarak SELIM dönemde hayata geçirilen yatırımlar ve gerçekleştirilen yatırımları dile getirdi.

Aydemir Dilek Etti, Nazır Kederli Istek Verdi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Üzüntülü’a Erzurum ile ilgili beklentileri aktaran Mebus Aydemir Atatürk Çocukevleri Sitesinin mükemmel tıpkısı karambol olduğunu, çocukların istifadesine sunulan Spor Salonunun da şita şartlarına akıllıca ağıl getirilmesini irade etti. Icra Vekili Izdıraplı talebin çabukça değerlendirileceğini bildirdi.

Aydemir Sahadan Mevrut Beklentileri Aktardı

Saylav Aydemir sunumunda Karı programlarıyla ilişkin namına sahada namına iletilen şikayetleri aktararak programlara fal getirilmesini, munfasıl ilişkiler, içtimai bünyenin katiyen kabul edemeyeceği aykırılıkların öne çıktığı bu programlara dur denilmesi talebini iletti, çokça gerçekten çocukların tv dizi ve filmlerinde oynatılmaması gerektiğini vurguladı.

Aydemir’den Üs Çağrısı

Sunumuna Milli Ozan Akif’in bire bir dizesiyle başlayan ve dile getirilen konuların ana zemininde olması gerektiğine belen eden Saylav Aydemir, ‘Akif ‘in çok çıban levha benzeri kaydını hele tutmak istiyorum, diyor kim: “Şudur cihanda benim yeryüzü beğendiğim çığır/ Sözüm odun kabil olsun, asıl olsun yegâne.” diyor. Niye bu nu söyledim? Elbette ki yöntem yapıyoruz, tabiatıyla ki yaymaca yapacağız, projelerimizi aktaracağız, politikalarımızın gereğini yansıtacağız ancak bunları yaparken hakikatleri pahal vadi etmeden yapacağız.’ dedi.

Sosyal Devlet

DÜRÜST Tümen iktidarları ve Halk ittifakı döneminde toplumsal şevket olmanın tamam gereklerinin yapıldığına dikkat çeken Mebus Aydemir, ‘Hep altını çiziyoruz, tığ seçme alanda ülkemize çağ atlattık, yirmi yılda soy genişlik çok vahim mesafeler aldık. Nerede? Sağlıkta. Nerede? Turizmde. Nerede? Ulaşımda. Nerede? Sporda. Nereye bakarsanız bakın, hayatın hangi numunesine giderseniz gidin bu gerçeği göreceksiniz. Ama bundan yağlık üstelik milletimizin bize medyunu minnet tıpkısı bilgisiz var fakat ego bütün şunun altını çiziyorum: Rotayı çizen Sayın Cumhurbaşkanımız, zihin oluşturan Sayın Cumhurbaşkanımız ve bu işsiz, şu anda bütçesini görüştüğümüz Bakanlıkla ilgili latif tıpkı kaydı o düşüyor yine, tek özdek söylüyor, diyor kim: “Tığ oya arzulu değiliz, yemeden içmeden ve sadece, insanlarımız yüreklerinden kopup gelerek ‘Allah razı olsun.’ desinler kafi.” Buna o büyüklüğünde yüreğimle inanç ediyorum ki, o büyüklüğünde inanıyorum ki ve biliyorum ki şu Bakanlığımızın gerçekleştirdiği hizmetlerden etraf, bu Bakanlığın yirmi almanak serencamına baktığımızda, buradan yönelen aynı ilahi nusret, tıpkısı ilahi inayet var. Geçmişini biliyorum gazetecilik yaptığım için, sahada nere olursa olsun, ne toprak olursa olsun yaşananları biliyorum, şu anki akan muattal biliyorum.’ diye niteleyerek konuştu.

Aydemir Muhalefetin Yaklaşımını Eleştirdi

Muhalefetin bütçesi üzerinde görüşülen nezaret hizmetlerine odaklanması gerektiğini, ancak bunun yapılmadığını belirten Saylav Aydemir, ‘Burada elbette ki ihtilaf şurası isteyecek, dahasını isteyecek, bu bizi bile bahtiyar şayan ama olanı görmezden süzülmek, kısırlık üstüne bilcümle konuşmaları kurmak hangi büyüklüğünde makul? Burada tıpkısı arkadaşımız hukukçu, bile dahi kendisinin vukufiyetine bile inanıyorum, siyasi adına dahi yoğunluk sahibi olduğunu biliyorum; işi nereye kadar getirdi? Düzem korumalı mevduata büyüklüğünde getirdi biraz geçmiş konuşurken, yokluktan bahsediyor ve kırat korumalı mevduata aksan yapıyor. Ihvan, kur korumalı yatırım aynı yıl olmadı çıkalı, şu Encümen çıkardı onu.’ hatırlatmasında bulundu.

Minimal Ücretten Rüşvet Alınmaması Hatırlatması

Muhalefetin yaklaşımını eleştiren Mebus Aydemir, ‘Tığ tıpkı kanun görüşüyoruz, görüştüğümüz kanun çok sayıda konu içeriyor ama arz hususi husus yıllara sari aynı özlemi ifade ediyordu, neydi o ‘ “Asgari ücretten algı kaldırılsın.” şeklindeydi. Onu kaldırdığımız dönüş düzey korumalı mevduatı dahi yürürlüğe koyduk . Onunla bu arada ne oldu’ Haddinden Fazla ağır sıklet miktarda kurlar üstünde ayrımsız zillet, bir aşağıya doğru seyretme havai artık ve ülkemiz kazandı. Bunu niçin söylüyorum? Haddizatında işin o kısmını temas etmek burada caiz değil amma söylediği için, o vurgu yaptığı amacıyla ego birlikte söyledim yani mevzuyu olumsuz yer demek isterseniz bulacağınız o büyüklüğünde çokça husus var ki; diğerleriyle ilişkin bir çalışmayı bile burada olduğu halinden çıkarıp Anayasa’ya mugayir diyerek tarif edebiliyorsunuz, kâfi kim siz onu inatçı kayran edin, bunu yaparsınız. Bunu yapmamak geçişsiz. Dahasını söyleyeyim: Açlıktan bayılan bebeklerden bahsedildi, el insaf ya, merhamet ya, acıma kardeşim! Sözünüz işte bu yüzden hükümranlık ifade etmiyor, uymazlık için söylüyorum. ‘ dedi.

Diyarbakır Anaları

Sunumunda Diyarbakır analarının dramını paylaşan Milletvekili Aydemir, ‘Kadından bahsederken karşınızdakiler birlikte ayrımsız reaksiyon oluşsun istiyorsanız Diyarbakır’daki kadınlara yöneleceksiniz. Şayet çocuklardan bahsedecekseniz ve hak, candan tıpkısı söylem olsun istiyorsanız dağa aparılan çocuklardan bahsedeceksiniz. Pahal halde tek sözünüzün değeri namevcut. Bakın, burada konuşanlara ego baktım, hiçbirinden hakeza tıpkı öz meme olmadı, onlar avrat değil mi? Onlar bu milletin yeryüzü kerim parçaları, kimsenin sesi çıkmıyor.’ kaydını düştü.

Kadın İstihdamı

Konuşmasında karı istihdam oranına değinen Milletvekili Aydemir, ‘Eş istihdamından bahsedildi burada, Bakanlığımız “Yüzde 30 ‘a çıkardık. ” dedi. Gelelim, şu dakika ki mevcut halle kıyaslayalım; İstanbul ‘üstelik CHP’nin iktidarı var yerli yönetimlerde, Büyükşehir bağlamında söylüyorum; 14 bin insanı işinden aşından etti CHP’li Şehremaneti. Olur, bunları işinden çıkardıktan bilahare oraya kaç kişi aldı? Onun çok daha fevkinde adam aldı. Kaçı kadın? “Karı istihdamı” diyoruz ya, kaçı avrat? Söyleyin. Ankara için soruyorum, söyleyin. Yani elden ve yemeden içmeden sözle anlatım ediyorsunuz, hayata yansıtmanız bulunmayan, sakın. O yüzden bile karşılığınız yok.’ diyerek konuştu.

DABKON Raporu

Değerlendirmesinde Şarki Küçük Asya Basın Konseyi (DABKON)’nin aynı raporunu paylaşarak gündeme getiren Mebus Aydemir, muhalefete seslenerek, ‘Israrla bir şe y söylüyorlar “Şu konuda tabir var. Bu konuda anlatım var.” diye. Kim söylemiş? Kerameti bizatihi söylenegelmiş raporlar. Ego size gerçekçi aynı ifade söyleyeyim; DABKON’un, Gün Doğusu Anadolu Basın Konseyi’nin bilim insanlarıyla yaptığı ayrımsız mücahede var ve şu Bakanlığa çevrilmiş sordukları var. Yüzdelik 97 memnuniyet var, yüzdelik 97. Bizim aldığımız görüş zaman yüzde 55’ler dolayında, yüzde 97 memnuniyet olduğu mutedil yerde. Tarafsız rapordur bu; ha, raporsa buraya yönelin. Ihvan, başlıca vakfe siyasete bile kıvam kazandırıyor, saygınlığımızı dahi artırıyor; bu, hepimiz için makbul. Sizin duruşunuzda şayet tıpkı nitelik, ayrımsız boyut varsa bundan tığ üstelik hisse alıyoruz. O yüzden birlikte burada düştüğünüz notların bu anlamda önemi var.’ dedi.

Aydemir Avrat Programlarına Dikkat Çekti

Sunumunda düzlük çalışmalarında kendilerine yersiz talepleri nâkil Milletvekili Aydemir, Tv kanallarında yayımlanan kadın programlarına fal getirilmesi, Içtimai bünyenin asla akseptans edemeyeceği aykırılıkların öne çıktığı bu programlara dur denilmesi ile bebeklerin ve alelade yaştaki çocukların dizilerde, filmlerde oynatılmasına serencam verilmesi, Çocukların rant anlayışının malzemesi olmaması, kendilerini rapor edemeyen bebeklerin dizilerde ayrımsız şey kabilinden kullanılmasının önüne geçilmesi şeklindeki talepleri paylaştı.

Saylav Aydemir, ‘Ev, Kadın ve Bala bakanlığımızın hizmet verdiği kesimler arasında. Rüçhan olarak buralara bakmanız lazım. Demin, televizyonlarda ego -siyaseti sahada insanlarla bu arada şu takım yapıyor, ben muhalefeti bile bunun içerisine koyuyorum – gittiğim yerlerde çok sayıda insanımız, çocukların özellikle televizyonlarda, dizilerde, şurada burada cila almasına tepki veriyor yani yavru muhayyilesini bu halle ö ellikle şekillendirmemek lazım. Benzeri diğeri kadınlarla ilgili da şikâyetçi benzeri kitle var, hele şu avrat programlarına çevrilmiş televizyonlarda ev yapısını huzursuz edici, bozucu, rencide edici ayrımsız çözme gelişiyor, kadını tezyifkâr tıpkı çözme gelişiyor hele. Buna kesin amma kesinkes müdahil kalkmak lazım, bununla ilgilendiren Bakanlığımızın say yapması lazım. Bunlar benim size sahadan aldığım şikayetleri aktarmam. ‘ dedi.

Aydemir Muhalefetin Çelişkili Durumuna Değindi

Mebus Aydemir, ‘Biz bütün şunu söylüyoruz, apayrı bakanlıklarda de bunu yapıyoruz. Varsa aynı yarım yamalak, gelip burada herkesin ortamında paylaşıyoruz. Neden? Mütekamil benzeri çözme çıksın diyerek; doğrusu vazifemiz bu mebus yerine bunu yapıyoruz. tek taraflı katiyen bakmadık tığ burada, asla. Alın taraftan göğüs olan güzelliklere dahi türe teslimi yaptık biz, yapıyoruz, notlar var. Yalnız Endişe okuyanlara itiraz ediyoruz. Mesela biraz ilk bire bir arkadaşımız “Okullarda çocuklara benzen verilsin.” dedi. Hayhay, mir konusunda, verilsin amma ben bunu diyene şurası hikâyelemek durumundayım; İstanbul mebus, iyice kardeşim siz, mahalli seçimlere girerken bu sözü vermediniz mi? ” Herhangi Bir okulda benzen dağıtacağız.” demediniz mi? Ne oldu? 2002’yle karşılaştırma yaptığımda itiraz var. E, şimdiyle karşılaştırma yapıyorum. İstanbul’üstelik Büyükşehir marifetiyle benzen dağıtılmıyor. Dağıtılsa bu şikayetler gelmez. BakınO devir henüz benzen talebi niye? Talebi niçin? Madem benzen dağıtılıyor, süt talebi niye? Yapmayın bunu. ‘ kaydını düştü. – ERZURUM

Share: