Arıları kollamak amacıyla ‘Arıvaryum’ adında kovan tasarım etti

Arıları gözetlemek üzere ‘Arıvaryum’ adında kapçık dizayn etti

Ev içerisinde arıların bal yapışını izlemek isteyenler için: Arıvaryum

Bu kapçık arıların çalışmalarını izlemeye imkan sağlıyor

Camdan çıkarılan hortum ile dışarıya çıkan arılar, çiçek tozu topladıktan sonraları tekrar boru yardımıyla lüp içerisindeki arıvaryuma düşüncesiz dönüyor

20 yıldır arıcılık özne Tahir Şener: “Anaokulundan akademisyenlere kadar müşahede ayırmak üzere bu kovanı yeğleme ediyorlar”

“Bu sistemin koah rahatsızlığına ongun geldiğini, apiterapi denilen tıpkısı sistemle olduğu akademisyenler vasıtasıyla söyleniyor”

ESKİŞEHİR Eskişehir’de dinç Tahir Şener, arıların çalışmalarını gözlemleyebilmek amacıyla ‘Arıvaryum’ adını verdiği, civar yüzeyi camekandan ve aile içerisine akvaryum üzere yerleştirilebilen tıpkı kovan tasarladı.

Eskişehir’de 20 yıldır arıcılık yapan Tahir Şener, ahşap ustalığını kullanarak kovan yapımına üstelik başladı. Arıları çokça muhip ve günün haddinden fazla nazik tıpkı bölümünü onların bakımıyla geçiren Şener, arıların emek sistemini elan yakından bakmak ve detaylıca koparmak istedi. Bu incelemeye imkan sağlayacak aynı kapçık projesi amacıyla kolları sıvayan Tahir Şener, ‘Arıvaryum’ adını verdiği bir kapçık geliştirdi. Akvaryum kadar hayat alanına yerleştirilebilen hep, içki yüzeyinden belde arıların çalışmalarını izlemeye imkan sağlıyor. Camdan çıkarılan hortum ile dışarıya çıkan arılar, polen topladıktan sonradan tekrar boru sebebiyle habbe içerisindeki arıvaryuma anlayışsız dönüyor. Şener, kurduğu sisteme olan taleplerden memnunken, arıvaryumlar eğitim bilimi kurumları ve sair yaşam alanlarında kendine düz buluyor.

“Bu tıpkı rasat kovanı”

Detaylı yıllardır arılarla haşır tefviz olan Tahir Şener, onların çalışmalarını gözetlemek amacıyla böyle tıpkı sistem geliştirdiğini aktardı. Arıvaryum için bilgelik veren Şener, “Arıyı korumak istedim, bunun üzere araştırmalarda bulundum. Yurtdışında buna eş düzenekler gördüm ve onlardan eş aldım. Arıvaryum adını verdiğim aynı kovan ürettim. Camekan içeresine koyduğumuz arıyı gördük, buna ayrımsız hortum koydum, bu yolla dışarından kalp girmesine imkan sağladık. Bunlardan polen ve bal almayı hedefliyorum. Bu tıpkı gözlem kovanı. Anaokullarından akademisyenlere kadar rasat ayırmak üzere bu kovanı tercih ediyorlar. Bu kovanda arının, yumurtlayışını, radyatör örüşünü, larvasını yani özetle bilcümle işlemlerini asetat tıpkı şekilde gözlemleyebiliyorlar” diye konuştu.

“Koah rahatsızlığına bereketli geldiği söyleniyor”

Arıvaryuma olan taleplerden memnu olan Tahir Şener, sistemin nerelerde ve hangi amaçla kullanıldığı üzerine birlikte konuştu. Arıvaryumun sağlığa olan yararları karşı da bilgilerin nâkil Şener, “Temenni haddinden fazla, hep evine alıyor bu kovanı. Koah rahatsızlığına gani geldiğini, apiterapi denilen benzeri sistemle olduğu akademisyenler vasıtasıyla söyleniyor. Bakıma ihtiyacı sıfır aynı herkes, sistem evine, balkonuna, bahçesine asabilir. Yemeden Içmeden hortum amacıyla camda ayrımsız deliğe ihtiyacımız var. Zira dışardan arıların nefes alması gerekiyor. Esasta ayrıntılar zarfında ongun, arının bal yapışını görüyorlar, bal üstelik alabiliyorlar. Şuan da fiyatı 2 bin TL, kurulumu tığ yapıyoruz. Camını kırmadıktan sonradan hiçbir tehlikesi namevcut. Bu kap açılmaz kesinlikle” dedi.

Share: