Alaplı Balıkçı Barınağı’nda dal kumları temizleniyor

Zonguldak’ın Alaplı ilçesindeki balıkçı barınağı ağzı ve süresince peş kumlarını ayıklama çalışması yapılıyor.

Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz, Alaplı Balıkçı Barınağı’ndaki ense kumlanmasını ayıklama çalışmalarını inceleyerek yetkililerden vukuf aldı.

Talep üstüne Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun talimatıyla gönderilen ayak tarağı gemisini müzakere eden Yılmayan, barınak ağzı ve barınak içi eğin kumlanmasını tasfiye çalışmalarının iki ay sürmesinin beklendiğini bildirdi.

Barınak ağzı ve barınak içinden tahminî 45 bin metreküp kum temizliği yapılmasının planlandığını aktaran Yılmaz, “Çıkarılan bu kumlar, denizin çöz kesimlerinde belirlenen koordinatlardaki alanlara dökülecek. Saflık çalışmasının tahminî iki kamer sürmesi planlanıyor. Saffet çalışmaları bittiğinde, balıkçı teknelerinin barınağa antre çıkışlarında seçme sevgili yaşanmayacak.” ifadelerini kullandı.

Yerel ve haricen gelen balıkçı teknelerinin barınağa rahatlıkla antre depar yapabileceğini anlatan Kaymakam Yılmayan, şunları kaydetti:

“Melce ağzı ve barınak içinin temizlenmesiyle birlikte, alelade teknelerin birlikte henüz şişman hacimli balıkçı tekneleri ve gırgırlar üstelik barınağa methal huruç yaparak, balık ve değişik bahir ürünlerini kıyıya ulaştırıp nakliye yapabilecekler. Bu kaza ekonomimize dahi canlılık ve ek değer kazandıracak. İlçemizin talebini karşılayan Eriştirme Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu ve bu hizmette emeği geçenlere ilçemizdeki balıkçı esnafımız ve halkımız hesabına teşekkürname ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Bu hizmetin balıkçı esnafımıza artağan rüşvet getirmesini ve kılıklı olmasını diliyorum.”

Share: