Evden iş ofisler amacıyla tehdit mi?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Bir haddinden fazla sevimli pandemi döneminde yükselişe güzeşte evden himmet uygulamasının site merkezlerinde meydan kayran ofisler üzere benzeri zılgıt yerine görüyor. Ancak yatırımcılar, inşaatları gözlemleyerek farklı benzeri bakış açısına eş tür. Londra ve New York karşılaştırıldığında, İngiltere’nin başkenti Londra’da serencam yıllarda elan beş on kullanılmamış bölüm binasının yapıldığı görülüyor.

Bunun nedenlerinden benzeri tanesi üstelik Brexit.

Bu nedenle Londra’daki şişman ticari yurt sahipleri pandemi sonrası henüz yalın kat bir toparlanma gösterebilir. Wall Street Journal’ın haberine bakarak New York’taki yurt sahipleri ise şehirde yaşanan yapım patlaması dolayısıyla aynı şansa eş olmayabilir. Emlak yatırım fonları British Land ve Landsec Londra’birlikte kâin ofis portföylerinde ilkgüz ayından bu yana kira anlaşmalarında artma bildirdi. Şirketler aynı zamanda Londra’nın merkezinde meydan alan yazıhane portföylerinin değerinin, sonuç şeş ayda %1,6 ila %2,8 değer kazandığını açıkladı. Londra’de idarehane doluluk oranı halen ortalamanın %12,4 altında.

Fakat pandemi döneminde çalışanları evde olan kurumsal kiracıların, ofise dönüşün başlamasıyla birlikte elan büyük alanlar kiralayabileceği düşünülüyor. Facebook de akıbet dönemde Londra’nın genişlik iri icar sözleşmelerinden bir tanesine imza atarak, şehrin West End bölgesinde tıpkısı binayı kiraladı.

Bölüm pazarında merkezi lokasyonlardaki erke tüketimi düşük aptal binalar, çalışanlarını ofise kullanmak isteyen şirketler eliyle tercih ediliyor. Farklı yandan sakat büro binalarını isticar etmek oldukça yumruk. Pandeminin başlangıcından bu yana Londra’bile imzalanan icar anlaşmalarının 10’undan altısı eskimemiş evet da yenilenmiş binalar üzere yapıldı. Londra’nın merkezindeki ofislerde açıklık oranı %9,1. Kullanılmamış ve fikirli binalarda ise bu kerem %3,5.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak bağan sunu bu binaların sahiplerinin erdemli ürem bekleyebileceği anlamına geliyor. Londra’de yeni idarehane binalarının inşaatı, 2016 yılında Avrupa Birliği’nden ayrılığın referandumla onaylanmasının peşi sıra yavaşladı. New York’un önde mevrut yurt sahipleri SL Green ve Empire State Realty Trust kabil şirketler ise daha şiddetli tıpkısı gerçekle karşı karşıya.

2022 ve 2024 beyninde nesir edilecek eskimemiş büro sayısı oldukça aşkın ve 1980 yılından bu yana üç almanak müddet zarfında görülen sunma faziletli miktar. Manhattan’daki ofislerin kurumsal kiracıları arz yeni ve yeryüzü yer dostu binalara muhaceret konusunda arzulu olsalar de, seçeneklerin aşkın olması fiyatları üstelik düşürüyor.

 Pandeminin şube alanlarına müteveccih kurumsal ilgi üzerindeki ince vadeli etkisi halen belirsiz. Ancak New York’ta kâin iri taşınmazlar sahiplerini mütehammil ayrımsız dönemin beklediği stabil.

Avrupa bankalarının batmış kredi çıkmazı

 

MEMLUK ekonomisi yüzde 2.1 büyüdü

 

Avrupa fintekleri KÖLE’birlikte sebep tutunamıyor?

 

Share: