80 YAŞINDAKİ KALAYCI USTASI, 68 YILLIK MESLEĞİNİ YAŞATMAYA ÇALIŞIYOR

AKSARAY’da oturan Çapan Yöndemli (80), şakirt namına başladığı sahtekârlık mesleğini ilerleyici yaşına karşın 3 metrekarelik dükkanında yaşatmaya çalışıyor. Yöndemli, Aksaray’da 68 yıldır bu işi yapıyorum. Şimdi takkadak 2 çevrimli kaldık. Maalesef bizden sonra bu işi yapacak becerikli bulunmuyor dedi.

Kılıçaslan Mahallesinde 3 metrekare dükkanında mesleğini sürdüren 5 bala babası Çapan Yöndemli bu işten kazandığı parayla çocuklarını büyüttü. İlerleyen yaşına rağmen mesleğini sürdürmeye etkin Yöndemli, çocukluk yaşlarındaki kabilinden ayrımsız heyecanı taşıdığını belirtti. Yöndemli 68 yıldır bu işi isteyerek sürdürüyorum. Bakır ürünlerin tamamını burada kalaylıyorum. Köle vatandaşlarımızın bakır ürünlerini kalaylayarak devletime ve milletime elimden geldiği kadar apotr olmaya çalışıyorum. Vasıtasız, ayaktan düşene kadar bu mesleği sürdüreceğim. Şehrimizde ego ve aynı arkadaşım kaldı. Sabahleyin bismillah diye, dükkanımı açıyorum. Kalaylanacak siparişleri hariç çıkarıp ürünleri biricik tek özenle kalaylıyorum. İşleri bitirince eskimemiş siparişleri dükkanımın önüne oturup bekliyorum dedi.

BU MESLEĞİ YAPAN 2 KİŞİ KALDIK

Yöndemli, ‘Kalay işi beni çok yormuyor. Ben hisse senedi az çok açılıyorum, mesleğimi da çok seviyorum. Mesleği evvel başladığım yıllarda şehrimizde 13-14 parça sahtekâr vardı. Çokları yaşamını yitirdi ve birkaç kişide yaşından etraf bu işi bıraktı ve şehrimizde 2 yaşama kaldık. Önceden bize aksiyon çuval çuval gelirdi. Vaktiyle alüminyum ve çelik yoktu. Deminden ise bakır gine kıymetlendi. Hurdasının kilosu üstelik 150 liralık oldu. Eskiden köylere harcama sövme yapardık. Servet yerine arpa ve buğday alırdık. Demin ise birçok vatandaşın yine bakır kaplara yönelmesi bizleri sevindirdi. diyerek konuştu.

Share: