29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlandı

Erzurum, Ardahan, Tunceli, Erzincan, Kars, Veca ve Iğdır’da 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla törenler düzenlendi.

Balkı’da, Vali Osman Varol’un, Şehremaneti Başkan Vekili Ergin Acarbay ile Vilayet makamında tebrikleri kabul etmesinin peşi sıra adliye önündeki merasim alanına geçildi.

Varol ve Acarbay, askeri araca binerek alanda kâin mektepli, yurttaş ve düzenlilik güçlerinin bayramını kutladı.

Vali Varol, burada yaptığı konuşmada, milletin birliğini bozmak isteyenlerin tek ant amaçlarını gerçekleştiremeyeceğini belirterek, “Binlerce şehidimizin kanıyla yaş topraklara ehil bu sunturlu vatanımızı gafillere, hainlere, düşmanlara ve onların ortaklarına bırakmadık, bırakmayacağız. Sevgili çoluk çocuk, güneş vazıh tıpkısı şekilde göstermiştir ki balaban Türk milletinin bekasının ve modern dünyada adalet ettiği yeri almasının yegane biçimi Cumhuriyet’tir. Yaşadığımız boğunuk günlerden bilahare kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sayesindedir kim bir mazimizdeki üzere iri benzeri millet ve heybet olmanın gururunu yaşıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verildiği izlence, askeri birlikler, öğrenciler ve araçların geçişişinin ardından sona erdi.

Programa, İl Açıkgöz Komutanı Tuğgeneral Hüsamettin Erol, 12. Mekanize Piyon Sancak Komutanı Vekili Miralay Erhan Külhanbeyi, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kayaç, memleket protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Share: