Yaylacıların eyyam süren zorlu yolcuğu

Yaylacıların eyyam süren metin yolcuğu

Tunceli’da son yaylacılarda köylerine döndü

TUNCELİ – Tunceli’bile havaların soğumasıyla gelişigüzel serencam yaylacılarda köylerine göstermek için yollara düştü. 15 dönme süren dokuz canlı yolculuk, belgeselleri aratmadı.

Tunceli’dahi bahar mevsimiyle birlikte sürülerini Pülümür, Ovacık ve Nazımiye ilçelerinin yüksek kesimlerine götüren yaylacılar, eylül sonu ekim başı dönme yolculuğuna geçiyor. Çoğu sürü sahibi köyüne dönerken serencam yaylacılar ise yollara düştü. Yaylacıların bire bir bölümü sürülerini araçlarla kışı geçirecekleri yerlere naklederken benzeri bölümü ise sürüleri yürüterek köylerine götürüyor. Günler süren yolculuk esnasına anlaşılan noktalarda koyuverme veriliyor. Çobanların yanında haddinden fazla sayıda çoban köpeği da bu zorlu yolculukta sürüyü melez hayvanlarından yüklenmek amacıyla çabalama sarf ediyor. Arada Bir anayolları kullanan yaylacılar arada bir ise ormanın içerisinde ilerliyor. Yaylacıların mukavim yolcuğu ise adeta belgeselleri aratmıyor.

“15 günde şehir varıyoruz”

1 haftadır yolda olduklarını dile getiren güruh sahibi Tayfun Polat, “Pülümür yaylasından indik. 1 hafta daha yolumuz var. Buradan memlekete gidiyoruz. Pres, kesintisiz gidiyoruz. Arada Sırada dinleniyoruz. Bazen müsait yerlerde otlatıp esasen bitmeme ediyoruz. 15 günde yurt varıyoruz. Son yaylacılardan biri biziz. Ihtimal bizden bilahare 2-3 sürü vardır. Yayla sezonu daha çok bitti. 2 kişiyiz ve 600 civarı koyun var” dedi.

Share: