12 yaşında 5 tezkere yazan bala fuarın gözdesi oldu

12 yaşında 5 mektup yazan yavru fuarın gözdesi oldu

ŞANLIURFA – Şanlıurfa’üstelik düzenlenen 5’inci Millî Mektup Fuarında 12 yaşında, 5 pusula yazan bala bandaj odağı oldu.

Şanlıurfa, Türkiye’nin sunma büyük tezkere fuarına eş sahipliği yapıyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yoluyla kentte bu yıl 5’incisi planlı mektup fuarına vatandaşlar çetin bent gösterdi. 100 yapıt evi ve 166 yazarın katıldığı 5. Millî Mektup Fuarı, kitapseverler için kapılarını açtı.

Fuarın genişlik kıytırık yazarı

Anaokulunda okuma yazmayı öğrenen ve elan beş birinci sınıftan itibaren kitap yazmaya başlayan Adıyamanlı ortaokul öğrencisi 12 yaşındaki Hüseyin Mirhat Coşkun, yazdığı 5 kitabıyla fuardaki yerini aldı. Şişman, küçük her yaştan okuyucunun ilgisini çeken basit Mirhat’ın standı bağ odağı oldu. Okkalı ziyaretçi akınına uğrayan stantta edip Mirhat Ateşin, pusula çeper serüvenini ve tezkere okumanın önemini ziyaretçilerine aktardı. “Yiğit Denizci” adını verdiği evvel kitabını beş bir numara sınıfa giderken yazan Hüseyin Mirhat Ateşli, daha sonra “Esrarlı Orman”, “Bataklıkta Tıpkısı Aktarılma” ve “İki Haydut Tıpkısı Bala” ünlü hikaye kitaplarını tamamladı. Bu kitapları piyasaya çıkan Hüseyin Mirhat Ateşin’un başka aynı kitabının ise baskıya hazırlandığı öğrenildi.

Vahim bent zımnında mutlu olduğunu tamlayan Mirhat Ateşli, “Zaman Şanlıurfa Tezkere Fuarına geldik. Burada bir nice okurla tanıştık. Kitaplarımı düzlük, okuyan bir güruh okurlarımla tanıştım, sunturlu benzeri gündü. Bir zamanda 101’inci söyleşimi da yapmış oldum. Benden nazik, benden epey, yaşıtlarım ve öğretmenlerimizle sunturlu sohbetler ettik. Onlara buradan çokça teşekkür ediyorum. Bizi konuşma fail ziyaretçilerimize sevdiği kitapları günde sunma bir iki kalık saat okumaları tavsiyesinde bulundum. Herkese teşekkürname ederim” dedi.

Standı öğrencileriyle alay malay ülfet fail hoca Adlar Akpınar, “Tığ zaman Türkiye’nin arz sıradan yazarı olan Hüseyin Mirhat Ateşin’u ziyarete geldik. Öğrencilerimize benzer oluşum etmesi açısından kendisini görüp, kardeş kardeş etmelerini, mektup yazarken neler düşündüğünü ne duygularla yazdığını öğrenmelerini istedik. Bu anlamda çocuklarımız üstelik çok bahtiyar oldular, haddinden fazla sevindiler. Biz üstelik Süleymaniye Ortaokulu adına Hüseyin Mirhat Coşkun kardeşimizi tebrik ediyoruz. İnşallah çocuklarımıza bile denk olacak çıktı yazarımız tamam” diye niteleyerek konuştu.

5. Millî Şanlıurfa Tezkere Fuarı 11 Aralık’a büyüklüğünde 10.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürecek.

Share: