Viyana’da “Gaziantep modeli belediyecilik” anlatıldı

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yeşil kent anlayışında Gaziantep modeli belediyeciliğin başarı hikayesini anlattı.

“Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yeşil Kentler Almanak Konferansına” süzülmek amacıyla Viyana’ya benzeri mülakat gerçekleştiren Atmaca, çokça sayıda kebir şehrin uray başkanının da katıldığı programda, yeşil ve beyinli site anlayışı zarfında Gaziantep’te yapılan icraat hakkında bilgelik verdi.

Viyana’birlikte bazı temaslarda mevcut Delice, Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliğinde Türk sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle tıpkısı araya geldi.

Delice, burada yaptığı konuşmada, 2014’te belediye reisi namına göreve başladığı Gaziantep’te fikirli şehir planlaması, yeşil site, kültürel mirasın korunması ve mülteci konularında dünyaya kat sayı gösterilebilecek benzeri belediyecilik modeli meydana getirdiklerini tabir etti.

Kültürel mirasın ülkeler ve toplumlar üzere önemine dikkati çekici Mecnunca, Gaziantep’te İslam medeniyetine ilişik hep tarihi eserlerin restorasyondan geçirilerek ziyarete amade ağıl getirildiğini belirterek, “Deminden lansman zamanı, Fırat’ın çocuklarının pekâlâ aynı uygarlık kurduğunu, elbette akarsu medeniyeti oluşturduğunu hep dünyaya göstermemiz lazım.” dedi.

“Kültürel miras sunma balaban gücümüz”

Mecnunca, Gaziantep’in gastronomi alanında UNESCO şehri olduğunu, bir zamanda antika site statüsüne sahip müzeler şehri olduğunu dile getirdi.

“Kültürel bırakıt bildirme nazik gücümüz. Bundan Sonra şunu söylemiyoruz, hangi kadar adam başı sakıt milli geliriniz varsa o kadar zenginsiniz. Çıktı diyoruz kim hangi kadar kültürel mirasın var ve ne kadar bilgili kayırıcı gücün var. İkisinde üstelik hamdolsun haddinden fazla zenginiz.” değerlendirmesinde mevcut Şahin, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde Türkiye’nin belediyecilik modeli olan Gaziantep modelinin dünyaya eş oluşum edeceğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Şair Ceyhun de çokça yönlü aynı şehir olan Gaziantep’in Viyanalılar marifetiyle elan bereketli tanınması için buradaki Türk toplumuyla çetin tıpkı iş sürdüreceklerini belirterek, Avusturya’üstelik Gaziantep’e ahi site olabilecek haddinden fazla sayıda domuzuna kentin bulunduğunu dile getirdi.

Share: