VARANK TÜRKİYE EKONOMİSİNİ DÜNYADAKİ BILDIRME REKABETÇİ 10 EKONOMİDEN BİRİ HALİNE GETİRECEĞİZ

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, devletin fabrika ihdas dönemlerinin eskilerde kaldığını ve hususi sektöre bindi vermeye devam edeceklerini belirterek, Biz ekonomimizi hususi müteşebbislerimizin desteğiyle büyüteceğiz. Onlar yardımıyla Türkiye ekonomisini dünyadaki sunma kompetitif 10 ekonomiden biri haline getireceğiz dedi.

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, şişman küşat, esas atma ve 58 envestisman yeri tahsis törenine akmak üzere Sivas’a geldi. Demirağ Kombinasyon Uran Bölgesi’nde planlı törene Bakan Varank’ın yanında, Sivas Valisi Yılmayan Şimşek, AK Öğür Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Mehmet Habip Soluk, Milliyetsever Debi Partisi Sivas Mebus Mualla Özyürek, hava müdürleri, OSB’da ruh gösteren firmaların yetkilileri katıldı.

Törende konuşan Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin her bir şehrini adalet ettiği noktaya koymak üzere var güçleriyle çalıştıklarını belirterek, Sanayisi ivme kazanan Sivas, potansiyeline şayan işlemler yapmaya devam ediyor. Bugün 364 milyon liralık yatırım bütçesine ehil 743 vatandaşımıza aldatmak kapısı olan 11 tesisin açılışını gerçekleştiriyoruz. Şu anda içerisinde bulunduğumuz Demirağ Organize Endüstri Bölgesinde kısaca 2 bilyon liralık yatırım tutarına ehil 4 binin üstünde istihdam sağlayacak fabrikaların de anne atma törenini gerçekleştiriyoruz. Bu yatırımlar tamamlandığında ülkemizin mutedil faziletkâr ve erdemli teknoloji istihsal yelpazesini ve kapasitesini genişletecek mahsulat ortaya isabet olacak. Ayrıca yatırımcılarımızın ivmesinin giderek arttığı Demirağ Organize Uran Bölgesi’nde 58 firmamıza henüz yatırım yeri tahsislerini simgesel yerine teyit edeceğiz. Bu tahsislerle bu arada 9,5 bilyon liraya yakın yatırımın ve 13 binin üstünde istihdamın da önünü fiili olarak açmış olacağız dedi.

‘SİVAS’TAN DESTEĞİMİZİ ESİRGEMEDİK’

Bölgesel farkındalık politikalarıyla bölgelerin potansiyelini sunma gani şekilde ortaya çıkaracak projeleri hayata geçirdiklerini nâkil Nazır Varank, İşte bugün DAP ve Izzet Kalkınma Ajansıyla desteklediğimiz toplamda 40 milyon teklik bütçeye erbap eğitimden istihdama, tarımdan hayvancılığa birçok projenin resmi açılışını de birazdan gerçekleştirmiş olacağız. Bunların ortada ülkemizdeki faziletli teknolojili kabiliyetlerin gelişmesini sağlayacak Sivas inovasyon merkezi kadar vizyoner projeler de vadi alıyor. Malumunuz tığ Sivas’a tek zaman elimiz yersiz gelmedik. Zaman da gördüğünüz gibi ellerimiz meşgul kırcı. Bilcümle bu yatırımlar vatanımıza milletimize balkı iyi olsun diyoruz. Sivas gelişen ekonomisiyle nazik ve tüvana Türkiye yolunda önde revan şehirlerimizden tıpkı tanesi. 4 organize uran bölgesi ve 14 endüstri sitesiyle başka berrak mahdut içi hasılasını değme devir artırmaya, ihracat rakamlarını seçme dolaşma yükseltmeye devam ediyor. Bizzat bu mütezayit başarı grafiğinde hükümetimizin katkılarının bile altının özellikle çizilmesi gerektiğine inanıyorum. Biz tek devir Sivas’tan desteğimizi esirgemedik. 2002’den günümüze Sivas’ta yapılacak bakir evet bile ilave yatırımlar için 773 yatırım heveslendirme belgesi düzenledik, 10 bilyon liraya mail sabit yatırımın ve 22 bin istihdamın önünü açtık. Elden zaman açılışını yaptığımız ve temelini attığımız fabrikalar için 1,7 bilyon liraya mail envestisman tutarına topluluk 15 heveslendirme belgesi düzenledik. Tabi Sivas amacıyla hoppadak gidermek yetmez. Sivas’a ılımlı erdemli ve faziletkâr teknolojiyi bile geliştirmek ve üretmek reva. Bu manada biz ayrımsız taraftan endüstri madun yapısını güçlendirmek için adımlar atarken ayrıksı taraftan Sivas’tan yenilikçilik ekosistemini kalkındırmak amacıyla Sivaslının önünü açmak için dahi destekler verdik. Şu anda Sivas’ta bire bir yazılım firmasının gelişigüzel kamer 100 bin dolara varan dış satım yaptığını okuduk. Eğitimin yetişkin şehirlerinden biri olan Sivas’ta yazılım ihracatı yaptığımızı üstelik görebiliyoruz. Sivas’ın potansiyeli neyse oralara envestisman yapıyor ve karşılığını da alıyoruz. Tığ bütün desteklerimize 2023 ve sonrasında bile devam edeceğiz diye konuştu.

‘BÜYÜME RAKAMLARI TÜRKİYE’NİN FAAL POZİSYONUNU TEYİT ETTİ’

Dünyada yaşanan büyük çalkantılara rağmen Türkiye’nin kararlı tıpkısı şekilde hedeflerine akıllıcasına ilerlemeye devam ettiğini anlatan Bakan Varank şunları söyledi

Serencam 20 yılda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde seçme nev sınamadan alnımızın akıyla çıkmayı başardık. 2008 toptan krizini hatırlayın. Devasa bankaların battığı, Avrupa’nın yer iri ekonomilerinin sarsıldığı tıpkısı ortam vardı. İrlanda, Portekiz ve Yunanistan dış borçlarını ödeyemez ayrımsız noktaya gelmişti. Hamdolsun birz o stabil dönemi tabiri caizse hafif sıyrıklarla atlattık. Sayın Cumhurbaşkanımız 2008 yılında bu akse bize mümas geçecek dediğinde kimesne inanmadı. Ama geldik gördük ki 2008 krizini bildirme akilane şekilde müdür ülkelerden biri Türkiye olmuştur. Peşi Sıra ekonomimize kasteden Yolculuk olayları, sonrasında ülkemizi tamamen teslim almaya çalışan aşağılık çarpış girişimini hep bu arada püskürttük. Bunların seçkin biri ekonomimiz üzerinde ağır sıklet baskılar oluşturdu. Maatteessüf dünya bugün dahi yüzyılın arz büyük konuşu sınavıyla yüz yüze. Pandeminin ardından Rusya- Ukrayna savaşının tahripkâr soylu erki etkileri tamam hızıyla sürüyor. Biz üstelik Türkiye yerine bu krizden beş altı evet birlikte çokça etkileniyoruz. Fakat tığ sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2008 hesaplı krizinden zahir çıktıysak pandemi ve kavga ortamının getirmiş olduğu bu toptan çalkantıdan de Allah’ın izniyle çıkacak güce sahibiz. Gerçekten 2 ahit geçmiş açıklanan nema rakamları Türkiye’nin yaşayan pozisyonunu tasdik etti. Avrupa ekonomisi durgunlukla uğraş ederken, Ülkemiz üçüncü çeyrekte yüzde 3,9 nema kaydetti. İhracatta de başarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde da kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Birileri sonsuz Türkiye’da üretimlik mı var demeye, yatırımcılarımızı görmezden gelmeye devam etsin. Bu büyüme ve ihracat rakamları güvenli olun öyle bizatihi olmuyor. Hükümetimizin kurduğu altyapılar üzerinde yükselen fabrikalar bugün dış satım ve büyümede başrolü oynuyor. 19 sene geçmiş 192 olan organize endüstri bölgelerimizin sayısı şu anda 345’e ulaştı. Akıbet 1 yılda 18 bakir birleştirme endüstri bölgesi kuruldu. Bugün 124 birleştirme endüstri bölgesinde yüzdelik yüz doluluğa ulaştık. Hoppadak birleştirme sanayi bölgelerinin içerisinde 4900’e mümasil fabrikanın inşaatı devam ediyor. Yatırımcılarımızın dokunaklı talepleri zımnında Mecmu Türkiye’de 33 eskimemiş tevhit sanayi bölgesi kurmak için gümüşgöz ayrımsız şekilde çalışıyoruz. Akan açığın azaltılmasına büyük katkılar sağlayacak sanayi bölgelerinin sayısı şu anda 29’a ulaştı. Bu yılın geçmiş 10 ayında 413 bilyon lira çakılı envestisman tutarına topluluk 10 bin 187 yatırımın hayata geçmesi için heveslendirme belgesi verdik.

‘ÖZEL SEKTÖRÜ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Birilerinin bibi bundan yüzyıl öncesinin anlayışıyla asılmış tıpkı şekilde sonsuz celal üretimlik kurmuyor diye niteleyerek sayıkladığını rapor fail Icra Vekili Varank şöyle bitmeme etti

Tığ özel sektöre rakip kalkmak adına önlerini açmaya bitmeme edeceğiz. 20 yıldır yaptığımız gibi zir yapı yatırımları yaparak sanayilerimizi. İhtiyaç duyduğu finansman istihdamlarını geliştirerek müteşebbislerimize koruyucu olmaya bitmeme edeceğiz. Biliyorsunuz yakın zamanda sayın Kılıçdaroğlu Sivas’a geldi. Burada bire bir topluluk açıklamalarda bulundu. Dedi ki, şu 19 senede açılan bir tane fabrika mı var Bakın biz bugün 11 lime tesisin açılışını gerçekleştiriyoruz. 58 pasaj müteşebbisimize yerlerini doğrulama ediyoruz. Birileri halen ‘izzet üretimevi kursun’ diyorsa, o edvar eskide kaldı. Şu anda Tezmaksan tesisinin içerisindeyiz. Yani celal yerine biz buraya rakip mu olalım Tığ üstelik üretimlik mı kuralım Ayrımsız üstelik beyefendi o kadar bir vakitler noksan kim diyor ku, ’19 yılda devletin kurduğu tıpkı çimento fabrikası var mı’ diyor. ya insaf Türkiye şu anda dünyanın yeryüzü balaban 5 çimento üreticisinden tıpkı tanesi. Dünyada genişlik fazla çimento ihracatı eden ikinci büyüklük. Bibi devletin çimento fabrikası kurmaya ihtiyacı mı var. Benzin işleme tesisinden bahsediyor. İşte zaman belediyemizin İl Hususi İdare ile birlikte yaptığı benzen el işi tesisini açıyoruz. Ben Ankara’dan kamu hesaplı teşekkülü oluşturmaya başlarsam bu tutum sakıncasız olun bundan sonra yürümez ayla dirimsel. Tığ özel sektörü desteklemeye bitmeme edeceğiz. Yatırımların önünü açmaya bitmeme edeceğiz. Eğer sayın Kılıçdaroğlu fabrika ahzetmek istiyorsa, buradan davet yapayım, benden az buçuk çekiniyormuş, ben gelmeyeyim, buradaki 58 fabrikanın ana atma törenine siz kendisini davet edin. Gelsin o temelleri sizlerle bu arada görsün. Benden birlikte çekinmesine lazım yok. Gelsin baksın bakalım Türkiye’birlikte yatırım var mı, fabrikalar açılıyor mu görsün. Biz ekonomimizi hususi müteşebbislerimizin desteğiyle büyüteceğiz. Onlar sayesinde Türkiye ekonomisini dünyadaki yeryüzü kompetitif 10 ekonomiden biri haline getireceğiz. İnşallah bu kararlılıkla bile da yolumuza bitmeme edeceğiz.

YANLIŞSIZ PARTİ MİLLETVEKİLİNİN BABASININ CENAZESİNE KATILDI

Törenin peşi sıra Bakan Varank marifetiyle Demirağ Kombinasyon Sanayi Bölgesi’nde kayran tahsisi yapılan 58 firmaya belgeleri takdim edildi. Icra Vekili Varank elan sonra dün yaşlılığa mecbur rahatsızlığı zımnında tıpkı süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden DÜRÜST Fırka Sivas Mebus Semiha Dikici’nin babası Mualla Osman Dikici’nin cenaze namazına katıldı. Yukarı Mahpus Mezarlığı Ayyıldız Camisi’nde cuma namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Maraba’nin cenazesi aile kabristanlığına defnedildi. Nazır Varank, Semiha Dikici ile tıpkısı süre kardeş kardeş ederek başsağlığı diledi.

Share: