Tunceli’de bin 983 öğrenciye ücretsiz yemek hizmeti

Tunceli’de bin 983 öğrenciye ücretsiz aşındırmak hizmeti

TUNCELİ – Tunceli’bile Milli Yetişek Bakanlığı yoluyla eğitimde vesile eşitliği projesi çerçevesinde bin 983 öğrenciye ücretsiz kemirmek hizmeti veriliyor.

Milli Terbiye Bakanlığı eliyle eğitimde fırsat eşitliğini keşfetmek üzere tam Türkiye’da uygulamaya geçirilen ücretsiz kemirmek hizmeti Tunceli’üstelik da hayata geçirildi. İl genelinde 2 leyli nahiye okulu, 10 pansiyon öğrencisi, köylerden kaza merkezlerine taşınan öğrenciler ile anaokulu öğrencilerinden oluşan bin 983 mektepli, seçkin dönüş ücretsiz kemirmek hizmetinden yararlanıyor. 33 aşçı ve aşçı yardımcısı marifetiyle ocak yemeği tadında ve sağlıklı ortamda hazırlanan yemekler, öğrencilere sunuluyor.

İldeki ücretsiz yemek hizmeti üzerine bilgi veren İl Milli Terbiye Müdürü Gürsel Ekmekci, “Bakanlığımızın sağladığı ücretsiz yemek hizmetinden ilimizde 2 kıta yatılı toprak okulu, 10 pansiyon, köylerden kaza merkezlerimize taşınan öğrencilerimiz ve anaokulu öğrencilerimiz kalkmak için bin 983 öğrencimiz yararlanıyor. Yemeklerimiz özenle ve titizlikle hazırlanmaktadır. Yemekler 33 lokanta ve lokanta yardımcısı eliyle hazırlanıyor. Hazırlandıkları yemekhanelerimiz arılık ve hijyen koşulları ayn önünde bulundurularak, akla yatkın şartlar sağlanarak hazırlanmaktadır. Tıpkı zamanda Afiyet Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Milli Terbiye Bakanlığımızın yasa, yönetmelik ve yönergeleri doğrultusunda yani mevzuatlar ışığında üstelik yemeklerimizin kontrolü üstelik zinde olması açısından yapılmaktadır” diyerek konuştu.

“Yemeklerimiz karı yemeği tadında ve lezzetli”

Tunceli Türk Telekom Haber Lisesi Pansiyonu aşçısı Nevval Suner, “Yemeklerimiz ev yemeği tadında ve içimli. Zat çocuklarımıza şüphesiz hazırlıyorsak buradaki çocuklara bile öyle hazırlıyoruz. Yemeklerimiz başmuallim, müdür yardımcısı, temsilci mektepli, aşçı yardımcısı ve ambar memurunun ortak kararıyla hazırlanıyor. Ona göre lezzetli kemirmek çıkarıyoruz” dedi.

“Yani öğrencilerden kuruntu alınarak menü oluşturuluyor”

Pansiyonda kalan öğrenci İlknur Çelik, “Yemekler domuzuna. Yemeklerden memnunuz. Sağlığa akıllıca. Öğrenci temsilcisi, yemekleri söylüyor. Yani öğrencilerden rey alınarak menü oluşturuluyor. O yüzden öğrencilerin fikri sorulduğu amacıyla takı yaşanmıyor” şeklinde konuştu.

Share: