Tunceli haberleri: Yazın nüfusu 6 katına sâdır Tunceli sessizliğe büründü

– Yazın nüfusu 6 katına çıkan Tunceli sessizliğe büründü

TUNCELİ – Edebiyat gurbetçilerin atak etmesi ile nüfusu mevcudunun 6 katına sâdır Tunceli, gurbetçilerin dönmesi ile adeta sessizliğe büründü.

Türkiye’üstelik bildirme birkaç nüfusu olan şehirleri arasında 83 bin 443 nüfusu ile sondan ikinci olan Tunceli, edebiyat mevrut gurbetçiler ile nüfusu 6 katına ulaşıyor. Bunun yanı sıra aldığı gezgin ile kentte Munzur çayı kenarı, otopark ve vadilerinde adeta etap atacak saha kalmıyor. Yavaş tıpkı yaz sezonu nâkil Tunceli’birlikte ilk teşrin ayının gelmesi ile gurbetçiler dönüşe geçti. Nakız böyle olunca Tunceli adeta kabuğuna çekildi. Şimdiler da sessizliğe bürünen Tunceli’birlikte evcil halk kışa hazırlanmaya başladı.

Temmuz ayında haddinden fazla sayıda gurbetçinin Tunceli’ye geldiğini aktaran İl Ekin ve Turizm Müdürü İsmet Kağan Ulaşoğlu, “Yaz aylarında nüfusumuz 6 katına kadar çıkıyor. Tunceli kışın özlük çöz dünyasına çekiliyor ve sessizliğe bürünüyor. Tığ dahi o sessizliğe hazırlanıyoruz” dedi.

Kışın Tunceli’nin asude olduğunu nâkil gurbetçi Hasan Sirav, “Güçlükle dışından gelenlerin çoğu hoşgörüsüz gidiyor. Gökçe Yazın farklı şehirlerde tatil yapanlar vardı. Vadilerinden tutun parklarına kadar çokça canlı oluyor. Gurbetçilerin çoğu 10’uncu ayda Tunceli’yi tecezzi ederler. Kışın burası antipatik evet. Özlük içine bürünür. Haddinden Fazla sakin beğenilir. Ben bu sene ayrı ayrı düşündüm ve kışı yeğleme ettim. Gelecek sene esasen kışın geleceğim” diye niteleyerek konuştu.

Share: