Tekirdağlı balıkçılar çinekop ve hamsi umuduyla yeniden denize açıldı

Tekirdağ’de lodos zımnında tıpkısı süredir Marmara Denizi’ne açılamayan balıkçılar, havanın normale dönmesiyle yeniden ava çıktı.

Kentte 6 gündür keder rüzgar zımnında kıyıda bekleyen balıkçılar, teknelerinin ve ağlarının bakımlarını tamamlayıp çinekop ve hemsi umuduyla Marmara’dahi apışlık atmak için denize açıldı.

Tekirdağ Süleymanpaşa Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, AA muhabirine, balıkçıların mecburi paydosunun tamamlandığını söyledi.

Balıkçıların baştan denizde nasiplerini arayacaklarını belirten Pehlivanoğlu, “Denizde çok anif ayrımsız gelgel vardı. Alçak olduğu için balıkçılar hiç açılmadı. Balıkçılarımız eksiklerini tamamladı, apışlık bakımı yapıldı. Lodosun geçmesiyle yeniden tekneler açıldı, bazı tekneler avlanmak amacıyla İstanbul’a gitti, rızıklarını burada arayacaklar. Balık verimli olursa balıkçı de yurttaş birlikte bahtiyar evet.” dedi.

Balıkçı İdris Şeremet bile 6 gündür limanda ağlarını onardıklarını dile getirdi.

Lodos zımnında limanda kaldıkları sürede teknelerin eksiklerini tamamladıklarını anlatan Şeremet, “Bundan Sonra sivri bitti diyebiliriz. çıktı ümidimizi çinekop, sarıkanat ve hamsiye bağladık. İstavrit biraz az ama hamsiden umutluyuz. Karadeniz’dahi hamsi çıkmaya başladı. İnşallah Marmara’bile üstelik başlar.” diye niteleyerek konuştu.

Share: