Sinsice avcılar fotokapandan kaçamadı

Gizlice avcılar fotokapandan kaçamadı

Himaye altındaki çandır keçisini avlayan avcılara 256 bin lira ceza

TUNCELİ – Tunceli’üstelik siper altında bulunan ayrımsız yaban keçisini öldürdükten sonraları poşetlere dolduran 2 cebbar kurulan fotokapana takıldı. Kimlikleri belirleme edilen avcılara, toplam 256 bin 540 TL para cezası uygulandı.

Natür Esirgeme ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü, tam Türkiye’de olduğu gibi Tunceli’üstelik birlikte karışık hayvanlarını himaye ve izleme çalışmaları çerçevesinde çok sayıda fotokapan kurulumu gerçekleştirdi. Merkez ve ilçelerde ayrı ayrı noktalara kurulan fotokapanlar yardımıyla habersizce avcılar, tayin edilerek lazım cezai yaptırım uygulanıyor. Kentte en son geçtiğimiz ay, esirgeme altında kâin benzeri karışık keçisini öldürdükten sonra poşetlere dolduran 2 avcı kurulan fotokapana takıldı. Görüntüler konusunda harekete geçen Huy Esirgeme ve Milli Parklar Tunceli Idarehane Müdürlüğü ekipleri ile kurnaz, yaptığı düzentileme sonucu 2 avcının kimliklerini belirleme etti. Avcılara, 4915 dar Esmer Avcılığı Kanununa Ihtilaf etmekten 250 bin lira tazminat bedeli, 6 bin 540 TL yönetimsel para cezası oluşmak için toplam 256 bin 540 TL nakdî ceza uygulandı.

Fotokapana takılan avcıların eli yersiz şekilde ormanlık alana geldikleri elan sonraları vurdukları çandır keçisini poşetlere doldurarak ormanlık alandan indikleri görülüyor.

Yetkililer, site genelinde çandır hayatını esirgeme ve izleme çalışmalarına mütemadi bitmeme edildiğini kaydetti.

Share: