Sinop’ta 30 Kasım Deniz Şehitlerini Yâd Günü

– Sinop’ta 30 Son Teşrin Deniz Şehitlerini Yâd Günü

SİNOP – Osmanlı donanmasının yaşadığı sunma büyük felaketlerden biri namına kaydedilen Sinop baskınının 169. yıldönümünde, şehadete munsap 2 binden çok er üzere anma tören düzenlendi, denizin altına çelenk bırakıldı.

Sinop limanında 30 Teşrinisani 1853 tarihinde Rus donanması tarafından Osmanlı donanmasına yapılan bahir baskını sonucu 2 binden çok Türk askerinin şehit düşmesi, tarihe acı aynı düzensiz namına kazındı. Baskının 169. yıldönümünde şehit sakıt askerlerin kemiklerinin muhafaza edildiği müze bahçesindeki şehitlikte ihtifal töreni yapıldı. Şehitliğe çelenk konulmasının peşi sıra askeri merasim mangası saygı atışı yaptı.

Törende konuşan Sinop Üniversitesi Asistan Fırat Küskü, ‘Kırım Harbi’ namına bildik Osmanlı-Zalim savaşının koca ilenç anlarından biri olduğunu vurguladı. Küskü, “Sinop limanının 15 kulaç açığında hilal şeklinde dizilmiş olan Osmanlı filosunun karşısına, Ruslar bile koşut bire bir yay çizerek limana girmiştir. Deniz harpleri tarihinde yelken ahşap gemilerin son posta, patlayıcı mermilerin ise ilk kez kullanıldığı bu tarihi savaşa Sinop eş sahipliği yapmıştır. Bu savaşta Osmanlı filosu kahramancasına savaşmış ve Ruslara kilolu hasarlar vermiştir. Fakat 1.5 saatin böylelikle yarar, iri kalyonlarla tahkim edilmiş olan Zalim filosuna eski ve artık pahal tahribat başlamıştır” diye niteleyerek konuştu.

Merhametsizce kumbara attılar

Muharebenin sonucu anlaşılan olmasına karşın Rus komutanı Nahimov’un bırakışma emri vermediğinin altını çizen Küskü, “Ruslar, savaş dışı kaldığı mahsus olan gemilere üstelik acımadan kumbara atmaya bitmeme etmiş, atılmış gülle ve semirtilmiş paçavralar çokça sayıda neferin martir olmasına bozukluk olmuştur. 11 gemilik Osmanlı filosunun kavga dışı kalmasının ardından Sinop şehri de bombalanmış, şehrin Mutekit mahallesinde yüzlerce eş yanmıştır. Kaynaklarda sayılar ayrışık olmakla gelişigüzel maalesef 2 bin askerimiz martir olmuştur. Bu dokunaklı hadise, İngiltere ve Fransa’nın Osmanlı Devleti’nin yanında savaşa girmesiyle sonuçlanmış, Ruslar cemi cephelerde yenilerek kilolu tıpkısı devir imza etmek zorunda bırakılmıştır. Ancak Sinop şehri hem bombardımanda büyük hasar almış hem bile Paris Antlaşması’nda düzlük düz Karadeniz’birlikte tersane bulundurulmayacağı hükmü neticesinde, Osmanlı Devleti’nin heybetli ayrımsız tersanesi olan Sinop tersanesi ehemmiyetini yitirmiştir” şeklinde konuştu.

Törene Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, Sinop Belediye Reisi Sulh Ayhan, İl Itimat Müdürü Tarıkhan Çetiner, İl Açıkgöz Komutanı Ferhat Kuran ile alım müdürleri, sivil cemiyet kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Törenin arkası sıra Sinop Üniversitesi ve deniz polisi eliyle şehitler anısına denizin altına çelenk bırakıldı.

Share: