Şanlıurfalı hayvansever esnaf, 15 yıldır Balıklıgöl’deki kedileri besliyor

Şanlıurfa’de kıpırdak 60 yaşındaki hayvansever Güvenli Özbay, 15 yıldır dükkanını açarken ve kapatırken tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi’ndeki kedileri besliyor.

Kentin arz yaşayan merkezlerinden olan tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi’nde esnaflık işleyen Özbay, rastgele periyot tınlamalı olarak dükkanını açmadan önce civardaki kasaplara uğrayarak kısaca 80 pisik üzere vücut ve bağır satın alıyor.

Özbay, dükkanını yerleşkede mevcut tamam kedileri besledikten sonra açıyor, akşam ezanı yemeklerini verdikten sonraları bile kapatıyor.

“Kedilere bir madde olsa o aktarılma şen edemem”

Tehlikesiz Özbay, AA muhabirine, kedilerin beslenmesi ve tedavileriyle yakından ilgilendiğini söyledi.

Yıllardır sokak hayvanlarına topluluk çıkmaya çalıştığını belirten Özbay, beslediği kedilerin kendisini tanıyıp beklediğini dile getirdi.

“Onlara baktıkça kendimi bahtiyar hissediyorum”

Kedileri haddinden fazla sevdiğini vurgulayan Özbay, şunları dile getirdi:

“Kedilerimin seçkin yarası yahut hastalığı olmuş olsa o dönme şen edemem. Veterineri, barınağı ararım şeb de olsa harcama bulurum. Elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Onlara baktıkça kendimi bahtiyar hissediyorum. Kediler, en emniyetli kavuşum Balıklıgöl Yerleşkesi olduğunu, burada haris kalmayacaklarını biliyor. Geçenlerde fazla kedinin üzerinden eski. Yolda bulduk eve getirdik. Birkaç yeri aradık veterinere götürdük. 13 dönem orada kaldı, veteriner üzere de sevap ödedim. Evde çağa gibi ona baktım. Şükür iyileşti, bibi de bizde. Yavruları üstelik oldu. Beni görünce, sesimi duydukları devir koşarlar. Tanrı üzere zat çabamızla hayvanları besliyoruz.”

Bölgenin yer temizliğini özne Ahmet Altun ise esnaf Özbay’ın kedilere yakın ilgisine şahit olduğunu belirterek, “Her sabahleyin dükkanını açmadan geçmiş mekân gidip ciğerini alıyor, kedileri besler cilt verir. Kediler toplanır, gitmeden önce üstelik cilt verir. Allah hayrını akseptans etsin.” dedi.

Share: