Pandemide zenginlerin gözdesi olan 3 site

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Pandemi döneminde toptan para miktarı yükselirken, zenginlerin sayısı dahi arttı. Yapılan ayrımsız araştırmaya göre, serveti 30 milyon doların üzerinde olan bireylerin sayısı son aynı yılda %10 yükseldi. Bu boyut dahi ölçüsüz emlaklara müteveccih talebin büyümesine bozukluk oldu. Knight Frank’in baş döndürücü taşınmazlar sektörünü izleyen Prime International Residential Index (PIRI) isimli endeksi, dünyanın en fiyatlı 100 evini izlem ediyor. Fihrist 2021 yılında %8,4 yükseliş gösterdi ve 2008 yılından bu yana sunu şişman almanak artım gerçekleşti.

Knight Frank yoluyla hazırlanan raporda, “strateji edilen 100 sivri emlak ortada, 2021 yılında yalnızca yedisi düşüş gösterdi. Lokasyonların %35’inde %10 ve üstünde yükselişler görüldü” dendi. Forbes’un haberine göre evvel aşamada yükseliş, ikinci eve müteveccih temenni dolayısıyla gerçekleşti.

Şimdi dünyada zenginlere ait olan 200 binin üstünde ikinci ocak var. Fakat bu çizgi da değişiyor. Rapora bakarak, “ikinci evlerin daha etraflı süre kullanılması 2021’mağara trendlerinden biri oldu. Elastik himmet yaygınlaşırken ocak sahipleri ince süreler başka bire bir lokasyonda yaşamak istedi.”

Dijitalleşmenin da etkisiyle ikinci evler, birinci evlere dönüştü. İşte 2021’bile zenginlerin gözdesi olan şehirler.

1. Dubai

Dubai’de ekstrem taşınmazlar pazarı geçtiğimiz sene %44,4 yükseliş göstererek, tüm şehirlerden iri ayrımsız çoğalma kaydedildi.

Değeri 10 milyon dolar ve üzerindeki emlaklara istek az çok balaban oldu. Alışılagelen koşullarda bu segment, Dubai’nin emlak piyasasının %2’sini oluştursa de, geçtiğimiz yıl dört kata mümasil artışla %7’ye yükseldi. Knight Frank, “Bir Arap Emirlikleri’nin pandemi önlemleri, hayatiyetli telkih süreci ve eskimemiş ara sınav girişimleri ile iktisadi reformları arsıulusal gayrimenkul alıcılarının gözünde Dubai’nin çekiciliğini artırdı” dedi.

Geçtiğimiz yılın serencam dönemlerinde Dubai say haftasını ahzüita-perşembe günleri arasına taşıdı. Bu dahi Knight Frank’e göre deli dolu faktörlerden biri oldu. Dubai’ye kafile fail zenginler beyninde Hollandalı aynı kripto milyarderi ve Hindistan’ın e-ticaret milyarderi düzlük aldı.

2. Moskova

Dünyanın arz aceleci büyüyen ikinci begayet gayrimenkul pazarı Moskova oldu. Ötede gayrimenkul fiyatları %42,4 yükseliş gösterdi. Fakat yükseliş, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali öncesi dönemde kaydedildi. Moskova’nın sivri gayrimenkul fiyatlarındaki yükseliş ayrımsız zamanda, piyasada esbak dönemlerde gerçekleşen düşüşlerle üstelik şekillendi. Knight Frank, “2017 ve 2019 yılları arasında çılgın emlak fiyatları %21 düşüş gösterdi, bu bile piyasaların art noktası anlamına geldi” dedi. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre Moskova şehirde etkili milyarderlerin sayısı açısından en zengin dördüncü şehir. Bu milyarderler bile pandemi döneminde taşınmazlar alımlarına yöneldi. Dubai’da olduğu kabilinden emlak stokundaki kısıtlamalar, yüksek temenni karşısında fiyatlarda sert yükselişi beraberinde getirdi. Deminden Rusya’nın zenginlerini uğur düzlük yaptırımlarla, Moskova’nın çılgın emlak piyasasının gelecek aylarda düşüşe geçmesi bekleniyor. Rusya’nın zenginleri şimdiden 126 milyar dolar kaybetti.

3. Şan Diego ve ABD

ÇAKER’birlikte 2021 yılı sonunda 30 milyon doların üstünde servete eş kişilere 23 bin yaşama henüz eklendi. Bu çoğalma nedeniyle ekstrem yurt piyasası de yükselişe geçti. Ancak ülkenin gâh bölgelerinde performans elan faziletkâr oldu. BENDE’üstelik yer şişman yükselişin görüldüğü site Unvan Diego. Şehirde katmerli emlak fiyatlarında %28,3’lük yükseliş görüldü. Brizolis Janzen & Associates Ortağı Jennifer Janzen, “yeryüzü berenarı kısıtlı, geçtiğimiz yıla göre %15 elan az” dedi.

Los Angeles, Ün Francisco ve Seattle üzere şehirlerden bu şehre gelen taleplerle birlikte fiyatlarda sert aynı yükseliş gerçekleşti. Janzen, “şehirli alıcılar istek gösteriyor ve güvenilmez bütçeleri var” dedi.

Zalim patronların ‘yaptırım’ uyanıklığı!

 

İngiltere sigorta sektöründe düzenleme paniği

 

Dünyanın yer büyüğü! Rusya’ya hizmetlerini askıya aldı

 

Share: