Mısır ve Hindistan dışişleri bakanları Hedasi Barajı konusunu görüştü

Darı Dışişleri Bakanı Samih Şukri ve Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, Etiyopya’nın inşasını sürdürdüğü Hedasi (Nahda) Barajı konusunu ele aldı.

Akdarı’ın resmi fen kanalı Sunu-Nil’birlikte, resmi müzakere kapsamında Kahire’dahi mevcut Jaishankar ile Şukri’nin kuma basın açıklamasına yer verildi.

Şukri, “Hindistan Dışişleri Bakanı ile Hedasi Barajı meselesini uzun boylu görüştüm. Bu konuda bugüne kadarki gelişmeler karşı kendisine bilgelik verildi ve konuyu içten ele aldık.” ifadelerini kullandı.

Mısır ve Sudan’ın, Nil sularındaki hakkına bozma gelmemesi üzere barajın doldurulması ve işletilmesi üzerine üçlü anlaşmaya varılması konusunda ısrar ettiğini kaydeden Şukri, Etiyopya’nın hakeza benzeri anlaşmayı reddettiğini ve 10 yıl geçmiş mensur etmeye başladığı barajın kimseye kötülük verme yolunda olmadığını sav ettiğini belirtti.

Jaishankar ise görüşmede Filistin meselesinin da ele alındığını, Ilkgüz 2023’te ülkesinde yapılması planlanan G20 zirvesine Darı’ı nida ettiğini anlattı.

Hindistanlı Nazır ayrıca, ülkesi ile Akdarı ortada düzenlilik ve defans iş birliği ile kuma tatbikatlar bulunduğunu hatırlattı.

Jaishankar’ın, Darı ziyaretinin süresine ait ise bilgelik verilmedi.

Darı Cumhur Reisi Abdulfettah es-Sisi, 19 Eylül’de Hindistan Defans Bakanı Rajnath Singh’i hükûmet merkezi Kahire’da akseptans etmişti.

Görüşmede Akdarı’ın iki büyüklük arasındaki askeri ve asayiş aksiyon birliğini ihya üstüne iştahlı olduğunu tabir eden Sisi, tamlık alanlarda iş ortaklığını canlı kuzuluk getirmeyi heves ettiklerini belirtmişti.

Mısır ve Etiyopya’nın Hedasi Barajı anlaşmazlığı

Etiyopya, Darı ve Sudan, 10 yıldan mufassal süredir Hedasi Barajı ile ilişkin yüz yüze geliyor.

Nil sularının yaklaşık yüzdelik 80’i topraklarında doğmasına rağmen sadece yüzde 3’ünden yararlanabilen Etiyopya, Afrika’nın genişlik büyüğü olacak Hedasi Barajı’nın inşasına 2 April 2011’de başladı.

Baraj, Sudan-Etiyopya sınırına yakın tıpkısı bölgede, Nil Nehri’ni yüzdelik 85 besleyen Semavi Nil Nehri kolu üzerinde yapılması zımnında nazik önem taşıyor. Etiyopya, Hedasi Barajı ile enerji açığını kapatmayı ve ruh satmayı amaçlıyor.

Addis Ababa yönetimi, Darı ve Sudan ile aynı anlaşmaya varmamasına karşın barajın doldurulmasında ısrar ederken Kahire ve Hartum yönetimleri, Nil suyunun paydaş talih başına düşen almanak paylarının etkilenmemesi üzere öncelikle üçlü anlaşmaya varılması gerektiğini vurguluyor.

Tepkilere rağmen Orak Ayı 2020’bile geçmiş dolum işleminin yapıldığı barajda 20 Şubat 2022’da ilk kez ruh üretimine başlanmıştı.

Share: