Milyarderler emlak alımlarına odaklandı

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Geçtiğimiz sene pandemi sürecinde milyarderlerin servetleri rekor seviyelere ulaştı. Demincek bu para yurt patlamasına illet oluyor ve milyarderler 10 milyonun üzerindeki emlaklara yöneliyor. Sene başından bu yana New York, Los Angeles, Hong Kong, Londra, Sidney, Singapur ve Dubai’birlikte değeri 10 milyon doların üzerindeki 785 gayrimenkul satıldı.

Yurt danışmanlık şirketi Knight Frank, bu rakamın geçtiğimiz yıl yapılan satışların iki katından çok olduğunu hesap ediyor. Tıpkı zamanda 2019’daki kızıl gayrimenkul satışlarının da %52 konusunda çıkıldığı düşünülüyor. Tekmil dünyada zengin gayrimenkul alıcıları yılın geçmiş şeş ayında değeri 10 milyon doların üzerindeki evlere 13,8 milyar dolar harcadı. Knight Frank Küresel Araştırı Başkanı Liam Bailey, “dal seviyedeki alımların 2021 yılını rekor seviyelerde bitimesini bekliyorum” dedi.

New York bu kategorideki emlak satışlarında bir numara sıraya yerleşti. Bu sene New York’ta değeri 10 milyon doların üstünde 202 as yapıldı. Şehirde ise cemi zamanların genişlik fiyatlı gayrimenkul ilanı verildi: Otopark Avenue’üstelik aynı penthouse 169 milyon dolara satılacak. Konutun zar fiyatından satılma ihtimali az çok erdemli.

Bu sene Manhattan’bile 220 penthouse satıldı. Douglas Elliman and Miller Samuel vasıtasıyla yapılan aynı apayrı araştırma Manhattan’da kat fiyatlarının ikinci çeyrekte 999 bin dolara yükseldiğini gösterdi. Bu ölçü ise yıpranmamış aynı rekor oldu. New York’un arkası sıra ikinci sıraya yerleşen Los Angeles’ta da fiyatlı göz satışları geçtiğimiz yılın bire bir dönemine bakarak üç kat yükseldi. Knight Frank Global Mir Başkanı Paddy Dring, bu durumun deniz boyu ve yeşil alan üzere avantajlardan kaynaklandığını söyledi.

Ancak taşınmazlar patlamasının ardında dirim tarzına yönelik ihtiyaçlardan elan ilavesi var. Zenginler geçtiğimiz yıl servetlerinde rekor bir çoğalma yaşadı. Korona virüs pandemisinin kısıtlamaları hafiflerken, milyarderler yeni edindikleri servetleri harcayacak ayrımsız düzlük arıyor.

Korona virüs pandemisinin ilk 12 ayında, servetler rekor seviyelere ulaştı. 2020’nin teşrinievvel ayında milyarderlerin serveti ilk defa 10 trilyon doları geçti. Forbes’un milyarderler listesindeki 2,755 kişinin serveti 2020’deki 8 trilyon dolar seviyesinden bu yıl 13,1 trilyon dolara yükseldi. Geçtiğimiz kamer dünyanın toplam serveti üstelik 431 trilyon dolara yükseldi. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre bu rakamın dörtte birinin üzerindeki kısmı ise milyarderler eliyle yönetiliyor.

Fakat enflasyonda yükseliş beklentileriyle birlikte milyarderler ve milyonerler yatırım yapacak yıpranmamış alanlar arıyor. UBS aracılığıyla ikinci çeyrekte yapılan ankete katılan yatırımcıların yarısı, enflasyonun önümüzdeki 12 ayda hızlanacağına inanıyor. Katılımcıların üçte biri da enflasyonun servetlerini eritmesinin önüne saklamak amacıyla henüz aşkın gayrimenkul yatırımı yapmayı planlıyor.

Bankalar yoksul ve başarıya haris mezunları işe almalı

 

ESIR şirketlerinde telkih zorunluluğu yaygınlaşıyor

 

Goldman Sachs’ın al çizgisi telkih

 

Share: